Painiskelen gardupulman kanssa. Yritän kovasti keksiä aihetta, josta sen gradun vääntäisin, mutta tuntuu, että se on helpommin sanottu kuin tehty. Päädyin tänne hakemaan inspiraatiota ja huomaamaan, että muutkin saavat graduilusta harmaita hiuksia.
Haluaisin tehdä markkinoinnin graduni ennemmin laadullisilla metodeilla, mutta tuntuu että pää lyö täysin tyhjää. Minkälaisia laadullisia graduja olette markkinoinnin saralla tehneet? Laadullisten gradujen perään huutelen, sillä tunnen laadulliset menetelmät enemmin tutuiksi ja omikseni kuin kvantimenetelmät. Ehkä saisin jonkin ahaa-elämyksen tai ainakin inspiraatiota siitä, että ihmiset todella ovat saaneet gradunsa valmiiksi... :)
Ja ne jotka aikovat vastata, että mene kirjastoon katsomaan niin säästäkää sormianne ja olkaa vastaamatta. Kirjasto on toinen kotini! Been there.
laadullisia graduja kauppatieteissä
1
880
Vastaukset
- Jorette
... että mikä sua itseäsi kiinnostaa, ja miksi olet oikeastaan alalle lähtenyt. Sen jälkeen kun sen tiedät, ei ole kovin vaikea etsiä/tutkia väikkäreitä ja graduja ko. aiheesta. Tämähän on opiskelun parasta aikaa. Saat tehdä juuri sitä mikä kiinnostaa, ja motivaatiota löytyy koska siis olet kiinnostunut,
30 työtä tutkittuasi tiedätkin jo kuinka aihetta tutkitaan, ja minkälaisia sovelluksia aiheesta löytyy, sekä sen mikä on hyvää mikä sontaa. Samalla tunnetkin jo aiheen tieteellisen taustan, ja keskeiset lähteet.
Sitten sovellat vain tietojasi omaan kiinnostuksen kohteeseen. Helppoa ja hauskaa--hieman työlästä tietysti kuten kaikki tutkiminen. Oma gradu-kesäni oli em. tyylillä hauska ja antoisa.
J
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145