Ongelmana on P11 Primeran ABS. Eli ABS merkkivalo palaa ajoittain pian liikkeellelähdön jälkeen. Sitten kun auton välillä sammuttaa (katkaisee virrat) ja jatkaa matkaa niin vika ikäänkuin häviää eikä valo vilkuttele enään. Korjaamo paikallisti vian vasemman etupyörän anturiin. Onko kokemuksia kyseisestä viasta? Uusi anturi maksaa maltaita ja vika tuntuu kummalliselta. Luulisi että kun anturi on sökö niin valo palaisi kokoajan. Johtoliitokset on tarkisteltu.
ABS-valo
Tenttu
4513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla kans paloi ennen aina välillä P11 primmussa absin valo. Korjamossa kävin se itsekkin paikallistamassa ja sitten otin anturin irti (muistaakseni yhdellä pultilla kiinni), ja puhdistin varovasti itse anturin ja vastakappaleen eli hammaskehän. Jotain ihme pölyä sieltä lähti.
Nyt se on noin vuoden toiminut vallan mainiosti!
Kerro auttoiko.
Sain putsattua anturin mutta se meni jotenkin oikosulkuun ja poltti koko korin tietokoneen.
Kustannus 1230 eur työt.
ETTÄ KIITTI VAAN JEESISTÄ !
Kaikenmaailman mulkeroita täällä kirjottelee toisten nimimerkeillä. En ole vielä kerinnyt kokeilemaan putsausta. Mutta yritetään kun keritään. Kiitos vinkistä.
Joo ... vaihdoin ensix 1 anturin ja toimi viikon, mittasin muut ja luultavasti loputkin sököt. Tein seuraavaa: irroitin mittarin ja kytkin yhteen ABS ja öljynpaine lampun, poistin ABS sulakkeen. Ja nyt palaa ihan niinkuin sen pitääkin. Ei ole kyllä ABS:ääkään