Elikkäs tallista löytyy vuoden 58 ic,mutta ei ole minkäänlaisia papereita ja nyt on alkanut kutitella pyörän rekisteröinti!!!MIkä neuvoksi??????
Ic rekisteröinti
8
961
Vastaukset
Aloita yhteydenotolla Ajoneuvokeskukseen. Sieltä saat asialliset neuvot prosessin eteenpäinviemiseen, sekä mahdollisesti k.o. pyörän historiaan liittyviä tietoja, jotka helpottavat rekisteröintiä.
Netistä löytyy myös ihan pätevän oloinen IC- ja itäpyöräsivusto. Linkki alla.
Entinen naapurini rupesi entisöimään sivuvaunullista ns. K-pyörää, jota oli paljon Puna-armeijan käytössä. Pysyipä äijä poissa pahanteosta.
http://www.kolumbus.fi/ic/sivut/linkit.htm
- Hondisti
Jos meinaat tuollaisen saada rekisteröityä, niin unohda koko juttu. Ensiksikin, olisi äärimmäisen tyhmää ajaa moisella paskaläjällä.
Toiseksi: miten kuvittelet saavasi tuollaisen ikälopun romun katsastettua? Savua tulee pakoputkesta niin, että katsastusaseman mittarit tukkeutuvat ja ensi vuonna pitäisi pyöräsi täyttää Euro-3 normit. Lisäksi pyöräsi jarrut eivät tule koskaan läpäisemään katsastusta, levyjarrujen vaihto edessä jos mielit liikenteeseen. Pyöräsi jousitus on surkea ja runko veltto. Joudut katsastusta varten vahvistamaan runkoa ja vaihtamaan etuhaarukan ja takajousituksen uudenaikaiseen. Onko pyöräsi osilla E-hyväksyntä? No eipä taida olla, ilman sitä on turha kuvitellakaan liikenteeseen pääsyä. Voithan sen toki hankkia joka osalle, maksaa kymmmeniätuhansia euroja. Tässä vaiheessa ei pyörästä ole enää vaadittavaa 50% osuutta jäljellä, joten joudut maksamaan vielä muutaman tonnin veroja.
Mietihän nyt uudelleen kannattaako romun rekisteröinti ja ota sitten yhteyttä Kuusakoski Oy:hyn, he toimittavat pyöräsi sille sopivaan käyttöön.- sinulle hondisti
ei se kuule noin mene. Tiedätkö sinä entisöinnistä mitään. Tuskin...päättelen kirjoituksestasi. Itselläni on useita -50 ja 60 luvun ajoneuvoja jotka olen katsastanut ja osan saanut jopa museorekisteriin. Eli ketjun aloittajalle pitkää pinnaa ja mukavia kilometrejä ic kanssa.
- MT01
sinulle hondisti kirjoitti:
ei se kuule noin mene. Tiedätkö sinä entisöinnistä mitään. Tuskin...päättelen kirjoituksestasi. Itselläni on useita -50 ja 60 luvun ajoneuvoja jotka olen katsastanut ja osan saanut jopa museorekisteriin. Eli ketjun aloittajalle pitkää pinnaa ja mukavia kilometrejä ic kanssa.
Akelta löytyy muistaakseni -70 luvulle asti papereita? osa löytyy jos löytyy oman "läänin" museoharrastajilta, voivat veloittaa etsinnästä. Itse löysin Joensuun harrastajien avulla -50 luvun Jawaan paperit, tosin nuo itävehkeet saa "helposti" 10 vuotis historiikilllä kilpiin. Mene VMPK sivuille siellä asianmukaisia neuvoja, osia jne.
Tosiaan jos ruopeat museoimaan mopoasi selvitä tuo paperi puoli ensimmäisenä, ettei tule loppumetreillä yllätys.. samoin ota yhteys museokatsastajaan alkuvaiheessa, löydätte yhteisen "sävelen" - kai-kille
palvelus ja pysy pois täältä, pikku kermaperse. Sinun neuvojasi ja mielipiteitäsi ei täällä kukaan kaipaa. Ja jos luulet olevasi hauska niin erehdyt. Tai ehkäpä amiskaverisi nauravat sutkeille jutuillesi aivan katketakseen.
- Anonyymi
Äiällä ei ole hajuakaan mistä kirjoittaa.
- zundapp ks 750
mitään papereita jos se on suomi pyörä ja edellinen omistaja kirjoittaa todistuksen että omistanut em pyörän vähintään 10v,sama jos olet sen itse omistanut em 10v.Ja katsatuksessa ei ole ongelmia jos vain ihan normi peli on.Näin olen itse toiminut muutaman ma-pyörän ja auton rekisteröinnissä,ja ota yhteys paikalliseen ma-tarkastajaan ennen kuin aloitat projektia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1897257Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1273280Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?511866Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611847- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811776Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393