Nyt kulkee taas ;)

simopekkainkeroinen - -

Moi ;-)

Panin jo rykösen riiheen, mutta naapurin enskahemmo tuli ja sanoi, ettei moottoripyörää kuulu seisottaa viljankuivaamossa.
Moottoripyörä tykkää, kun sillä ajetaan, koska se on tehty ajettavaksi.
Tehtaalla niihin ajetaan aivopesuohjelma, joka opettaa ne tienpäällä, - vuodenajasta riippumatta ! -

No minähän sitten reippaana retkimiehenä freeracerista nastarengasta hankkimaan ja löytyihän ne.
Nyt on sunnuntai ajeluun tienastarenkaat ja viikonlopuiksi kisarenkaan kisarenkaat.
Kyllä lähtee !

Suosittelenkin kaikille palstan lukijoille ( viimeisen mielipidemittauksen mukaan 13, joista 4 osaa kirjoittaa ja yhdellä, lisäkseni, on tervehenkisiä mielipiteitä ) nastarenkaiden hankintaa, sillä niillä ajokausi on sama, kuin kalenterivuosi !

Isint tät vandeful ?




Toivon hartaasti kommenttia siltä toiseltakin kirjoitustaitoiselta, jotta saadaan "keskustelu" aikaiseksi.

4

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kawahda

      ja ajatus mahtava :)

      Ainut nolotus vain se että wintergummit eivät kestä vautia, matkaa kylläkikin. Kuka vaan viitsii istua viimassa ja pakkasessakin kun puhellaan 10 asteen lämmöstä mutta kun oikeesti pinlocikin kehus huurtuu tähtösistä, tunto karkaa varpaista (kahvan lämmittimet ok, varpaanlämmittimet vain moto guzzissa) ja kone rykii liian pienissä kuristuksissa niin aika yksin olet pakkasessa. Täällä keski-Suomessa joku pikkuhullu saattaa kaartaa vastaan Rocketilla mutta tosimenijät nukkuu jo.

      • Penkinlämmitin olis kova sana.
        Työkaverit tuppaavat vittuilemaan että käänä se lämmityslaite täysille samalla kun krapaavat tuulilasejaan ja minäpoika Hondan penkkiä.
        Niitä on myös semmoisia sähkölämmitteisiä ajosukkia,kaveri osti,jokka auttaa sinisiin varpaisiin,kahvalämppärit tulikin jo hommattua tuossa aiemmin.
        Muutenhan kyllä täällä etelämpänä on vielä mitä parhaat ajokelit,ollaanhan vielä selkeesti plussan puolella.


    • Pentteli

      Tässäpä yksi mielipide.. Kukas estää ajelemasta pakkasessa ja tuiskussa..muttta mutta.. Ootkos aatellut jälkiseuraamuksia? Nivelreuma ym.kolotukset, eli eläkkeelle pääsy varmaa ennen varsinaista eläkeikää.

    • k-pyörä

      jos ei oo lämmintä tilaa,riihi on parhaimmasta päästä säilytys paikaksi.Puu ja pölyupero tasaavat hyvin kosteus vaihtelut.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe