Meillä on 8kk vanha hirvikoira, joka on koko ikänsä viettänyt yöt sisällä ja päivät sekä sisällä että ulkona tarhassa, miten milloinkin. Koiralle tuotiin n. kuukausi sitten koppi tarhaan, mutta herrapa ei suostu oleskelemaan siellä, saattaa käydä kyllä sisällä, mutta ei varmaan kertaakaan ole ollut siellä minuuttia kaumpaa. Jos väsy iskee, niin kopin vierestä sen löytää nukkumasta. Kopissa ei ole mitään lämmitintä, joten lämpötilasta ei oikein voi olla kyse.
Miten muut koirat ovat tottuneet koppiin? Ovatko heti älynneet, että siellä voi nukkua ja että sieltä saa suojaa? Kannattaako minun yrittää houkutella koiraa koppiin, vai odotella ja ihmetellä mitä tapahtuu?
Miten muut koirat ovat tottuneet koppiin? Ovatko heti älynneet, että siellä voi nukkua ja että sieltä saa suojaa? Kannattaako minun yrittää houkutella koiraa koppiin, vai odotella ja ihmetellä mitä tapahtuu?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei kaikki koirat mene koppiin vaikka koppi olisi kuinka hyvä eikä ole ollenkaan harvinaista minun koira vaikka räntäsateessa ennemmin odottamassa et joku hakisi sisälle koppi oli sille turha.Pakkasella ulkona pitempään ollessa koiralle saattaa tulla tulehduksia kuin istuu makaa hangella.
Vie sinne koppiin omia vanhoja vaatteitasi pehmikkeeksi, joissa sinun vahva tuoksu. Jos koppi ei ole ahdas voit antaa ruuan koppiin. Jos syötät koirallesi luita älä heitä sitä luuta tarhan pihalle, vaan vie koppiin.
Tutullani on nyt toinen bernhardinkoira perätysten. Koppi on ja nykyinenkin käy kyllä siellä. Jos laittaa pehmikettä/ lämmiketta, molemmat veti/ vetää ne heti ulos. Nukkuvat yönsä mieluiten avokuistilla kesät talvet. Koirahan asettuu nukkumaan siten, että se varmasti hoksaa milloin isäntä lähtee ulos. Sisälläkin koirat usein nukkuu ovensuussa niin, että pitää harppoa yli, jos haluaa ulos - ainakin nuo isommat. Sylikoirista en tiedä.