rise on viimein aloittanut suomalaisen vankeinhoidon nykyaikaistamisen. oli jo aikakin. nykyisin vanki ei tarvitse enää työkokemukseksi maatöitä, sillä näillä kokemuksilla ei työllisty siviilissä. maatyö ei myöskään ole mitään kuntouttavaa työtä, vaan muinaisjäänne risen nykyiseen organisaatioon. hyvä, että rise viimein on huomannut tämän ongelman ja yrittää nyt kovasti parantaa vankien saattamista sivilielämään.
vankeinhoidon nykyaikaistaminen
hyvä missio
3509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
suurin osa vangeista ei tule koskaan pärjäämän siviili elämässä se on VAAN TOSI!! lisää avotalo paikkoja just joo...Onko näillä risen erikosmiehillä mitään vastuuta näistä suunitelmista kun ne sitten taas menee metsää??? tuskin. 2006 tuli uusi aluevankila systeemi jota oli vissiin suuniteltu monta vuotta ja miten kävi 2vuotta ja huomattiin että vituiksi meni!! Noh samat sankarit tekemään uutta systeemiä...hoh hoh mitäs luulette kuin käy???
tähän historialliseen muutokseen.nyt kaikki tukemaan tämmöistä tekoa jossa voimme olla vaikuttamassa tulevaisuuteen.kaikki ei saa tällaista mahdollisuutta.
monikaan siirry siviiliin päästyään.
Ei myöskään puusepän töihin, jota sitäkin riittää joka vankilassa.
Yleensäkkin aika harva pääse töihin vapauduttuaan.
Kannattaisiko lähestyä työtoimintaa yleensä kuntouttavana, säännöllistä elämää opettavana ja vastuullisuutta lisäävänä tekijänä?
Onnistumisen ja osaamisen kokemuksia lisäävänä?
Maatilan hoito on paljon muutakin kuin kuokkahommia.
Kun näkee päästä varpaisiin tatuoidun kaverin syöttävän tuttipullosta vastasyntynyttä emonsa hylkäämää karitsaa syntyy vaikutelma, että enemmän siinä hyljätty hyljättyä hoitaa.
Mutteripussin täyttö kaupunkivankilassa tuskin antaa samaa terapeuttista vaikutusta.
Maatilalla työskentely antaa vangille tuntuman oikeista töistä, eikä puuhastelusta.
Siinä myöskin näkee konkreettisesti oman työpanoksensa vaikutuksen ja tuloksen.
Kaikkinensa kaiken työtoiminnan kuntouttava vaikutus lienee enemmän jossain muuaalla kuin työllistymisen tukijana vapauduttua.