Sitä vaan mietin, että onko mitään järkeä ottaa laskentatoimea pääaineeksi lyhen matikan opiskelleena. Kirjotin kyllä lyhyestä L:n ja matikka luistaa, mutta onko laskentatoimi niin vaikeata ettei yksinkertaisesti lyhen lukeneena ole mitään asiaa kyseiseen pääaineeseen.
Laskentatoimi+lyhyt matikka
Mahdotonta?
64440
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä sen laskiksen voi ottaa ihan hyvillä mielin pääaineeksi, vaikka olisikin vain palikkamatikan lukiossa aikoinaan suorittanut.
Ei lyhyen matematiikan opiskelu estä ollenkaan opiskelemasta laskentatoimea pääaineena. Joskus voi kyllä olla tarvetta opiskella "enemmän", mutta kaikesta selviää. Itselläni oli lukiossa lyhyt matematiikka ja nyt opiskelen pääaineena rahoitusta ja sivuaineina mm. kansantaloutta ja tilastotiedettä.
koskaan tajunnut näitä "voinko lukea pääainetta x jos olen kirjottanut lyhyen matiikan". Eihän lukiossa kirjoitetun matematiikan pituus ole ainoa sinut määrittelevä asia. Kauppakorkeassa käydään perusmatiikan kursseilla läpi ne asiat, jotka ovat menneet ohi lyhyen lukijoilla. Pitkän lukijoille kertaus on myös paikallaan kun ovat vuoden olleet rynkky selässä metsässä ja viikonloput ympärikännissä.
Oma ahkeruus ja uusien asioiden omaksuminen on tärkeintä. TKK:lla on opiskelijoita, jotka ovat olleet lukion matiikassa erittäin hyviä, mutta eivät pystykään hanskaamaan yliopistomatematiikkaa. Opiskelu yliopistossa on erilaista kun lukiossa ja jos pääset sisään niin olet paikkasi ansainnut. Sitten ei muuta kun kovaa duunia niin hyvä tulee.
ei todellakaan ole liian vaikeaa, plussaa ja miinustahan se on. Väittäisin että olet nainen, jolle on toitotettu ehkä jo vanhempien/opettajan/kavereiden parissa että "naiset eivät pärjää numeroiden parissa", joka on ihan älytöntä. Ensi kerran kun näet numeron/kaavan ota rauhallisesti ja mieti että mitä tämä tarkoittaa :) En usko että kuka tahansa kirjoittaa L:n lyhyestä matikasta, eli et selvästikään oo tyhmä. Tsemppiä, ja ennenkaikkea malttia, hyvää siitä tulee!
Äääh! Taas näitä!
Uskokaa jo, laskentatoimi ei todellakaan vaadi mitään matemaattista neroutta. Suurimmaksi osaksi se on kaikkea muuta kuin matikkaa.
Itsellä lukiossa lyhyt matikka (m) ja ihan hyvin olen pärjännyt.
Luin laskiksen sivuaineena kauppakorkeassa ja olen opettanut ko. ainetta mm. ammattikorkeakoulussa.
Laskentatoimi ei vaadi matemaattista lahjakuutta.
Esim. tilintarkastus yms. hommat eivät ole mitään matemaatikon työtä.
Kannattaa opiskella niitä aineita, joista itse on kiinnostunut.
Kauppakorkeassa ei ole mitään vaikeaa, mutta jotkut kurssit ovat työläitä.