saattaako isä

vai ei

Onko hälmöä että isä saattaa alttarille vaikka miehen kanssa jo vuosia olemme yhdessä asuneet ja lapsiakin on?
Pitäisikö kuitenkin yksin kävellä?
Miten te muut lapselliset olette tehneet?
Pukua en halua että mies näkee ennen juhlaa joten yhdessä emme alttarille kävele.

5

2766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Kyllä sä sen miehesi olet jo kauan sitten valinnut, kun lapsiakin on. Olisi mielestäni tosi hölmöä, jos isä saattaisi.

    • Marjo27

      Ainakii mitä mie oon tässä häissä vieraana ollu, ni kyllä AINA on isä saattanu morsiammen vaikka on oltu yhessä vuosia ja lapsiakin on.

      Oma valinta se on, että päätätkö kävellä yksin vai saatetaanko siut. Ei sitä kukaa siu puolesta päätä.

    • Rouva O

      Minä taas olen useammin ollut häissä missä pari on yhdessä kävellyt sisään. Vain ihan pari tapausta muistuu mieleen, jossa isä on luovuttanut tyttären, eikä näissä tapauksissa parilla ole ollut lapsia.

      Tee miten itse koet oikeaksi. Ei sinun tarvitse ajatella niin paljoa miten muut asian kokevat. Mielipiteitä on niin monia, eikä kaikkia voi koskaan miellyttää.

    • omin jaloin

      Ennen 90-luvun loppua juuri ketään ei saatettu alttarille! Eli aika uusi "perinne" ja matkittu tietty jenkeistä.

      Perinnehän kuvaa tyttären siirtymistä isän talosta miehen taloon. Jos morsian on asunut sulhasen kanssa jo pitkään yhdessä, on tapa lähinnä naurettava. Ja eronneen kohdallahan saattajan pitäisi olla ex-mies.. tai kun ajatellaan suomalaisia naisia ja miehiä, niin sulhastahan pitäisi naisen saattaa: äidin tai ex-muijan.

      Mutta kukin tavallaan. Useinhan jo lapsia saanut morsian pukeutuu huntuun, joka on neitsyen merkki. Ja kolmannen kerran vihittävä on valkoisessa unelmassa, vaikka valkoinen on viattomuuden kuva..

      Pääasiahan on, että morsian saa unelmiensa päivän prinsessana, maksoi mitä maksoi, halusi sulhanen mitä tahansa tai sanoi etiketti tai hyvät tavat mitä tahansa...

      • minä vain

        Jossain joku viisas sanoi että sen vuoksi nykyään sitä huntua niin moni pitää kun kirkkoon ei ole säädyllistä mennä olkapäät paljaina. Yleensä huntu otetaan pois kirkon jälkeen.

        Ja jenkeissä vissiin kävelee morsian yksin kun taas briteissä on tapana isän saattaa. Ei ne kaikki hullutus aina jenkeistä ole... =)

        Minä kävelen yksin koska olemme miehen kanssa olleet jo jokusen vuoden kimpassa ja lapsikin saatu maailmaan. Kyllä se isä jo minut aikaa sitten on "luovuttanut". Ja yhdessä ei voida kävellä kun haluan miehen näkevän pukuni vasta kirkossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe