Meillä on ekaa päivää pentu kotona, ja täytyisi keksiä miten homma hoidetaan ilman suurempia traumoja koiralle eikä muksuille. Matot on otettu lattioilta ja paperia levitelty, mutta nyt otan suurella kiitoksella vastaan neuvoja jatkoon-tämä on ensimmäinen koiramme ja vaikka kirjat on luettu on kokemus-neuvoista aina paras apu.
Kaikista aiheista neuvoja ruokailuväleistä yönukkumisiin (siis missä pentu voi nukkua-kun sänky ei ole se pennun paikka, vilttipaikka on tehty hänelle) ja pennun unentarpeeseen päivässä asti tarvitaan.
Kaikista aiheista neuvoja ruokailuväleistä yönukkumisiin (siis missä pentu voi nukkua-kun sänky ei ole se pennun paikka, vilttipaikka on tehty hänelle) ja pennun unentarpeeseen päivässä asti tarvitaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Meillä myös ensimmäinen pentu menossa ja näin ollaan sitten tehty kun vesseli osaa jo jonkin verran pidättääkkin.
Eli yöksi rajataan olohuoneeseen huonekaluilla ja aika lailla millä tahansa, meillä tosin totutettu pissaamaan matoille nyt eikä sanomalehdille ( vanhat räsymatot ovat mahtavia ). Lapsille on vain tehtävä selväksi ettei koira ole lelu ja koiran omalle viltille ei saa tulla ja on annettava nukkua ja syödä aivan rauhassa.
Meillä saa poika ruokaa siinä kahdeksan aikaan, sitten kahden ja viimeisen kerran taas kahdeksan aikaan. Kasvattajan suositusten mukaan syötetään ihan aikuisten ruokaa liotettuna veteen, sekaan sitten vain piimää (laktoositonta), jauhelihaa, puuroa, porkkanaa ja vähän mitä tahansa. Kalasta muös meillä tykätään erittäin paljon. Mutta tärkein meillä se että koira saa ruoan siis muiden jälkeen, tai kokonaan eri kerralla, että tulee tämä laumahierarkia selväksi.
Ulkona ravataan erittäin paljon, mutta se nyt ihan normaalia. Ensimmäisen kerran ulkona käytetään puoli seitsemältä viimeistään ja joka kerta kun pissaa niin ollaan sanottu 'pissa' ja sitten palkittu, hyvin toiminut ja nyt poika etsii jo 'pissa' komennolla pissapaikkaa. Ollaan myös huomattu että kovin paljon meno tuntuu tulevan hurjemmaksi kun on hätä, joten sitä kannattaa erittäinkin paljon pitää silmällä. Ja kuten kasvattaja meille sanoi, ei kannata stressata sisäsiisteydestä, kyllä se sen oppii iän myötä!
Nukkumapaikka on matto, ja ensimmäiset yöt joku nukkui pennun kanssa olohuoneessa ja sitten pikku hiljaa ruvettiin siirtämään nukkujaa kauemmas huoneesta ja sitten kokonaan pois ja annettiin lakana joka tuoksui siis tältä henkilöltä. Hyvin toimi, lakana ei ole edes riekaleina!
Tähän hätään en nyt keksi mitään muuta, mutta mielelläni vinkkejä annan toki lisää! Toivon erittäin mukavia hetkiä teidän arkeenne!
-"..aikuisten ruokaa liotettuna veteen, sekaan sitten vain piimää (laktoositonta), jauhelihaa, puuroa,..."
Älä turhaan lisää pennun ruokaan mitään viljapitoista, kuten puuroa. Viljasta ei imeydy ravintoaineita koiran ruoansulatusjärjestelmässä eli niistä ei ole mitään hyötyä. Aikuisen koiran nappularuoassa on ihan tarpeeksi hiilihydraatteja pennullekin.
Muut mainitsemasi lisukkeet ovat kyllä tosi hyviä. Lisäproteiini onkin hyväksi, jos pentu syö aikuisen ruokaa. Kala, liha, sisäelimet ja kananmuna maistuvat varmasti.
..että pistäkää kaikki pennun ulottuvilla olevat tavarat pois. Pentu haluaa maistaa ja tutkia kaikkea löytämäänsä. Lasten pienet lelut voivat olla vaaraksi koiralle, ja ikävähän se on jos pentu tuhoaa leluja. No lastenhuoneisiinhan koiraa ei välttämättä tarvitse päästää.
Hoitakaa koiraa mahdollisimman paljon yhdessä, niin että lapsetkin oppivat pikkuhiljaa käsittelemään sitä (riippuu tietysti lasten iästä).
Johdonmukainen kasvatus on kaiken a ja o. Pennulle kannattaa ensimmäiseksi opettaa mitä "ei" tarkoittaa, ja mikä on luvallista ja mikä ei.
Ja muistakaa ketkä ovat laumassa ylimmät!
Et sitte yhtään ennakkoon ajatellu noita asioita.
Toivottavasti saatte koirasta yhteiskuntakelpoisen ettekä joudu siitä luopumaan, kuten monessa lapsi/koiranpenut-perheessä on jouduttu. UGH !
Mitähän kuvittelet sanovasi tuolla viestillä? Uskoisin, että aloittaja on ihan tarpeeksi ajatellut asiaa. Voisin uskoa, että suuri osa Suomen koirista asuu perheissä, joissa on lapsia. Isossa perheessä on monen hoitajan resurssit koiran pitoon, paremmat kuin yksinäisillä sinkuilla. Tuosta sinun viestistäsi saa aivan kuin sellaisen käsityksen, ettei koirat ja lapset sovi samaan perheeseen? Asiahan on täysin päinvastoin! Mitkään ei sovi yhteen yhtä hyvin kuin koirat ja lapset, jotka ovat henkisesti samalla tasolla ja löytävät yhteisen kielen salamannopeasti!
Mutta monesti ei ole ajateltu rotua loppuun asti.Otetaan sellaine joka tarvitsee paljon liikuntaa ja virikkeitä.Ja oho,kun ei sitä aikaa ja energiaa enää mukuloiden jälkeen riitäkkään koiralle!
Hyvä pennunkasvattaja kyllä opastaa ja antaa tukea näissä pennun kotiuttamis-asioissa,kantsii ap:n kysyä sieltä neuvoa.
Eihän ko. viestin kirjoittaja tarkoittanut, etteivät koira ja lapset mahdu samaan perheeseen.
Hän tarkoitti sitä, etteikö omistajat olleet miettineet noita järjestelyjä tarpeeksi ennakkoon, kun jo pennun tultua taloon suurin piirtein samana päivänä ollaan neuvoja kyselemässä!
Ja minä ymmärsin ko. kirjoittajaa täydellisesti.
En ymmärrä miksi koira pitää hankkia, jos sen ALKEELLISIMPIIN hoitotoimenpiteisiin kuten RUOKKIMINEN JA NUKKUMINEN täytyy kysellä apua ENSIMMÄISENÄ PÄIVÄNÄ.
Jos koiranhoito on noin retuperällään, minkä ihmeen takia koira ylipäätään piti hankkia?
Noh, LAPSET KINUSIVAT...!
Ei herrajumala...
Juuri TUOTA tarkoitin.
Kyllä koiranpennun hankkiminen on niin suuri tapahtuma, että sitä tosiaan tulisi suunnitella ja miettiä jo PALJON ETUKÄTEEN, eikä vasta sitten, kun se pentu on siinä jaloissa.
Varsinkin, jos on lapsiperheestä kyse, - konttaava lapsi ja pentu eivät välttämättä ole herkullinen yhdistelmä . - ?
Kukin tavallaan - olen monasti huomannut, että kun täällä antaa neuvoja/ohjeita, joko on v*ttuilua tai muuta ala-arvoista palautetta. Siksi ei näillä suomi24 palstoilla edes mielellään anna neuvoja/ohjeita.
Kiitos sulle kuitenkin, ymmärsit pointtini.
Kiva juttu että samoilla linjoilla ollaan sittenkin!
Ja olen samaa mieltä siitäkin, että jos täällä näillä palstoilla neuvoja kyselee, tai niitä auliisti jakelee, saa osaksensa pelkkää naljailua ja kettuilua.
Mutta tähän aiheeseen tää kettuilu sopii, koska ap. mielestäni on menetellyt koiran ottaessaan totaalisen väärin, kuten jutuista näkee!
Huh, pennun kanssa täytyy ravata koko ajan ulkona, siivoilla pissoja lasten tieltä, kaivaa ulkona karkkipapereita sen suusta ja työntää samalla vaunuja jne...Ja olisi ehdittävä antaa sen turvallisesti ja ajan kanssa tutustua kaikkeen sitä askarruttavaan. Askarreltava sille sallittua pureskeltavaa, siivottava silppuja ja tarjottava uutta revittävää. Ruokkia ja taas juosta pissalle, ja pukea ensin koko muu katras...
Vautsi, että joillakin riittää energiaa!
Yksinolemisen HARJOITTELEMISEEN olet toivottavasti perehtynyt?