Ostimme kesällä eräveneen jossa on volvo-penta dieselmoottori, vene vanha eikä tietenkään mitään ohjeistusta. Joten vene on nyt nostettu ja se pitäisi huoltaa. Intoa riittää mutta ei tietoa eli miten huolto tehdään kotona. Kiitän tiedoistasi.
Neuvoja kaivataan veneen huollossa
7
1519
Vastaukset
- tuhansia ohjeita
googleen vaan jotain dieselin huolto tai talvisäilytys jne sanoja, niin löytyy 2 miljardia ohjetta. jos ei jaksa edes googlaa, niin venealan lehtien sivuilta jne... jos ei onnistu, niin tuskin onnistuu koneellekaan tehtävät jutut.
- tehdä :
Moottori käynnistämällä imekää 50% vettä ja 50% glykolia seos koneeseen, niin se ei pakkasesssa halkea. Muita huoltotöitä sitten sen mukaan, kun on tietoa ...jos ei tiedä, niin eipä pysty tekemäänkään eli selvittämään ..
- kaataa suoraan ....
polttoaine tankkiin.
Kai se sen sieltäkin imee ettei tarvitse turhaan tehdä haaroituksia systeemiin. - Volvomiäs
kaataa suoraan .... kirjoitti:
polttoaine tankkiin.
Kai se sen sieltäkin imee ettei tarvitse turhaan tehdä haaroituksia systeemiin.Vastataan nyt, ettei vaan joku ota tosissaan.
Vedellä hitsari tarkistaa saumojen tiiveyden.
Glykolin tankkiin laittamiselle en keksi yhtään syytä.
Muissa, kuin em. tapauksissa, ko. nesteitä EI tule tankkiin laittaa. - imetään
kaataa suoraan .... kirjoitti:
polttoaine tankkiin.
Kai se sen sieltäkin imee ettei tarvitse turhaan tehdä haaroituksia systeemiin.seos jäähdytysvesikiertoon veden tilalle, jottei halkea.
Eihän vesi-glykoliseosta kannata polttoainetankkiin laittaa, kun ei siellä ole jäätyvää vettä. Senhän kuuluisi olla täynnä dieselöljyä ettei vettä kondensoituisi.
yhteystiedoin niin saat paluupostissa aika hyvät ohjeet veneellesi ja moottorillesi.
- Volvomiäs
Täällä on volvojen omistajan käsikirjat. Löytyy myös mainoksia, esitteitä ym..
Käsikirjoissa on tyyppikohtaiset ohjeet määräaikais- ja talvihuolloille.
http://www.volvo.com/volvopenta/finland/fi-fi/marine_leisure_engines/engines/out_of_production_engines/out_of_production_engines.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä531329- 1231324
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221193- 1381023
- 101887
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten328820Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82724Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49629Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602