meidän 14v maltankoirapappa on mennyt nyt tosi lyhyessä ajassa aika huonoon kuntoon.. kai..
monta vuotta ollut kaihia silmissä ja nyt huomaa et näkö on menny varmaan ihan kokonaan, kävelee pitkin seiniä ja kulkee tosi varovaisesti..
mä en tiedä yhtään miten tä "loppuaika" hoidetaan.. siis odottaako vaan että luonto hoitaa rakkaan pois vai viedäkö piikille..
monta vuotta ollut kaihia silmissä ja nyt huomaa et näkö on menny varmaan ihan kokonaan, kävelee pitkin seiniä ja kulkee tosi varovaisesti..
mä en tiedä yhtään miten tä "loppuaika" hoidetaan.. siis odottaako vaan että luonto hoitaa rakkaan pois vai viedäkö piikille..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensinnäkin, ei vanhakaan sokeuduttuaan kävele pitkin seiniä tutussa ympäristössä, on vain hieman hitaampi.
Kunhan et nyt siirtele mitään huonekaluja tutussa ympäristössä eri paikkoihin, niin koiravanhuksen ei tarvits hävetä törmäilyjään.
Eikä sokeutuminen ole mikään lopettamisen syy - eihän sokeita ihmisiäkään lopeteta.....
Ehkä olisi kuitenkin parempi käyttää tutulla eläinlääkärillä, joka arvioi koiran tilanteen realistisesti.
Kyllä se päätös on omistajan tehtävä ihan itse, erittäin harvoin luonto hoitaa itsestään, ilman kärsimyksiä.
Kyllä olet koivan omistajana velvollinen hoitamaan koiralle arvoisensa lpetuksen, ilman kipuja ja tuskaa. Se on todellista rakkautta.
Ota siis rohkeasti yhteyttä omaan ELL ja käykää luonaan.
En tiedä, missäpäin Suomea olet, meillä on koirat hoidettu eläinllääkärin ja tämän http://www.lemmikkilehto.fi/ kautta.
Voimia Sinulle päätökseen !
kertovat että sokea koira pärjää kotioloissa tietyin rajoituksin. Paikat ovat tuttuja.
Mutta tuo mainitsemasi huono kunto,,sinuna veisin koiran eläinlääkärille ja antaisin hänen ammattilaisena arvioida pappan kunnon.
Toivottavasti mitään hälyttävää ei ilmene.
ei välttämättä ole syy koiran lopettamiselle. No, tietysti kulkee varovasti, kun ei näe, mutta sillä voi olla myös kipuja..... Kaikkein hienoimmin menee, kun ei laita koiraansa taivaaseen päivääkään liian aikaisin, eikä päivääkään liian myöhään.
Itse pidin mielestäni muutaman päivän liian kauan siitä, kun koira alkoi kävelemään ympyrää, noin viikko.
Koirani oli silloin tasan 14 vuotta, kuuro ja täysin sokeutumassa.