Tolkuton karvanlähtö

Kysyisin neuvoa mummini puolesta. Hänellä on isokokoinen sekarotuinen koira. Kaikista roduista ei ole tietoa, mutta uskoisin että koirassa on ainakin berniä, päätellen värityksestä. Koiralla on _todella_ paksu turkki, ja karvaa lähtee ihan järjettömiä määriä. Vaikka kuinka harjaisi, sitä irtoilee koko ajan, ihan tuppoina. Päällikarva on hyväkuntoinen, kiiltävä, mutta alusvillaa irtoaa.

Koira syö koiran nappuloita, ihmisten ruoan ylijäämiä, nyt myös jotain pillereitä joiden pitäisi auttaa karvanlähdön hillitsemisessä ja parantaa turkin laatua.

Olisiko kenelläkään vinkkejä, tai tietoa mistä jatkuva karvanlähtö voisi johtua? Ruokavalio? Hyviä vinkkejä miten asian voisi korjata?
46259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannatta Mennä eläinlääkäriin ja ottaa verikoe. Kokeesta otetaan kilpirauhaskoe, allergiakoe ja jos ympäristössä on esim kettuja tai supikoiria, kapitesti. Se kirpaisee 200€ verran mutta sen jälkeen tietää mitä tehdä. Näin oli meillä:

Meillä on 9 v sekarotuinen (lapinkoiraa/sakemanni) ja viime keväästä asti oli karvanlähtö juuri kuvaamasi tuppoina lähti eikö loppua tullut vaikka tehtiin mitä. Kunnes mentiin verikokeelle. Vastauksena tuli kilpirauhasen vajaatoiminta, kapi, sekä nappulasta allerginen varastopunkki.
Lääkitys aloitettiin välittömasti, thyroksiinia kilpirauhaseen(loppuiäiksi 8 tab/päivä), kapilääkitys, sekä ruoka takaisin Reikon Kennelin sapuskaan. Tuon varastopunkin se sai nappularuuasta koska aluksi luultiin että em ruoka oli sopimatonta, toisin kuitenkin oli.
Nappulasta tuli tuo varastopunkki. Heti kun lääkitys oli aloitettu koiran olemus muuttui jo viikossa, lakkasi haisemasta (ennen haisi kuin vanha tiskirätti vaikka pestiin 2-3 krt/kk), raapiminen ja kutina loppui kuin seinään. nyt 3 kk jälkeen talon imuroimisessa on palattu normaaliin joka toinen päivä malliin. Ennen lääkärissä käyntiä sai imuroida 3krt päivässä vaikka koira on ulkona väh. 16h päivässä.

Iltaisin kun koira ottaa nokoset isäntänsä jalkojen juressa kun kattellaan uutisia niin se on alkanut taas nähdä unia, ja välillä meno on sen verran hurjaa että unissa haukutaan oikeen kunnolla. Silloin on pakko hiukan herätellä että saa meteliltä katottua telkkaria. Aikaisemmin koiralla oli kuinaa että se ei edes nukkunut kunnolla kuten nyt nukkuu.

Äänestä

koirat yleensä vaihtavat talvikarvaa ja silloin karva kyllä lähtee tuppoina eli en välttämättä lääkäriin veisi. Kyllä oikein runsasturkkisella koiralla sitä karvaa lähtee useamman viikon aikana. Ei muuta kuin ahkeraa harjausta vaan.

1Äänestä

Karvaa voi lähteä ihan vain karvanlähtöajan takia, iho voi olla kuiva tms., tai koira voi olla vaikka stressaantunut.

Eihän koirassa paljaita laikkuja ole? raapiko se paljon itseään? Hilsettä?

Onko koira uros vai narttu? Nartuilla lähtee karvaa käsittääkseni enemmän kuin uroksilla.

Kannattaa nyt seurailla sitä karvanlähtöä, jos jatkuu vielä kauan runsaana niin sitten lääkäriin.

Muuten, lohiöljy (kala ylipäätään) on hyvä lisäravinne turkin ja ihon hoitoon.

Äänestä

Vastailin tuohon toiseen ketjuun samasta asiasta. Olen saanut hyvän vinkin; osta luontaistuotekaupasta vehnänalkioöljyä. En anna tuota mitenkään säännöllisesti, mutta tuntuu tehoavan. Tietysti, jos pohjalla jokin sairaus, ei tämäkään varmasti auta....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jatkuvasti kirjoitti:

Kysyisin neuvoa mummini puolesta. Hänellä on isokokoinen sekarotuinen koira. Kaikista roduista ei ole tietoa, mutta uskoisin että koirassa on ainakin berniä, päätellen värityksestä. Koiralla on _todella_ paksu turkki, ja karvaa lähtee ihan järjettömiä määriä. Vaikka kuinka harjaisi, sitä irtoilee koko ajan, ihan tuppoina. Päällikarva on hyväkuntoinen, kiiltävä, mutta alusvillaa irtoaa.

Koira syö koiran nappuloita, ihmisten ruoan ylijäämiä, nyt myös jotain pillereitä joiden pitäisi auttaa karvanlähdön hillitsemisessä ja parantaa turkin laatua.

Olisiko kenelläkään vinkkejä, tai tietoa mistä jatkuva karvanlähtö voisi johtua? Ruokavalio? Hyviä vinkkejä miten asian voisi korjata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu