Noten kolina!?!

Nurza

Minulla on keväällä uutena ostettu ja 10.000km ajettu Note.Kylmänä liikkeelle lähtiessä edestä vasemmalta kuuluu mystistä kolinaa joka häviää kun on ajettu muutama minuutti.Myös jos lähtee lämpimästä tallista vaikkakin moottori on kylmä, kolina kuuluu hiljaisempana.Luin näiltä palstoilta että parilla muullakin oli samankaltaisia ongelmia.Selvisikö korjaamolla vika ja saivatko korjattua.Itse vien auton takuuhuoltoon piakkoin mutta tarvitsisin vähän taustatietoa kyseisestä viasta.

7

2686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasikymppine

      Alkoi samoilla kilometreillä. Ensimmäisellä kerralla vaihdettiin vetoakseli.Auto seisoi pajalla viikon kun maassa ei ollut uutta akselia. Operaatio oli lisäksi turha. Korjauksen jälkeen kolina jatkui samanlaisena. Ajelin ja kuuntelin kun en halunnut taas viikoksi pajalle. Kolina ajan myötä vaan paheni. Nyt 30 t. ajettuna asiaa taas tutkittiin Herttoniemen Autokeskuksessa. Syytä ei taaskaan löydetty. Kolina kuitenkin häipyi kun kaikki mahdolliset paikat oli kiristetty tai rasvattu mm. joustintukien yläpäät, alapallot yms. Tosin tätä kirjattaessa ajettu vasta kaksi päivää toimenpiteen jälkeen joten en tiedä palaako kolina taas jossain vaiheessa. Uutena rikasteena äänimailmaan on nyttemmin ilmaantunut resonanssi-pärinä jostain pakoputkistosta kuin jonkun pöntön sisäkalut olis irti. Tätäkään korjaamo ei saanut nyt eka kerralla kuntoon. Kuunnellaan nyt sitä vaihteeksi. Taitaa olla piakkoin merkin vaihto edesä, sen verran yhteistyö Rellun kanssa näyttää vaikuttaneen laatuun.

      • Nurza

        Mihin ne siellä korjaamolla sitten päätyivät?Mikä oli sitten sen kolinan syy[mitä ne olettivat) joka häipyi rasvaamalla ja kiristelemällä.Oliko Herttoniemi ainoa korjaamo joka yritti ratkoa pulmaa.Itselläni on huonoja kokemuksia Hertsikasta.Kun kerroit että kolina vain paheni aikaa myöten niin jatkuiko kolina vaikka auto oli lämmennyt? Muistatko vielä mitä kaikkea ne kiristelivät.


      • resonanssiääni

        Todella ärsyttävä kiihdytettäessä kaikilla vaihteilla. Olen käyttänyt pajalla...kyse on normaaleista äänistä kuulemma?!? vaikka alakerrassa äänet kuin peltirummussa....
        Onko joltain tämä vika paikallistettu, sillä olen ajanut muillakin Noteilla ja sitä ei kuulu.


      • kasikymppinen
        Nurza kirjoitti:

        Mihin ne siellä korjaamolla sitten päätyivät?Mikä oli sitten sen kolinan syy[mitä ne olettivat) joka häipyi rasvaamalla ja kiristelemällä.Oliko Herttoniemi ainoa korjaamo joka yritti ratkoa pulmaa.Itselläni on huonoja kokemuksia Hertsikasta.Kun kerroit että kolina vain paheni aikaa myöten niin jatkuiko kolina vaikka auto oli lämmennyt? Muistatko vielä mitä kaikkea ne kiristelivät.

        selvittämään tarkemmin ja sanomattakin selvä, ettei mitään kirjallista dokumenttia annettu.
        Auton luovuttaja oli taas tietysti eri henkilö kuin vastaanottaja ja luetteli vaan kiireesti ison joukon em. toimia mitä tehty. Sellaista tää korjaamotoiminta vaan aina on vaikka siitä kuinka kirjoitellaan ja puhutaan. Ilmeisesti vieläkin alalla menee liian hyvin.
        Mitä tule tohon toisen Notistin viestiin räminästä, niin mulla epäilivät alustan lämpösuojapeltiä. Ääntä eivät pois saaneet,kuinkas muuten. Kun itse on kuunnellut tota ääntä nyt kohta kaksi vuotta, niin valistunut arvaus on, että jonkun äänenvaimentimen tai katalysaattorin sisäkalut ovat irti.


    • nöte

      Samanlaista kuului meilläkin. Takuuhuollossa viaksi ilmeni pakoputkenkannatin, joka on lähinnä moottoria. Oli jotenkin löysä tai jotain. Putken lämmetessä lämpölaajeneminen esti kolinan jatkumisen. En sen enempää tiedä mitä sille tekivät, mutta ääni kyllä loppui. Sehän oli pääasia.

      • Hyväjuttu

        Hienoa että vika löytyi.Missä korjasit ja muistatko sen henkilön nimeä joka otti työn vastaan.Nimi lukee yleensä työmääräyksessä.Kiitos etukäteen.


    • Anonyymi

      Pakoputki ottaa kiinni apurunkoon ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      240
      2744
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1154
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1121
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      57
      889
    8. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      830
    10. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    Aihe