Moi ;-)
Panin jo rykösen riiheen, mutta naapurin enskahemmo tuli ja sanoi, ettei moottoripyörää kuulu seisottaa viljankuivaamossa.
Moottoripyörä tykkää, kun sillä ajetaan, koska se on tehty ajettavaksi.
Tehtaalla niihin ajetaan aivopesuohjelma, joka opettaa ne tienpäällä, - vuodenajasta riippumatta ! -
No minähän sitten reippaana retkimiehenä freeracerista nastarengasta hankkimaan ja löytyihän ne.
Nyt on sunnuntai ajeluun tienastarenkaat ja viikonlopuiksi kisarenkaan kisarenkaat.
Kyllä lähtee !
Suosittelenkin kaikille palstan lukijoille ( viimeisen mielipidemittauksen mukaan 13, joista 4 osaa kirjoittaa ja yhdellä, lisäkseni, on tervehenkisiä mielipiteitä ) nastarenkaiden hankintaa, sillä niillä ajokausi on sama, kuin kalenterivuosi !
Isint tät vandeful ?
Toivon hartaasti kommenttia siltä toiseltakin kirjoitustaitoiselta, jotta saadaan "keskustelu" aikaiseksi.
Nyt kulkee taas ;)
4
726
Vastaukset
- Kawahda
ja ajatus mahtava :)
Ainut nolotus vain se että wintergummit eivät kestä vautia, matkaa kylläkikin. Kuka vaan viitsii istua viimassa ja pakkasessakin kun puhellaan 10 asteen lämmöstä mutta kun oikeesti pinlocikin kehus huurtuu tähtösistä, tunto karkaa varpaista (kahvan lämmittimet ok, varpaanlämmittimet vain moto guzzissa) ja kone rykii liian pienissä kuristuksissa niin aika yksin olet pakkasessa. Täällä keski-Suomessa joku pikkuhullu saattaa kaartaa vastaan Rocketilla mutta tosimenijät nukkuu jo.Penkinlämmitin olis kova sana.
Työkaverit tuppaavat vittuilemaan että käänä se lämmityslaite täysille samalla kun krapaavat tuulilasejaan ja minäpoika Hondan penkkiä.
Niitä on myös semmoisia sähkölämmitteisiä ajosukkia,kaveri osti,jokka auttaa sinisiin varpaisiin,kahvalämppärit tulikin jo hommattua tuossa aiemmin.
Muutenhan kyllä täällä etelämpänä on vielä mitä parhaat ajokelit,ollaanhan vielä selkeesti plussan puolella.
- Pentteli
Tässäpä yksi mielipide.. Kukas estää ajelemasta pakkasessa ja tuiskussa..muttta mutta.. Ootkos aatellut jälkiseuraamuksia? Nivelreuma ym.kolotukset, eli eläkkeelle pääsy varmaa ennen varsinaista eläkeikää.
- k-pyörä
jos ei oo lämmintä tilaa,riihi on parhaimmasta päästä säilytys paikaksi.Puu ja pölyupero tasaavat hyvin kosteus vaihtelut.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3211586Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa614161Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1513478Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san103475Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2422753Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1352465Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2061919Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3751347- 741183
Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta20997