Hei!
Olisi hienoa kuulla omakohtaisia kokemuksia pääkaupunkiseudun asuinalueista: mikä on rauhallinen ja lapsiystävällinen, mutta ei järjettömän kallis.
Olemme kahden vanhemman ja yhden taaperoikäisen muksun perhe, ja olemme muuttamassa keväällä pääkaupunkiseudulle. Vaimoni on opiskelija, ja itse olen työuran alussa, eli aika huokean hintatason alueesta olisimme kiinnostuneita.
Olisi hienoa kuulla omakohtaisia kokemuksia pääkaupunkiseudun asuinalueista: mikä on rauhallinen ja lapsiystävällinen, mutta ei järjettömän kallis.
Olemme kahden vanhemman ja yhden taaperoikäisen muksun perhe, ja olemme muuttamassa keväällä pääkaupunkiseudulle. Vaimoni on opiskelija, ja itse olen työuran alussa, eli aika huokean hintatason alueesta olisimme kiinnostuneita.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tarkennan vielä että, olen töissä Helsingin keskustassa, eikä meillä ole autoa käytössä.
varrelta löytyy nimiä mainitsematta erilaisia asuinalueita eiku kattoon hintoja missä kohdallaan. Nythän voi tehdä tarjouksia -20% pois pyynnistä.
Itä- ja Pohjois-Helsinki ovat edullisimpia alueita. Idässä asuu paljon maahanmuuttajia, Pohjoisessa ei niinkään. Jos tällä tiedolla nyt on mitään merkitystä. . .
Vesala, Myllypuro, Kontula, Jakomäki - edukkaampia paikkoja, mutta ainakin aikaisemmin ne olivat huonossa huudossa. Olet ehkä nähnyt Nousukausi-leffan? Vaikea sanoa, sillä eipä ole ollut tuonne mitään asiaa, vaikka olenkin 13 vuotta Helsingissä asunut. Myöskään itäisistä lähiöistä en osaa sanoa mitään kun ei ole mitään syytä sinne mennä.
Kun meidän oli vuonna 1995 muutettava lähemmäksi työpaikkojamme, tökkäsimme sormen karttaan sille kohdalle missä päärata ja Kehä III ristesivät, ja aloimme etsiä kotia siltä alueelta. Tikkurila kiinnosti, mutta Vantaan talous oli jo silloin kuralla - kuten se on nytkin, ja päiväkotipaikkaa ei olisi saanut helpolla. Hiekkaharju oli edukkaampi alue, mutta ex-rouvan työmatkoille olisi tullut liikaa hintaa - Vantaalta Helsinkiin kulkeminen on seutuliikennettä mikä maksaa enemmän kuin Helsingin sisäinen.
Päädyimme asumaan Tapulikaupunkiin - Puistolan rautatieaseman läheisyyteen, emmekä ole katuneet. Alue on Helsinkiä - viimeinen asema ennen Vantaata. Liikennöintiyhteydet ovat aivan loistavat, ja junia keskustaan menee alvariinsa, busseja samoin. Kehä III pitkin pääsee Jumboon - isoon automarkettiin lentokentän liepeillä.
Aivan aseman tienoo on vähän lohduttoman näköistä, sillä sen lähellä on pari korkeaa vuokrataloa ja onhan kahden kaupan pielessä välillä ihme porukkaa, mutta jos kävelet hivenen syrjemmälle, maisemat muuttuvat mukavammiksi. Parmaajanpolku, Kämnerintie? Vaakamestarinpolku? Alueella toimii useita päiväkoteja, kirjasto ja Tapulikaupunkiseura. On lenkkipolkuja ja koirapuistoja eikä aluetta ole rakennettu liian täyteen - ainakaan vielä. Lisärakentamisesta on olemassa suunnitelmia, mutta toistaiseksi ne ovat jäissä. Lähin uimahalli on Malmilla, ja se on aivan jees.
Malmista en ole muuten koskaan pitänyt - siellä liikkuu vähän ihmeellistä jengiä. Tikkurilassa sama juttu - alue on tuulipukukansan mekka.
Tapulin hinnoista vielä - edukkaita ovat kun otetaan huomioon että ollaan Kehä III sisäpuolella ja Helsingissä. Plussapuolia on enemmän kuin miinuksia.
Tässä missä asumme, on sekaisin opiskelija-asuntoja, omistusasuntoja ja joitakin vuokra-asuntoja. Vähän kaikenlaista seurakuntaa.
Jos laitat sähköpostiosoitteesi, voin kertoa lisää.
Käy ihmeessä katsomassa eri alueita ennen kuin pakkaat muuttolaatikot...
Varsinkin, kun kaupunginhallitus päätti eilen, että sinne rakennetaan 2010-luvulla raitiovaunureitti.
Nykyäänkin kyseiselle saarelle pääsee 10 minuutissa Herttoniemen metrolta. Ulkoilumaastot ym ovat erinomaiset.
Ollaan asuttu täällä vuodesta 1996 ja hyvin viihdytty. Useampi päiväkoti, leikkipuisto ja koulu lähikulmilla eli paljon lapsiperheitä näkyy. Pieniä kauppoja, kuten Siwa ja Valintatalo lähellä. Hyvät kulkuyhteydet mm. keskustaan (metroasemat Kontulassa ja Myllypurossa, molempiin n. 1km matkaa). Paljon metsää ja puistoa, etenkin Kivikon puolella.