ei kai näin voi olla...

Jos talo on rakennettu osittain peruskallion päälle, ja peruskalliota räjäytetään kaivostoiminnan vuoksi ja talo siitä kärsii vahinkoja, niin:
- vakuutus ei korvaa
- räjäytysten tekijä ei korvaa

Eli omaan piikkiin menee...
Onko tämä totta???

(Tämä oli myös asunnot -palstalla, mutta kukaan ei osannut vastata. Löytyisiköhän vastaus täältä...)
3283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nämä ovat aika kimurantteja juttuja ja aikalailla marginaalitapauksia, toisinsanoen huhuja ja toisenkäden tietoa vastaavista jutuista löytyy paljonkin kun alkaa kysellä mutta kovin monella tuskin on ainakaan suoraa tietoa.

Tässä kun mennään alueelle että voi olla että tarvitsee montaakin lakia ja asetusta tutkia ja niiden kautta vastuullisia/ei-vastuullisia selvittää että suosittelisin että ottaisit yhteyden lakimieheen jonka kanssa tarkastelisit tilannetta.

Onhan vastaavista jutuista tietysti olemassa suoriakin lakipykäliä joiden valossa voi helpostikin tilannetta tarkastella mutta kaikki asiaan liittyvä tarvitsee ottaa huomioon ja voikin olla että joku pikkuseikka kääntää jutun niin että katsotaankin juttua jonkin toisen pykälän mukaan.

Eli soittelepa asianajajalle aika ja keskustele hänen kanssaan tilanteesta. Oletan että niin kiperä ongelma tulee että joutuisit tällaisen jokatapauksessa palkkaamaan jossakin vaiheessa, mikäli kaikki kieltäytyvät ottamasta vastuuta ja maksamasta.

Äänestä

Kuluttajaneuvoja tai joku semmonen auttas sua... Löytyy puhelinluettelosta kaupunkis palveluista...

Äänestä

Pääsääntöisesti vahingon aiheuttaja korvaa aiheuttamansa vahingon. Tässä tapauksessa näyttökysymys on oleellinen, eli kuinka voit osoittaa että talo särkyi räjäytystöiden takia? Jos näyttöä löytyy, pitäisin lähes varmana että vahingon aiheuttaja tuomitaan korvauksiin, jos asia etenee niin pitkälle.

Räjäytystyöt ovat melko tarkkaan säädeltyjä ja viranomaisilla, esim. turvatekniikan keskuksella, voi olla jotain neuvoja miten asiassa kannattaisi edetä. Lisäksi asiassa voisi auttaa jonkin asiantuntijatahon (esim. VTT) lausunto. Itse en lähtisi käräjöimään ennen kuin uskottava ulkopuolinen taho on arvioinut aiheutuneen vahingon aiheutuneen todennäköisesti räjäytyksestä eikä jostain muusta, kuten talosta mahdollisesti löytyvästä rakenneviasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mopo kirjoitti:

Jos talo on rakennettu osittain peruskallion päälle, ja peruskalliota räjäytetään kaivostoiminnan vuoksi ja talo siitä kärsii vahinkoja, niin:
- vakuutus ei korvaa
- räjäytysten tekijä ei korvaa

Eli omaan piikkiin menee...
Onko tämä totta???

(Tämä oli myös asunnot -palstalla, mutta kukaan ei osannut vastata. Löytyisiköhän vastaus täältä...)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu