Eli oltaisi kiinnostuttu ostamaan tontti jolla on -52 rakennettu OKT. Talossa asutaan vielä par aikaa eli lämmöt on päällä aina. Nykyinen omistaja on tehnyt monenlaista remppaa (ikkunat, takka, lattia yms). Jos tuollaisen talon ostaa ja sopii ettei entinen omistaja vastaa mistään talon vioista (peruskorjattavaksi), niin millaisia vastoinkäymisiä kannattaa varautua kohtaamaan? Siis mitä vastoinkäymisiä ja niistä seuraavia korjaustoimenpiteitä. Saa pelotella - älkää kaunistelko yhtään :)
RV 1952 1,5 kerroksisen talon remppa
Pari 1982
2396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sehän riippuu että millaiset rakenteet ja miten on korjattu (ja miksi on korjattu).
Yläpohja tulee ensimmäisenä mieleen. Toimiiko tuuletus ja pitääkö katto. Onko sitä uusittu? Helppo tarkistaa pienellä ullakkokäynnilla ja ulkopuolelta katsomalla räystäät (tuuletus) tai/ja onko ullakolla päädyissä erillisiä tuuletusräppänöitä. Eristeen (sahanpurut luultavasti) kunto ja määrä.
Alapohja. Sanoit että lattiat on korjattu. Kokonaan ja miten? Onko eristeet oikein päin? Yleensä ei. Onko rossipohja vain mikä? Toimiiko tuuletus jos on tuulettuva?
Sokkeli. Vale- vai "oikeaoppinen"? Siis onko perselankku maan pinnan alapuolella? Jos on niin saattaa kastua ja mädäntyä sinne aikanaan. Valesokkelikaan ei automaattisesti ole huono. Sen näkee yleensä jo ensisilmäyksellä kun katsoo ulko-oven kynnystä. Onko se maanpinnan tasolla vai sokkelin päällä. Tämä ei välttämättä kerro kaikkea mutta antaa pientä viitettä että kyseessä on toimiva ratkaisu jos ovi on sokkeli päällä. Jos maat viettää hyvin ja kuivatus pelaa (mahd. salaojat ja seinän vierikiveys) niin valesokkelikin saattaa olla ihan toimiva.
Viemärit, vesijohdot, lämmitysjärjestelmä, sähköt? Onko uusittu? Jos ei niin kannattaa varautua korjaukseen lähiaikoina.
Teinä kyllä teettäisin ammattilaisella kuntoarvion jos/kun ette itse ymmärrä rakentamisesta. vaikka omaan laskuun että ei tule kalliita yllätyksiä. Kuntoarviota voi pyytää myös suullisesti vain teille itsellenne jolloin tulee hieman edullisemmaksi.
Kiitos kattavasta kirjoituksesta. Taidamme päätyä tuon kuntoarvion teettämiseen, niin nukkuu ainakin yönsä paremmin.