Moi! Ajattelin kysellä teiltä netin käyttäjiltä jos teillä olisi tietoa, mikä mahtaa olla vikana meganessani,
Minulla siis vuoden 2006 renaull megane, Manuaalivaihteinen.
Usein käy niin ettei vaihdetta saa menemään ns"paikalleen" auton ollessa paikallaan. 1 vaihde sekä peruutusvaihde. Homma menee niin, että kun yrittää laittaa 1vaihteen tai pekin niin se ei mene loppuun. tuntuu että jää puoleenväliin.
Kun palauttaavapaalle sekä painaa kytkimen uudestaan niin sitten vaihde yleensä menee päälle. Perutuus vaihteen kun saa päälle niin usein auto nytkähtää.
Olisiko teillä vinkkiä?
Minulla siis vuoden 2006 renaull megane, Manuaalivaihteinen.
Usein käy niin ettei vaihdetta saa menemään ns"paikalleen" auton ollessa paikallaan. 1 vaihde sekä peruutusvaihde. Homma menee niin, että kun yrittää laittaa 1vaihteen tai pekin niin se ei mene loppuun. tuntuu että jää puoleenväliin.
Kun palauttaavapaalle sekä painaa kytkimen uudestaan niin sitten vaihde yleensä menee päälle. Perutuus vaihteen kun saa päälle niin usein auto nytkähtää.
Olisiko teillä vinkkiä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Perutuus vaihteen kun saa päälle niin usein auto nytkähtää."
Jos kytkin on poljettu alas ja silti nytkähtää,olettaisin kytkimen olevan sippi.
onko mahdollisia arvioita, paljonko korjaus maksaa? Tai mitä on korjattava?
Merkkiliikkeeseen latomaan perkeleitä tiskiin.Auto on siis -06,missä vaiheessa vuotta otettu käyttöön? Takuu on päättynyt siis -08 tai päättyy tänä vuonna,ellei autoa ole jo otettu käyttöön -05:n puolella.Ja vaikka olisikin jo päättynyt kyllä tuo vika kohtuulliseen mellakointiin oikeuttaa,sillä ei parivuotta ajetussa autossa vielä pitäisi tuommoisia oikkuja olla. Noin uteliaisuudesta kysyn,paljonko on mittarissa?Itsellä vm:-06 ajettu 50 tonnia ja hyvin on toiminut.
kun ostin, mittarissa oli n36tkm
nyt 67tkm
Käyttöönotto.Meinaan vaan sen takuun päättyminen kiinnostaa,koska loppui/loppuu (2vuotta).
aah.. takuu on loppunut jo
Että takuuhan on maahantuojan myöntämä vapaaehtoinen tuki autolle ja jälleenmyyjälle. Oikeastihan myyjää sitoo tuotevastuulaki, joka määrittelee vastuun autosta. Vaihdelaatikon pitää kestää enemmän kuin nuo kilometrit, itse tappelin pari vuotta sitten vaihdelaatikon vaihdosta ja 70 000 km ajettuun muutamaa kuukautta vaille kolme vuotta vanhaan Scenicciin vaihdettiin laatikko ilman kuluja. Ja huom, minä siis neuvottelin myyjän kanssa eikä minua kiinnostanut hänen ja maahantuojan välinen kina kuka maksaa mitäkin.
Tässä vielä linkki ratkaisuun jossa viisi vuotta vanhaan 60000 ajettuun autoon suositellaan 3000 € hyvitystä vaihdeviasta...
http://www.kuluttajariita.fi/lautakunnan-ratkaisuja/?action=read&id=535
kytkin ole kulutustavaraa, jonka kestävyys on käytöstä kiinni. Kytkinhän voi kestää 200 tkm mutta esim. helvetinmoisella luistattamisella ja kytkimen loppuun vaikka alle 50 tkm.
Aivan totta,kyllähän sen kytkimen saa hajalle nopeastikkin. Vaan onpa se voinut rikkoutua aivan asiallisellakin käytöllä,jos se on edes kytkinvika,vika voi löytyä laatikosta. Vaikka tuo takuuaika onkin umpeutunut kannattaa asiaa mennä kyselemään merkkipajaan ja mielellään lyödä nyrkkiä pöytään.
ota kasijarru pois ennen vaihteenpäällelaittoa..