eri jalostuslinjoja???

boksereista

Tää on ehkä hassu kysymys, mutta onko boksereista olemassa erilaisia linjoja, joita jotkut kasvattajat suosivat? Eli tarkoitan sitä, että joku tykkää hiukan pienemmästä, joku suuremmasta jne.

Itse tykkäisin bokserin luonteesta, ja meillä kotona yksi boksusekoitus jo onkin, mutta en pidä bokserin ulkomuodosta. Lähinnä kuonosta. Onko siis olemassa boksereita, joille kasvattaja koittaa suosia hiukan pidempää kuonoa?

Tietystikään ulkonäkö ei ole kaikki kaikessa, mutta minusta tuntuu, ettei koiralla voi olla hyvä olla niin littanalla kuonolla , enkä halua mitään röhisevää possua, jonka hampaat törröttävät ulos suusta.

Nyt varmaan sanotaan, ettei se koiraa haittaa, mutta jos sattuisi olemaan kuitenkin eri muotoisia boksereita, niin olisi kiva tietää.

Tiedän kuitenkin, että esim eräs mopsikasvattaja koittaa suosia suurempia ja pienemmällä kuonorypyllä olevia mopseja, ja jotkut kasvattavat esim saksanpaimenkoiristaan mahd isoja tai suoraselkäisiä, luiskaperseisiä jne jne.

6

1961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • boksereista

      Täytyy vielä tarkentaa; ei ne kovin littania kuonoja ole sillä tavalla kuin esim juuri mopsilla, mutta joillakin kuono sojottaa typerästi ylöspäin ja joillain on nätimpi ja pidemmältä vaikuttava kuono.

      http://www.pictures-of-puppies-and-dogs.com/images/breed/boxer/boxer_23.jpg Tässä minusta ruma kuono

      http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.siacybox.co.uk/images/potos/charlie the boxer.JPG&imgrefurl=http://www.siacybox.co.uk/Boxer_photos.html&h=1693&w=1320&sz=69&hl=fi&start=106&usg=__gMfOL4DwzqVc0De751yyZ_Z2tNY=&tbnid=odcxecZlUcoGAM:&tbnh=150&tbnw=117&prev=/images?q=boxer pictures&start=100&gbv=2&ndsp=20&hl=fi&sa=N tässä ehkä nätimpi.

      Itseä kiehtoisi enemmän bullboxer-tyyppinen koira, siis kuonoltansa, mutta eipä taida suomessa kukaan niitä kasvatella. Sehän ei mikään virallinen rotu olekaan, vaan AB:n ja bokserin mix.

      • -Boksu-

        Jenkeissä suosiaan selkeästi pitempää kuonoa (minusta ruma) mutta taitaa olla aika matkan ja homman takana sieltä koiraa hankkia => onhan välillä joitakin bokserimixejä myynnissä, katsele sellaista. Tai voithan katsella yhdistelmiäkin jos satuisivat miellyttämään. En tiedä mitä kasvattajat sanovat jos kysellään "pitkäkuonoista" bokseria, käskevätkö vaihtamaan rotua => Mitä pidät dalmiksesta? Itselläni ei kokemusta mutta jotkut sanovat että luonne hieman samantyyppinen kuin bokserilla.


      • on myös
        -Boksu- kirjoitti:

        Jenkeissä suosiaan selkeästi pitempää kuonoa (minusta ruma) mutta taitaa olla aika matkan ja homman takana sieltä koiraa hankkia => onhan välillä joitakin bokserimixejä myynnissä, katsele sellaista. Tai voithan katsella yhdistelmiäkin jos satuisivat miellyttämään. En tiedä mitä kasvattajat sanovat jos kysellään "pitkäkuonoista" bokseria, käskevätkö vaihtamaan rotua => Mitä pidät dalmiksesta? Itselläni ei kokemusta mutta jotkut sanovat että luonne hieman samantyyppinen kuin bokserilla.

        selkeästi ns.pidempikuonoista linjaa omaava boksu eli niissä löytyy kuonoissa otsapenger-kirsu väli pidempänä ja monesti myös kookkaampia koiria muutenkin. paljonhan on koiran perimästä kaikki kiinni eli sukujuuria kannattaa tarkastella. itänaapuri on kuitenkin lähempänä kuin jenkkilä ja luotettavia kenneleitä löytyy rajankin takaa eikä mitään ns. takakonttikauppiaita joista joskus varoitetaan


      • kotimaisissakin
        on myös kirjoitti:

        selkeästi ns.pidempikuonoista linjaa omaava boksu eli niissä löytyy kuonoissa otsapenger-kirsu väli pidempänä ja monesti myös kookkaampia koiria muutenkin. paljonhan on koiran perimästä kaikki kiinni eli sukujuuria kannattaa tarkastella. itänaapuri on kuitenkin lähempänä kuin jenkkilä ja luotettavia kenneleitä löytyy rajankin takaa eikä mitään ns. takakonttikauppiaita joista joskus varoitetaan

        Ihan kotimaisissakin bokseripentueissa on joskus mukana "pikäkuonoisia" yksilöitä, ovat mielestäni hassunnäköisiä ja kevytkuonoisia...kyllä harjaantunut kasvattaja näkee ne jo pentuna. Joskus jopa koko pentue on noita kevyitä ja pitkähkökuonosia...harvemmin tosi, mutta olen niitäkin nähnyt.

        En tykkää niistä itse, ovat ihan staffin tms näköisiä (vaik staffeista pidänkin rotuna)...mutta bokserilla vaan pitää olla se bokserin ilme ja naama...kaikkine ihanine ryppyineen ja nenä käppyröineen ;D .
        Mutta niin lyhyt kuono ei saa myöskään olla, että hampaat näkyy...niitäkin linjoja näkee kotimaassa jo, että boksunpää alkaa muistuttaa jo enkkubulldogin päätä.


    • Kunniaan

      Minun mielestäni englantilaiset käyttölinjat ovat terveimpiä. Saksalaiset eivät liiku kunnolla, eivätkä jaksa toimia kun niissä on jalostettu vain suurta kokoa ja lyhyttä kuonoa.

      • vaan sattuma

        eli ilmoituksesta ostimme seropin, perheeltä, jossa oli ollut sakemanni narttu ja boxu-uros, tyttömme on boxu ropaltaan, kuono pikkasen pitempi, ei kirsu ylhäällä, silkkiturpa, sakserin täplät pääosassa, ja luonne = boxun, todella, vauhtia ja lipomista ym. riittää!
        Meillä itsellä on "oikea" sakemanni narttu ja tosi hyvin toimeen tulevat, nyt iät, boxu 3v ja sakemanni n.10v!

        Mahtava "sekoitus" boxusta, ihana tyttö kuin sakukin!
        Ja niin huolehtivainen tää boxukin, perheestä, se vain että nuolee kaikki lasten vieraat eli paljasta pintaa ja kaljut päät?

        Mut onneksi kaikki nuo vieraatkin tykkää aivan hurjasti tuosta boxutytöstämme!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      167
      1414
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      1005
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      640
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      626
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      612
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      563
    Aihe