Elikkäs tallista löytyy vuoden 58 ic,mutta ei ole minkäänlaisia papereita ja nyt on alkanut kutitella pyörän rekisteröinti!!!MIkä neuvoksi??????
Ic rekisteröinti
8
955
Vastaukset
Aloita yhteydenotolla Ajoneuvokeskukseen. Sieltä saat asialliset neuvot prosessin eteenpäinviemiseen, sekä mahdollisesti k.o. pyörän historiaan liittyviä tietoja, jotka helpottavat rekisteröintiä.
Netistä löytyy myös ihan pätevän oloinen IC- ja itäpyöräsivusto. Linkki alla.
Entinen naapurini rupesi entisöimään sivuvaunullista ns. K-pyörää, jota oli paljon Puna-armeijan käytössä. Pysyipä äijä poissa pahanteosta.
http://www.kolumbus.fi/ic/sivut/linkit.htm
- Hondisti
Jos meinaat tuollaisen saada rekisteröityä, niin unohda koko juttu. Ensiksikin, olisi äärimmäisen tyhmää ajaa moisella paskaläjällä.
Toiseksi: miten kuvittelet saavasi tuollaisen ikälopun romun katsastettua? Savua tulee pakoputkesta niin, että katsastusaseman mittarit tukkeutuvat ja ensi vuonna pitäisi pyöräsi täyttää Euro-3 normit. Lisäksi pyöräsi jarrut eivät tule koskaan läpäisemään katsastusta, levyjarrujen vaihto edessä jos mielit liikenteeseen. Pyöräsi jousitus on surkea ja runko veltto. Joudut katsastusta varten vahvistamaan runkoa ja vaihtamaan etuhaarukan ja takajousituksen uudenaikaiseen. Onko pyöräsi osilla E-hyväksyntä? No eipä taida olla, ilman sitä on turha kuvitellakaan liikenteeseen pääsyä. Voithan sen toki hankkia joka osalle, maksaa kymmmeniätuhansia euroja. Tässä vaiheessa ei pyörästä ole enää vaadittavaa 50% osuutta jäljellä, joten joudut maksamaan vielä muutaman tonnin veroja.
Mietihän nyt uudelleen kannattaako romun rekisteröinti ja ota sitten yhteyttä Kuusakoski Oy:hyn, he toimittavat pyöräsi sille sopivaan käyttöön.- sinulle hondisti
ei se kuule noin mene. Tiedätkö sinä entisöinnistä mitään. Tuskin...päättelen kirjoituksestasi. Itselläni on useita -50 ja 60 luvun ajoneuvoja jotka olen katsastanut ja osan saanut jopa museorekisteriin. Eli ketjun aloittajalle pitkää pinnaa ja mukavia kilometrejä ic kanssa.
- MT01
sinulle hondisti kirjoitti:
ei se kuule noin mene. Tiedätkö sinä entisöinnistä mitään. Tuskin...päättelen kirjoituksestasi. Itselläni on useita -50 ja 60 luvun ajoneuvoja jotka olen katsastanut ja osan saanut jopa museorekisteriin. Eli ketjun aloittajalle pitkää pinnaa ja mukavia kilometrejä ic kanssa.
Akelta löytyy muistaakseni -70 luvulle asti papereita? osa löytyy jos löytyy oman "läänin" museoharrastajilta, voivat veloittaa etsinnästä. Itse löysin Joensuun harrastajien avulla -50 luvun Jawaan paperit, tosin nuo itävehkeet saa "helposti" 10 vuotis historiikilllä kilpiin. Mene VMPK sivuille siellä asianmukaisia neuvoja, osia jne.
Tosiaan jos ruopeat museoimaan mopoasi selvitä tuo paperi puoli ensimmäisenä, ettei tule loppumetreillä yllätys.. samoin ota yhteys museokatsastajaan alkuvaiheessa, löydätte yhteisen "sävelen" - kai-kille
palvelus ja pysy pois täältä, pikku kermaperse. Sinun neuvojasi ja mielipiteitäsi ei täällä kukaan kaipaa. Ja jos luulet olevasi hauska niin erehdyt. Tai ehkäpä amiskaverisi nauravat sutkeille jutuillesi aivan katketakseen.
- Anonyymi
Äiällä ei ole hajuakaan mistä kirjoittaa.
- zundapp ks 750
mitään papereita jos se on suomi pyörä ja edellinen omistaja kirjoittaa todistuksen että omistanut em pyörän vähintään 10v,sama jos olet sen itse omistanut em 10v.Ja katsatuksessa ei ole ongelmia jos vain ihan normi peli on.Näin olen itse toiminut muutaman ma-pyörän ja auton rekisteröinnissä,ja ota yhteys paikalliseen ma-tarkastajaan ennen kuin aloitat projektia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1405991Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu475873Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju584490Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko704011Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta953577- 853434
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1533301Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171612- 451541
Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä161353