Tämä otsikossa mainittu on melko uusi tutkinto. Se on toisen asteen koulutus, kuten lähihoitajakin. Ammattitutkinnot kuitenkin rakentuvat perustutkintojen päälle.
Yleensä tuohon vaaditaan n 5 vuoden työkokemus alalta lisäksi ennen kuin voi hakea. Koulutus kestää noin 2 vuotta.
Osaisiko joku sanoa, että mihin siitä täsmälleen valmistuu ja mikä on työnkuva? Miten se eroaa mielenterveys suuntaavasta lähihoitajasta ja psykiatrisesta sairaanhoitajasta? Onko jollain tietoa? Minkäverran vastuuta ja osaamista koulutuksesta saa tulevaa työtä ajatellen?
Psykiatrisen hoidon erik,ammattitutkinto
3
1195
Vastaukset
- psyk. eat-nainen
Valmistut työntekijäksi, joka on suorittanut psyk.hoidon erikoisammattitutkinnon (PEAT). itse merkitsen ammatikseni psyk.eat-lähihoitaja. Varsinaista omaa ammattinimikettä ei vielä ole, mutta se on hakusessa koko ajan ja neuvotteluja asiasta käydään opetushallitusta myöten parhaillaan.
Työnkuvasta sitten, hmmmm... Oma työnkuvani ei sinänsä ole muuttunut, tosin näkemyksiä ja tietämystä asioihin on tullut roimasti lisää. Peat jää johonkin psyk. sairaanhoitajan ja lähihoitajan välimaastoon. Koulutuksen sisältöhän on sitten jo valikoitunutta ja valikoitua tietoa, jonka sisältöön voit vaikuttaa myös riippuen omasta pohjakoulutuksestasi.
Tässä noin alkuun, kysele lisää tarvittaessa.- pääseminen.
Yksi kysymys tuli mieleen. Koulutukseen vaaditaan vähintään viiden vuoden työkokemus ja lisäksi täydentäviä tai syventäviä opintoja. Mitä nämä ovat esimerkiksi? Eikö pelkkä lähihoitaja 5 vuoden kokemuksella riitä, vai onko opiskeltava jotain lisäksi?
- Anonyymi
Hei! Missä tällaisen erikoisammattitutkinnon voi suorittaa? En löydä netistä. Olen lähihoitaja (mielenterv ja päihdetyö) ja lisäksi vielä mielenterv ja päihdetyön ammattitutkinto. Tämä koulutus kiinnostaisi kovasti..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs531545- 1701305
- 81152
- 611127
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli2561096- 141030
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33893Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä55872Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti95868- 347795