Tintti ja Aakkostaide

etsijä2

Studios Juhis julkaisi netissä kääntämänsä aakkostaide-albumin olisiko ollut 2002-2004.
Onko kenelläkään tietoa mistä voisi löytää ko. teoksen?

3

1347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • B.B.

      Tintti ja aakkostaide tuli suomeksi joku vuosi sitten, tsekkaa vaikka Akateemisesta.

    • Tintti...

      Joo, kirjakaupasta ostin sen ainakin itse noin KAKSI vuotta sitten. Jolloin se oli juuri ilmestynyt.... =) Pakkohan se on sarja saada täydelliseksi... =)

      • jkljkljkljkljkljkl

        Toi "legendaarinen" studios juhis-versiohan on jonkun ranskalaisen harrastajan Herge-tyyliin piirtämä versio alkuperäisen käsikirjoituksen perusteella. Loppu taitaa olla tyypin itse keksimä, Hergehän ehti kuolla ennen kuin aakkostaidetta saatiin luonnoksia pidemmälle.

        Tämä ranskalainen amatööri, jonka nimeä en nyt muista, yritti saada julkaisulupaa Hergen perikunnalta, mutta se evättiin. Tyyppi laittoi sivut nettiin ja "Studios Juhis" käänsi ne suomeksi. Pari vuotta sitten vielä löytyi, saattavat olla jossain netin syövereissä vieläkin.

        "Virallisella", kirjakaupoista löytyvällä versiolla ja "Studios Juhis"-versiolla ei juuri ole tekemistä keskenään. Virallinen versio on pelkkiä luonnoksia ja tekstiä, ei mitenkään erityisen lukijaystävällinen. Kuriositeetti koko aakkostaide.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      353
      12885
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3824
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      78
      3722
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      12
      3595
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3274
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      59
      3159
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      135
      3078
    8. 103
      3038
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      43
      2918
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2724
    Aihe