http://ohjelmat.yle.fi/mot/etusivu
Johan on mielenkiintoista. Mainos TV:ssä oli salavihkaisen nopeasti ohi, ehdin juuri ja juuri nähdä ohjelman nimen: Aseet tai henki.
Toivotan kaikille arvon kanssaharrastajille erinomaista komediailtaa.
MOT ykkösellä huomenna
6
1173
Vastaukset
- ymmyrkäinen
Mitä komediaa voi olla aiheessa "aseet ja henki"? Paremmin se on tragikkaa.
- keksa
ikävästi tuo MOT kääntyi aseiden vastaiseksi vaikka dokumentissa oli mukana pari harrastajaakin.
Kovasti vaati mielestäni pokkaa lukion opettajan esittää, että käsiaseiden totaalikiellolle on nyt kovat perusteet. Se aseko pisti sekopään ampumaan ne ihmiset vai se että häntä oli koulussa syrjitty ja kiusattu? Eikö se ole juuri niiden opettajien tehtävä vahtia ettei tällaista pääse tapahtumaan.
Käsiaseiden kieltäminen ei estä näitä ihmisvihaajia tappamasta. Aina voi tehdä pommin tai ajaa autolla ihmisjoukkoon. Sitten kun näin tapahtuu niin kuseeko sisäministeri alleen ja ehdottaa ajokortin ikärajan nostamista 30 ikävuoteen tai että ensiauton ostoa vaikeutetaan?
Pitää ajaa ensin valvotusti vuokraamon autolla vuoden ja sitten harkitaan saako oman auton, jos lääkäri myöntää lapun että olet järjissäsi.
Vaikka media ja kukkahattutädit kuinka painostaa niin silti voitais ihmisten harrastus jättää rauhaan. Tehdään siitä ensiaseen hankkimisesta vaikeampaa ja testataan se hakijan mielenterveys.
Nyt on jo lautakunta pohtimassa tiettyjen aseiden totaalikieltoa. Ettei vaan olis puoliautomaattipistoolit? Valtio voikin sitten lunastaa mun aseet ov-hinnalla sen jälkeen kun SRA:n harrastaminen on lailla kielletty. keksa kirjoitti:
ikävästi tuo MOT kääntyi aseiden vastaiseksi vaikka dokumentissa oli mukana pari harrastajaakin.
Kovasti vaati mielestäni pokkaa lukion opettajan esittää, että käsiaseiden totaalikiellolle on nyt kovat perusteet. Se aseko pisti sekopään ampumaan ne ihmiset vai se että häntä oli koulussa syrjitty ja kiusattu? Eikö se ole juuri niiden opettajien tehtävä vahtia ettei tällaista pääse tapahtumaan.
Käsiaseiden kieltäminen ei estä näitä ihmisvihaajia tappamasta. Aina voi tehdä pommin tai ajaa autolla ihmisjoukkoon. Sitten kun näin tapahtuu niin kuseeko sisäministeri alleen ja ehdottaa ajokortin ikärajan nostamista 30 ikävuoteen tai että ensiauton ostoa vaikeutetaan?
Pitää ajaa ensin valvotusti vuokraamon autolla vuoden ja sitten harkitaan saako oman auton, jos lääkäri myöntää lapun että olet järjissäsi.
Vaikka media ja kukkahattutädit kuinka painostaa niin silti voitais ihmisten harrastus jättää rauhaan. Tehdään siitä ensiaseen hankkimisesta vaikeampaa ja testataan se hakijan mielenterveys.
Nyt on jo lautakunta pohtimassa tiettyjen aseiden totaalikieltoa. Ettei vaan olis puoliautomaattipistoolit? Valtio voikin sitten lunastaa mun aseet ov-hinnalla sen jälkeen kun SRA:n harrastaminen on lailla kielletty."Valtio voikin sitten lunastaa mun aseet ov-hinnalla sen jälkeen kun SRA:n harrastaminen on lailla kielletty."
Aseet ja niihin liittyvät muut varusteet on tietysti lunastettava alkuperäiseen hintaan. Samalla saavat tosin viedä sotilaspassinikin.
Maailmasta löytyy semmoisia Suomen kaltaisia maita, joissa on taajaman ulkopuolella liikkuminen ilman asetta kielletty.
Totaalikieltojen jälkeen voi pistää omaisuuden myyntiin, hyvästellä omaiset ja sanoa Suomen valtiolle että pitäkää tunkkinne.
- oli sananlasku,
jonka mukaan vapaus versoo kiväärin piipusta.
En usko siihen mitenkään kirjaimellisesti, mutta aivan varmaa on se, että yksi demokratian tunnusmerkki on yksityinen aseenomistus.
Diktatuureissa ei ole yksityisellä ihmisellä mahdollisuutta, ainoastaan väkivaltakoneistoilla ja eliitillä.
Kun aletaan keräämään aseita pois, oli syy mikä tahansa, ollaan tiellä kohti totalitääristä yhteiskuntaa.
MOT-ohjelma oli hienosti tunteisiin vetoavasti tehty. Siinä oli sujuvasti sotkettu Suomi ja muu maailma, pyrittiin samaistamaan täysin eri kulttuuritaustaiset maat toisiinsa tyyliin: Kun on aseita paljon niillä tehdään paljon murhia. Suomi ei ole Usa tai Englanti.
Samoin jätettiin täysin ja tarkoituksellisesti huomiotta mitä seurauksia oli Englannin täyskiellolla. Rikokset kasvoivat 40 %.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/1440764.stm
Ei yksityisten rehellisten ja vastuuntuntoisten kansalaisten aseiden omistus ole ongelma.
Ongelma on ne yksittäiset hullut jotka tekevät pahuuksia, ja niille aseet ovat vain väline, jollei niitä ole saatavana ne tekevät tekonsa toisin keinoin:
http://afp.google.com/article/ALeqM5i6j66GcLIbCTowh-W_N-Q1X6Fe1Q
Vaikka sitten ajamalla auton väkijoukkoon ja heilumalla puukolla.
Ei aseet ole ongelma. Ihmiset ovat.
Kyllä keinot on kohdistettava ihmisiin.
Ehkä voitaisiin ajatella ensisijaisesti vaikka väkivaltapelien kieltämistä, ei ole oikein että kasvavassa iässä olevat lapset pelaavat tuntikausia pelejä, joissa hakatataan ja silvotaan ihmisiä, siten että se on hauskaa ja kilpailullista.- keksa
Olen pelannut 25-vuotta väkivaltapelejä ja omistan 4 asetta, joita 2 on käsiaseita.
Itseäni kiusattiin yläasteella 3v järjestelmällisesti ja kävin siinä itsemurhakin mielessä. Missään vaiheessa ei ole käynyt mielessä, että minulla olisi joku oikeus ottaa toiselta henki.
Minusta ollaan näiden kieltojen kanssa tarttumassa kovalla kädellä oireisiin kun pitäisi päästä niihin syihin kiinni. Mikä pistää nuoren miehen tappamaan?
Nämä lukionopettajat jotka vaativat totaalikieltoa voisivat vaikka kävellä välillä siellä koulun käytävillä tarkistamassa, että kiusataanko siellä oppilaita.
En näe että hallitus pystyy asiassa tekemään enää mitään järkeviä päätöksiä tällaisen mediamyllytyksen ja yleisen paineen alla. Jos jotain ei kielletä täysin, niin menetetään ääniä.
Nyt vaaditaan jo ostolupaan lääkärin lappu jossa todetaan että olet järjissäsi. Lääkärit ei näitä myönnä, niin lokakuun jälkeen ei olekaan käsiaseita myyty Suomessa. "Talvisodan ihme oli mahdollinen vain koska suomalainen mies osasi metsästää ja ampua, molemmat harrastukset olivat erinomaisen suosittuja vuosikymmenten ajan, juuri ennenkuin Suomeen hyökättiin, ja sen seurauksena Suomi on edelleen valtiona olemassa. Nyt kun lähes kaikki veteraanitkin ovat siivoutuneet kuin itsestään pois päättäjien omaatuntoa rasittamasta, on siivouslistalla jo tavallinen suomalainen harrastaja, mies ja nykyään yhä useammin nainenkin, joka on pelkän harrastusvälineensä vuoksi leimattu potentiaaliseksi murhaajaksi."
Alkuperäinen teksti:
http://www.nra.fi/arkisto/071111-vanhanenvalehtelee.html
Ei lisättävää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1981519
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58931- 85902
- 53816
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10720Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t262719Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74646