Onko kellään tietoa tai kokemusta kun kissa on pari päivää vetäytynyt syrjään ja näyttää tosi väsyneeltä ja mielestäni sen nenä on todella kuiva..ihanku siinä olis räkää ollu ja sitten se lonksuttelee leukoja. syöminen näyttää hankalalta. Voisiko olla ihan tavallinen flunssa/ kurkkukipu vai mistä mahtaa johtua? On se syönyt jonkun verran kuitenkin ja alkaa kehräämään kun sitä paijailee, mutta ei se normaali ole. Kiitos vastauksista!
Kissa lonksuttaa leukoja!!
kisuliininimun
2471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on kokemusta siten että on haavauma ollut suussa, se liittyi kissaflunssaan mutta jos on rokotettu niin epätodennäköistä. haavauma parani antibiootilla, kannattaa käyttää lääkärissä.
Kyllä minä veisin äkkiä lääkäriin. Voi olla kurkussa tai hampaassa tai sylkirauhasissa jotain (paise tms, tai onko syönyt kalaa josta olis voinut jäädä ruoto?) tai sitten voi olla yleissairaus joka aiheuttaa limaneritystä, ja kissa ei voi niistääkään.. Jos nenä on kuiva niin voi olla tiputuksen tarpeessa. Ja lääkäri saattaa hyvinkin ihan perustutkimuksessa huomata mikä on vialla.