Ryanair-ensimmäisenä koneeseen

ryysis Tampereella?

Hei,
kuinka monella prosentilla on yleensä tuo
"ensimmäisenä koneeseen"-optio ostettuna?

Jos esimerkiksi kaikilla se on, niin silloinhan sitä ei kannata ostaakaan...

Montako henkilöä tuonne koneeseen mahtuu?
Ovatko penkkirivit kolmen satseissa?

4

2057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissus

      Kokemukseni mukaan tuon etuoikeuden on ostanut n. 10% matkustajista ( n. 25-30 henkilöä/lento). Koneet ovat keskikokoisia ja niihin mahtuu n. 250-300 matkustajaa. Penkit ovat kolmen penkin riveissä.

    • ...

      Ryanair käyttää Boeing 737-800 koneita joihin mahtuu 189 matkustajaa, kuten jo mainittu niin penkit ovat 3 3.

    • en osta

      Ryanairilla tuo prioriteetti näyttää olevan suositumpi kuin esim. EasyJetillä. Lähtökenttä näyttelee myös omaa osaansa.
      EasyJetillä on sen lisäksi A- ja B-ryhmä. Ainaskin kerran on käynyt niin, että ostettuani ajoissa (2kk) lipun netistä EasyJetille ja tehtyäni check-in systeemitkin netissä sain lippuuni merkinnän "ryhmä A". Kun kyseiselle lennolle oli prioriteetin ostanut vain noin kymmenen matkustajaa, ei heitä lähdettykään viemään kenttäbusilla koneeseen erikseen, vaan huudeltiin onko A-ryhmän lippuja. Pääsin samaan kenttäbussiin prioriteetin ostaneiden kanssa. Kai niitä harmitti sellanen epätasarvoinen kohtelu, mutta minua ei harmittanut ollenkaan kahdeksan euron säästäminen. Koneessa oli sitten vara valita istumapaikka melkein mistä halusi.

      • utjgvb,g

        Oon aina ihmetellyt tätä kohua missä istuu.

        Näillä muutaman tunnin Euroopan lennoilla on ihan sama missä sen muutaman tunnin istuu.

        Itse käymme paljon Aasian suunnalla, Japanissa, Thaimassa ja Intiassa, niin sitten on jo väliä kun istut yli 10 tuntia koneessa, että missä istuu.

        Mutta sanotaan, että 2-5- tunnin lennot on ihan sama miten ja missä istuu. Kysymyksessä on kuitenkin niin lyhyet lennot, että se matka menisi vaikka käytävällä seisten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe