laadullisia graduja kauppatieteissä

hippu-

Painiskelen gardupulman kanssa. Yritän kovasti keksiä aihetta, josta sen gradun vääntäisin, mutta tuntuu, että se on helpommin sanottu kuin tehty. Päädyin tänne hakemaan inspiraatiota ja huomaamaan, että muutkin saavat graduilusta harmaita hiuksia.

Haluaisin tehdä markkinoinnin graduni ennemmin laadullisilla metodeilla, mutta tuntuu että pää lyö täysin tyhjää. Minkälaisia laadullisia graduja olette markkinoinnin saralla tehneet? Laadullisten gradujen perään huutelen, sillä tunnen laadulliset menetelmät enemmin tutuiksi ja omikseni kuin kvantimenetelmät. Ehkä saisin jonkin ahaa-elämyksen tai ainakin inspiraatiota siitä, että ihmiset todella ovat saaneet gradunsa valmiiksi... :)

Ja ne jotka aikovat vastata, että mene kirjastoon katsomaan niin säästäkää sormianne ja olkaa vastaamatta. Kirjasto on toinen kotini! Been there.

1

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jorette

      ... että mikä sua itseäsi kiinnostaa, ja miksi olet oikeastaan alalle lähtenyt. Sen jälkeen kun sen tiedät, ei ole kovin vaikea etsiä/tutkia väikkäreitä ja graduja ko. aiheesta. Tämähän on opiskelun parasta aikaa. Saat tehdä juuri sitä mikä kiinnostaa, ja motivaatiota löytyy koska siis olet kiinnostunut,

      30 työtä tutkittuasi tiedätkin jo kuinka aihetta tutkitaan, ja minkälaisia sovelluksia aiheesta löytyy, sekä sen mikä on hyvää mikä sontaa. Samalla tunnetkin jo aiheen tieteellisen taustan, ja keskeiset lähteet.

      Sitten sovellat vain tietojasi omaan kiinnostuksen kohteeseen. Helppoa ja hauskaa--hieman työlästä tietysti kuten kaikki tutkiminen. Oma gradu-kesäni oli em. tyylillä hauska ja antoisa.

      J

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      123
      3067
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1445
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1309
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1037
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1027
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      957
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      767
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      730
    Aihe