Minä arvasin sen! Suomalainen syö sian ruokaa läskisoossia. Ilmankos te olette tuulipukukansaa.
Kaikia sitä syötäänkin kuin läskisoosia. Hyi olkoon. Eipä teillä ole korkiat vaatimukset ruokanne suhteen! Läskisoosi,ja lenkimakkara, siinä teidän lempiruoka, niin ja kalja on teidän juominkien kuningas, vai mitä? Olen kyllä minäkin joskus, 55 vuotta sitten kerran pari syönnyt läskisoosia. Onpa teillä hyvin alhaiset sianliset tottumukset sian ruokaan. Kaikki mustalaiset eivät edes tiedä, mitä se tuommenen sianruoka on. Siksi teillä on aivot jäänneet jälkeen muun maailman kehityksestä. Niin kuin teidän suurmiehet; tynkösuolatut muikut, oli yksi Kekkosen lempiruoasta, ja tiedenkin poronpallit. On teillä erikoiset tottumukset. Niin kellitte vielä jopa kelteisillänne lumihangessa talvipakkasella. Olette pöpejä ,alkuihmisiä .
Katsokaa miten amerikassakin on huluja.
-8-åring sköt
sin pappa
Nu väntar troligtvis fängelse
En åttaårig pojke i USA tros ha skjutit två vuxna, en av dem sin egen far.
Nu åtalas han för mord.
Händelsen inträffade i onsdags i St. Johns i östra Arizona där ett helt samhälle nu försöker greppa vad som egentligen hänt.
– Vem kan tro att ett åttaårigt barn kunde döda två vuxna, frågar sig bland andra Roy Melnick, chef vid den lokala polisen.
Enligt Sky News fanns inga tecken på att pojken skulle kunna begå ett sådant brott. Han skötte sig i skolan och hade inte några problem hemma, uppger åklagarna.
Fängelse
Offren, Vincent Romero, 29, och Timothy Romans, 39, arbetade tillsammans på en byggfirma. Pojkens advokat, Benjamin Brewer, kallar det inträffade för en tragedi.
– Vi har två döda människor och en åttaåring i fängelse. Det gör ont i hjärtat, säger han.
Ja, det är sant.
Den åtta år gamla pojken kommer – sin ålder till trots – att åtalas för mord. Enligt den lag som gäller i Arizona går gränsen nämligen vid just åtta år.
Oklart motiv
Melnick menar dessutom att det inträffade inte var resultatet av ett plötsligt infall. Han kunde dock inte uttala sig om motivet bakom dådet.
Advokat Brewer hävdar att polisen felaktigt förhört pojken utan att någon vuxen som kunde se till hans rättigheter fanns närvarande.
– De blev tidigt under intervjun väldigt anklagande. Två poliser med pistoler. Det skrämmer vem som helst, med all säkerhet även ett åttaårigt barn, säger han.
LÄSKISOOSSI
16
734
Vastaukset
- vuahtoo
minun mummu eli 100-vuotiaaksi ihan läskisoossin yms voimalla. mitä nuo sinun ruotsinkieliset tekstit muka siihen mahtaa.
- teillä eväät.
Onpa heikoissa kantimissa suomalaisten eväät, kuin läskisoossisa, no kertokaa nyt siittä teiden leipä ressusta, mitäs se oli?
- eli!
teillä eväät. kirjoitti:
Onpa heikoissa kantimissa suomalaisten eväät, kuin läskisoossisa, no kertokaa nyt siittä teiden leipä ressusta, mitäs se oli?
mummuni eli satavuotiaaksi ihan näillä elintarvikkailla:Ei koskaan juonut alkoholia humaltumistarkoituksella eikä tupakoinut. Voita ja kermaa sekä "punaista" maitoa nautti...
- porukkaa
Läskisoosissa on potkua ;D
Varkaudessa löydettiin uusi supernova!
08.11.2008 20:08
Varkautelaiset Markku Nissinen ja Veli-Pekka Hentunen ovat löytäneet uuden supernovan eli tähden räjähdyksen, kertoo Savon Sanomat.
"Tällä kertaa supernova räjähti galaksissa NGC 3144 ja räjähdyksen muinainen valo nähtiin Härkämäen observatoriossa 4/5.11.2008 yöllä", kirjoittaa Markku Nissinen paikallisen tähtitieteellisen yhdistyksen Warkauden Kassiopeian sivuilla.
Maapallo on supernovan ydinjätettä
Mittausten mukaan galaksin ja uuden supernovan etäisyys on 290 miljoonaa valovuotta. Tämä SN 2008gx -nimeä kantava supernova on jo neljäs Härkämäessä tehty supernovalöytö. Supernovan tyyppimääritys tehtiin perjantaina Kalifornian yliopiston Lickin Oservatoriossa.
Sen mukaan supernova on tyyppiä II, eli kyseessä on ollut erittäin massiivisen punaisen jättiläistähden räjähdys, jossa tähden keskiosa luhistuu joko neutronitähdeksi tai mustaksi aukoksi, kertoo Savon Sanomat.
Kyseessä voi olla myös huomattavan harvinainen IIb tyypin supernova, jossa usein kaksi superjättiläistähteä kiertää toisiaan. Myös toinen tähtiparin tähti voi räjähtää supernovana.
Supernovien ajatellaan laukaisevan uusien tähtien ja aurinkokuntien synnyn. Voidaan sanoa, että maapallo ja me olemme koostuneet muinaisten supernovien ydinjätteistä.
IS- tietemiehet
olivatko romaaneja nää tietemiehet??
- lisää.........................
# Supernova eli tähden räjähdys voi syntyä eri tavoin. Massiivinen tähti voi luhistua fuusion loputtua oman painovoimansa johdosta neutronitähdeksi tai mustaksi aukoksi tai kaksoistähdissä valkoinen kääpiö voi kasvattaa massaansa yli Chandrasekharin rajan.
# Supernova on hyvin harvinainen maailmankaikkeuden ilmiö; niitä ei tapahdu yhdessä galaksissa edes joka vuosisata. Vuosittain eri galakseissa havaitaan yhteensä kolmisensataa supernovaa, yleensä kaukaisissa galakseissa.
# Monet paljain silmin havaitut supernovat ovat näkyneet jopa vuosien ajan. Räjähtävistä supernovista jää jäljelle supernovajäänne, joka hehkuu pitkään monilla eri aallonpituuksilla ja on nähtävissä tuhansiakin vuosia.
# Supernovissa muodostuu rautaa raskaampia alkuaineita kuten uraania, tinaa ja kultaa.
Lähde: Wikipedia
- on hyvvää
RÖYH...
Tarveaineet:
siansivua
sipulia
voita
jauhoja (ruis tai vehnä)
pippuria (mauste tai musta)
suolaa
vettä
Lisäksi tarvitaan valurautapannu ja paksupohjainen kannellinen kasari
Huomaa:
Tee sianlihakastiketta aina reilu annos, ainakin kaksinverroin se, minkä arvelet yhdellä kerralla kuluvan.
Kastike säilyy hyvin ja paranee "vanhetessaan".
Tee näin:
Silppua huomattava määrä sipulia, mutta älä tee siitä liian pientä.
Kuumenna pannulla reilusti voita ja ruskista sipuli hyvin tummaksi.
Siirrä sipulit kasariin.
Voit hyvällä omallatunnolla poistaa siansivusta "ylimääräisen" rasvan, jos puhtaan läskin syöminen on vastemielistä.
Lisää voita valurautapannulle.
Voin saatua väriä lisää siansivusta sopiviksi haarukkapaloiksi leikkaamasi lihat pienehköissä erissä. Anna palojen ruskistua pinnaltaan rapeiksi.
Kumoa lopuksi kaikki ruskistetut lihapalat pannulle.
Mikäli pannulla on selvästi näkyvää rasvaa ja jos lihan pinnalla on tihkuvaa rasvaa, voit ripotella paistokseen suoraan ruis- tai vehnäjauhoja. (Suosittelen kokeiltavaksi ruisjauhoa, vaikka perinteisesti käytetäänkin vehnäjauhoa. Ruisjauho tekee valmiista ruoasta tummaa, melkeinpä mustaa ja maku on syvempi.) Jos rasvaa ei ole, lisää voita ennen jauhoja. Anna jauhojen saada väriä pannulla ja lihojen pinnalla.
Lisää vettä ja sekoittele lihoja puukauhalla.
Anna tanakahkon seoksen poreilla hetki ja kumoa ainekset kasariin sipuleiden joukkoon. Sekoita.
Lisää pannulle vettä ja kaada liemi kasariin, jotta saisit kaikki makuaineet mukaan.
Anna seoksen kiehahtaa kasarissa kerran ja sitten vähennä voimaa levystä niin, että kastike harvakseltaan vain "hymyilee". Usein "ykkönenkin" on liikaa. Aseta silloin esimerkiksi kolikoita levyn ja kasarin pohjan väliin.
Anna seoksen kypsyä kannen alla vähintään kolme tuntia sitä silloin tällöin puukauhalla pohjalta hämmennellen. Varo, että kastike ei pala pohjaan! Lisää hiljalleen kastikkeeseen suolaa ja pippuria sekä tarvittaessa vettä ja tarkistele makua hopealusikalla.
Jos haluat noudattaa ikiaikaista tyyliä, käytät mausteena vain suolaa ja maustepippuria.
Valmis kastike on tummaa ja paksuhkoa. Sipulitkin ovat siihen melkeinpä liuenneet.
Läskisoosin teossa ei saa olla kiire. Jos teet kastikkeen tänään ja nautit sen vasta seuraavana päivänä tai myöhemminkin, aina parempi, sillä maku ikään kuin antautuu kastikkeen seisoessa.
Keitä jauhoisia ja kuivia perunoita tai tee perinteinen perunamuusi.
Tarjoa kastikkeen kanssa etikkapunajuuria, suola- tai etikkakurkkuja, puolukkasurvosta - jotain, jossa on kirpeyttä - sekä ruisleipää.
Vaikka ruoka onkin taivaallisen hyvää, malta mielesi äläkä hotki sitä liian kuumana. Vasta hivenen jäähtyessään kastikkeesta irtoaa kitalakeen ja kielenpäähän täyteläisin aromi.
Siksi ruokailun aluksi onkin paikallaan pyytää kaikilta läsnäolijoilta kahden minuutin hiljaisuutta, jotta jokainen voisi keskittää häiriintymättä ajatuksensa ja aistinsa tarjolla olevaan makunautintoon.
Ruokajuomaksi käy kenties parhaiten pilsneri tai vesi.
MTV-3/CNN/AFP- herkkusuita, haaaah haaah
VOPI VOI VOI, KUN olette köyhää porukkaa? Syötte vielä saastaista sian lihaa, huonosti on teidän eväät, sehän on tunnetua, ETTÄ SIKA SYÖ OMAN PASKANSA. HYI HYI, TEITÄ, JA TE SYÖTTE SITTEN SIAN PASKAA, OOH OH, ILMANKOS TEILLÄ SUOMESSA EI AIVOT TOIMI NORMAALI TASOLLA. MEILLÄ SYÖTÄÄN VAIN VALKOISTA LIHAA, JA HEINIÄ.
- PATAAN
TEKI KERRAN SUKELLUKSEN, EEMELI MUT JÄI KIINNI HÖRÖKORVISTAAN SE ON HYVÄ ISOT KORVAT ESTI TUKEHDUKSEN MUTTA KULHO PÄÄSSÄ HÄN JOUTUI SAIRAALAAN VOI HERRANJESTAS MINKÄLAINEN LAPSI OLI HÄN............ ALOTTAJA MITÄS SANOT RUOTSALAISLAPSESTA? : )
- ennen vanhaan.
Eemeli oli minun lempiohjelma, ennenaikaan.
Mutta Eemelikään ei pärjää amerikalaiselle pojalle, 8 vuotias ampui kaksi aikamiestä hengiltä.
Söi liikaa läskisoossia. - muuta,,
ennen vanhaan. kirjoitti:
Eemeli oli minun lempiohjelma, ennenaikaan.
Mutta Eemelikään ei pärjää amerikalaiselle pojalle, 8 vuotias ampui kaksi aikamiestä hengiltä.
Söi liikaa läskisoossia.Nyt taitaa tulla jo paskat housuun, nyt meen paskal...................................................................................................................................................
- TÄNÄÄN?
ennen vanhaan. kirjoitti:
Eemeli oli minun lempiohjelma, ennenaikaan.
Mutta Eemelikään ei pärjää amerikalaiselle pojalle, 8 vuotias ampui kaksi aikamiestä hengiltä.
Söi liikaa läskisoossia."MEIDÄN" KULTAPOIKA EEMELI TULEE SUNNUNTAISIN TV2:SSA KLO.10.25
- Yuppu
se on asia kuin asiassa niin että ketä tykkää mistäkin ja ketä taas ei.
Omassa perheessä ei syö kukaan läskisoosia.
Itse en juo kaljaa lainkaan, mutta tunnen taas aika monta kaaloa joille kyllä maittaa.
Enkä tiedä mitä satukirjoja olet lukenut jos luulet monenkin syövän jotain pornpalleja?
Itse en ole ikinä kuullutkaan sellaisesta herkusta missään lähiläänipiirissä...
Maistuis tosin varmaan sullekin.- sermalo falabos,aaheha tu
Oli kyllä tarkoitus antaa ne sinulle. Niitä sinun on hyvä hyväillä.
"Enkä tiedä mitä satukirjoja olet lukenut jos luulet monenkin syövän jotain pornpalleja?
Itse en ole ikinä kuullutkaan sellaisesta herkusta missään lähiläänipiirissä...""
Olet kyllä oikia tietämätön torvi, jos et ole kuullut poronpalleista. Edes mennyt suomen resitentikin niitä piti herkunaan. Nimittäin KEKKONEN. Eikä ne ole muuten pornpalleja eriasia on tietenkin pässin pallit. Kyllä sinä olet muuten syönnyt aina läskisoosija, ja leiparessua, koska sinulla ei ole muuhuun vara.
Kirjoitus tyylistä sen kyllä huomaa.
- on hyvvää
Tänäänkin tuli syötyä tuota herkkua, nam nam
- boddar
läskisoosi on tosi hyvää ja edullista ruokaa. Kannattais mannejenkin syödä. Ai nii on työläs tehdä ja mannethan ei tee mitään mikä tuntuu työläältä. Varastatteko sit aina naudanlihaa, ettei vaan välistä ois povariin livahtanut siansylttyä. Olkaahan tarkkana siellä siwassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181260
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232