SHYROOM

suljettu

SHYROOM suljettu

Useissa Hypnologioissa on toistettu samasanaisesti: ”Yhdistyksemme toimii avoimesti, meihin voi kuka tahansa ottaa yhteyttä ja kysyä asioista suoraan.”

Todellisuudessa tilanne on sellainen, että jäsenet eivät ole uskaltaneet tai halunneet kysyä tai kommentoida mitään SHYROOMissa. ”Sisäpiiri” keskustelee keskenään SHYROOMin kaikille avoimien sivujen ulkopuolella ja koko muu jäsenistö on hiljaa pimennossa. SHY:ssä ei kunnioiteta sananvapautta ja jäsendemokratiaa. Kokouksissakin käy vain nyky-SHY:n linjaukset omaksuneet = tajunnallisuuteen suuntautuneet harvat jäsenet.

Kun SHY:n sisäiset keskustelusivut (SHYROOM) on nyt suljettu (ainakin minulta) palautuu mieleen vuosien 2003 ja -04 sähköpostilistojen lakkauttamiset, jotka estivät mielipiteiden ja kritiikin esittämisen. Silloin verkonkutojat lakkauttivat muistaakseni kolme sähköpostilistaa (SHYTIEDOITTAA, joulunaikaainfo ja shyhallitusjatoimitsijat). Jäsenistöä kiellettiin käyttämästä niitä koska ne oli varattu hallituksen tiedotuksia varten! Sitten perustettiin SHYRYFORUM, jossa olikin jonkin aikaa keskustelua ihan kirjoittajien oikealla nimellä. Vähitellen keskustelu tyrehtyi eikä se virinnyt uudestaan SHYROOMinkaan kaikille avoimilla sivuilla. Tyrehtymisen ensisijaisena syynä lienee ollut sivuilla kävijän henkilöllisyyden näkyminen. Seurauksena kirjoittelun ja kritiikin siirtyminen esimerkiksi tänne Suomi24:n sivulla.

Onko nyt sama tilanne? Halutaanko taas estää omien mielipiteiden ja kritiikin esittäminen? Se tosin puetaan sievään muotoon ”sivujen kehittämisestä keskustelevammiksi”. Miksi sivuston sulkemisesta ei tiedotettu jäsenistölle etukäteen? Millä tavalla siitä tulisi keskustelevampi jos siellä ei uskalleta edes käydä? Pidän SHYROOMin sulkemista aikaisemmilta ajoilta tuttuna sananvapauden rajoittamisena.

Olisiko jo aika herätä itsetutkisteluun ja rauhoittua purkamaan nyky-SHY:n viimevuosien pelokas, vapaata, järkiperäistä keskustelua tukahduttava, jotenkin epätodellinen ilmapiiri?

Väinö Pertamo

21

1045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalainen maallikko

      Nyt varmaan jokainen ymmärtää miksi suggestoterapeuttienkin on ollut ja on pakko kirjoittaa tällä foorumille ja nimimerkillä. Kuten Väiski kertoo, listoja ja foorumeja lopetetaan, joudutaan tyrmätyiksi tai leimatuiksi jos aletaan kyselllä tai pohtia järjen valossa.

      Minä en käynyt Shyroomin edeltäneellä Shyryfoorumilla vuoden 2005 jälkeen. Aika tylysti silloinkin tyrmättiin keskustelumme ja kyselymme.

      Avoimuuden ja itsekriittisyyden puutteen vuoksi kymmenet ja taas kymmenet jäsenet ovat jättäneet yhteisön viime vuosina. Vaikka ehkä pitäisi saada aikaan rakentava muutos yhdistyksen linjassa?

      Kiitos vielä, Väiskille, kun taas rohkeasti, kriittisesti ja asiapohjaisesti tiedotit näistäkin asioista. Toivottavasti saat aikaan muutosta! Minä valitsin lähdön viime vuonna kun ne jäsenlehden jutut alkoivat mennä Aumm-kurssien ja värähtelevien ihmelevyjen kanssa komedian puolelle enkä ymmärtänyt niistä tajunnan teatraalisuuksista hölkkäsen pöläystä.

      • Shy-läinen

        Yhdyn kiitokseesi Väiskille! Olen vielä yhdistyksen "listoilla". Nyt alkaa vaan tympiä koko New Age-touhu tajuntoineen ja NLP-jongleerauksineen.

        Onneksi voi vielä tänne kirjoitella. Onneksi edest täältä ja Väiskiltä saa INFOA eikä satuilua tai kiertelyä kuten "yhteisön" vetäjiltä.


      • nimim. NN

        Hei "maalaismuori", sait siis nimesi pois listoilta äskettäin, niinhän? Eikö olisi sittenkin ollut parasta odottaa vielä jonkin aikaa, että järki, maltti ja itsekriittisyys vielä palaavat SHY:n suggestoterapiaan?

        Minäkin lopetin SHYRYFOORUMILLA käynnit v. 2005. Aika rajusti siellä tyrmättiin arvostelu. Tuli vaikutelma että pitäisi tietyllä olla tavalla samanhenkinen ja vastustaa ns. pertamolaisuutta, että tulisi hyväksytyksi. Vierastin sitä jotenkin unenomaista (Väinön määritelmä) yhteisöllisyyttä.

        Sitten on tietysti ihmetyttänyt että hypnoosin ja puoskarilain tiimoilla (myös Tieteellisen hypnoosin puolella) on tapahtunut yhtä jos toista, mistä Hypnologia ja SHY:n johto eivät ole kertoneet jäsenille mitään: lääketieteen lehtien artikkeleita, järjestöjen lausumia, viranomaisten toimenpiteitä, OK:n erityisvalvonta jne.

        Tuntuu että tilanne jotenkin vyöryy nyt päälle, kun ajallaan ei ole saanut tasapuolista informaatiota.

        Totta puhuen, saatan kohta itsekin sanoa SHY:n suggestoterapialle haikeat jäähyväiset.


    • sulkeutumista?

      Erikoista. Mitkä mahtavat olla syitä keskustelukanavan lakkauttamiseen?

      Aika hyvä pointteri tämäkin, Väinö Pertamo: "Olisiko jo aika herätä itsetutkisteluun ja rauhoittua purkamaan nyky-SHY:n viimevuosien pelokas, vapaata, järkiperäistä keskustelua tukahduttava, jotenkin epätodellinen ilmapiiri?"

    • tankavaara

      Onko noin kuin sanot? Siis "sisäpiiri" keskustelee?

      Sinulla aivan varmasti on samat mahdollisuudet vaikuttaa kuin minullakin. Ja voin sanoa, että sinua
      pidetään loistavana ammattilaisena.

      PS. Olen ajatellut tulla haastattelemaan sinua yhtenä yhdistyksen ammattilaisena, mutta nyt tuntuu
      aidosti "pahalta", eli politiikalta.

    • jäsen, vielä

      eikös tässä pala jnkv rahaakin keskustelujen ja foorumien lopetuksiin ja aloituksiin. no onpahan Verkonkutojilla riittänyt hommia shyroomien ja sähköpostilistojen kanssa!

      shyroomin lopetus, siinä ei nyt kaikki ole allrait. nurinkurista, keskustelua halutaan kehittäää lopettamalla keskustelu??? eikö pitäisi hoitaa syyt? pelko ja pelottelu pois! suuruudenhullu hehkutus ja yltiöpositiivisuus pois! jäsendemokratia kunniaan!!

      alan olla kohta kurkkua myöten täynnä nlp-hehkutusta, tajuntaa, salailua ja itsekehua mikä yhdistyksessä on vallalla

      • ent. oppilas

        Muistelen että verkkopalvelutoimintaan olisi uhrattu jonkinverran resursseja. Eikö "verkonkutojien" palveluja enää tarvita vai eikö monestakin syystä tyrehtynyttä (tyrehdytettyä) vuorovaikutusta enää tarvita jäsenfoorumilla kun ns. "sisäpiirillä" on oma keskustelunsa?

        Jos mollatun "maallikkohypnoosimme" imago jää Hypnologian varaan, ei tulevaisuus näytä houkuttelevalta

        Samanlaisissa tunnelmissa mietin minäkin jatkoa SHY:ssä kuin sinäkin: "eikö pitäisi hoitaa syyt? pelko ja pelottelu pois! suuruudenhullu hehkutus ja yltiöpositiivisuus pois! jäsendemokratia kunniaan!! alan olla kohta kurkkua myöten täynnä nlp-hehkutusta, tajuntaa..."


    • nimim NN

      No, johan nyt on markkinat. Ensin lakkautetaan meili-listoja jos keskustelua syntyy, sitten perustetaan suljetut foorumit että keskusteltaisiin, mutta ne suljetaan jos keskustelua syntyy tai on pelättävissä että kyselijöitä ilmaantuisi... Samaan aikaan lehdessä ylistetään avoimuutta mutta pelotellaan nimimerkkien salaliitoilla... Sitten rakennetaan uusi foorumi jäsenille mutta sisäpiirille luodaan oma listansa... Ja jos veteraani ja meidän useimpien kouluttaja uskaltaa kysyä asioista voi sisäpiiristä roiskua leivätöntä pöytää ym. Olen pitkään harkinnut eroa, koska en halua tulla yhdistetyksi minkään luontaislääkintään, shamanismiin tai ns. "henkisiin" terapioihin. En myöskään kannata sitä että SHY:n suggestoterapiaa viedään välillä kliinisen terapian suuntaan ja välillä ties mihin yhteiskunnallisiin sovelluksiin.

      Ero on lähellä.

      • tätä valittelua

        Jos väki on todella noin kyrpiintynyt nyky-SHY:n linjauksiin, niin erotkaa ihmeessä!
        Toinen vaihtoehto on tietenkin osallistua vuosikokouksiin ja tuoda siellä kannanottonsa esille.
        Noita ruikutuksia ei edes viitsi enää lukea!
        Pistäkää joukkoeroilmoitukset liikkeelle, niin johan luultavasti tapahtuu muutoksia linjauksissa. Yhdistyksen linjaus on kiinni jäsenistöstä ja sen aktiivisuudesta.
        Nuo koulutushuijaukset voisivat olla jopa syytteen arvoista tavaraa.....!


      • Eroa harkitseva
        tätä valittelua kirjoitti:

        Jos väki on todella noin kyrpiintynyt nyky-SHY:n linjauksiin, niin erotkaa ihmeessä!
        Toinen vaihtoehto on tietenkin osallistua vuosikokouksiin ja tuoda siellä kannanottonsa esille.
        Noita ruikutuksia ei edes viitsi enää lukea!
        Pistäkää joukkoeroilmoitukset liikkeelle, niin johan luultavasti tapahtuu muutoksia linjauksissa. Yhdistyksen linjaus on kiinni jäsenistöstä ja sen aktiivisuudesta.
        Nuo koulutushuijaukset voisivat olla jopa syytteen arvoista tavaraa.....!

        Kun mukana on ollut ja on myös akateemisia ihmisiä ja Tieteellisen hypnoosin jäseniäkin, on moni todella todella hämmentynyt. Ns. tajuntojen ohjaus ei ole myöskään leikin asia. Suggestiiviset, alitajuiset, siteet ja sitouttamiset ovat voimakkaita. Pelon ja epäluulon ilmapiiri on tosi asiaa sekin.

        Itse en kuitenkaan käyttäisi sanoja "kultti" tai "psykokontrolli". Ainakaan vielä.


      • jatkokomm
        tätä valittelua kirjoitti:

        Jos väki on todella noin kyrpiintynyt nyky-SHY:n linjauksiin, niin erotkaa ihmeessä!
        Toinen vaihtoehto on tietenkin osallistua vuosikokouksiin ja tuoda siellä kannanottonsa esille.
        Noita ruikutuksia ei edes viitsi enää lukea!
        Pistäkää joukkoeroilmoitukset liikkeelle, niin johan luultavasti tapahtuu muutoksia linjauksissa. Yhdistyksen linjaus on kiinni jäsenistöstä ja sen aktiivisuudesta.
        Nuo koulutushuijaukset voisivat olla jopa syytteen arvoista tavaraa.....!

        Jäsenpako ja nimikato ovat olleet tosi asiaa viime vuosina. Mutta mihin sitten liittyä? Hypnoosiliitto ei kaikkia innostaa SHY:n jälkeen. Mitä aiheuttaa puoskarilaki? Tilanne ahdistaa monia.


    • eräs jäsen

      En kuulu mihinkään "Sisäpiiriin" enkä ole minkään oppositioryhmään. Nämä ovat vain minun yksityisiä ajatuksia.

      Minusta vielä on toivoa. Jos hallitus, Suggestomedia ja Hypnologia ottavat lusikan kauniiseen käteen ja ottavat uuden kurssin, voidaan tehdä yhdistyksestä keskustelulle avoin, kritiikkiäkin sietävä, myös tieteellisen analyysin huomioon ottava yhdistys.

      Jos vain haluamme voimme ottaa oppia viime vuosien virheistä. Ei meidän ole pakko jäädä yksin, eksyksissä ja eristettyinä piiloutumaan mihinkään tajunnanmaisemiin. Asiakaslähtöinen hypnoosikin voi olla muuta NLP-ankkurointeja, reikiä tai ratkaisukeskeisyyden kysymyskaavoja! Puoskarilakiakaan ei meidän pelätä, jos kaikki on hyvin.

      Toivon sisäpiiriltä ja johdolta avautumista, uudistumista huomioimaan myös kritiikki ja pohtimaan pitkään jatkuneen erityisvalvonnankin syitä monipuolisesti ja itsekriittisesti. Se olisi todellisen uudistumisen alku.

      • sosiaaliala

        Kirjoitit ettei puoskarilaki teidän tarvitsisi "pelätä". Kuitenkin sen perusteella mitä sosiaalialan piirissä puhutaan, tulee tulevilla säädäksillä olemaan syvällinen vaikutus alaanne. Palveluohjaukseen ja oikeusturvaväyliin on tulossa muutoksia jotka tulevat pitkällä tähtäimellä rajoittamaan alaanne.

        Kenties syy eräisiin kultinomaisiin ja epäammatillisiin piirteisiin alallanne on osin lainsäädännön epämääräisyydessä.


      • mitään
        sosiaaliala kirjoitti:

        Kirjoitit ettei puoskarilaki teidän tarvitsisi "pelätä". Kuitenkin sen perusteella mitä sosiaalialan piirissä puhutaan, tulee tulevilla säädäksillä olemaan syvällinen vaikutus alaanne. Palveluohjaukseen ja oikeusturvaväyliin on tulossa muutoksia jotka tulevat pitkällä tähtäimellä rajoittamaan alaanne.

        Kenties syy eräisiin kultinomaisiin ja epäammatillisiin piirteisiin alallanne on osin lainsäädännön epämääräisyydessä.

        lakia ole tulossa..!!


      • öökök
        mitään kirjoitti:

        lakia ole tulossa..!!

        Hypnoosi-ihmiseltä turhankin tutuntyylistä kommentointia.


      • Nm. puoskarilaki pian
        sosiaaliala kirjoitti:

        Kirjoitit ettei puoskarilaki teidän tarvitsisi "pelätä". Kuitenkin sen perusteella mitä sosiaalialan piirissä puhutaan, tulee tulevilla säädäksillä olemaan syvällinen vaikutus alaanne. Palveluohjaukseen ja oikeusturvaväyliin on tulossa muutoksia jotka tulevat pitkällä tähtäimellä rajoittamaan alaanne.

        Kenties syy eräisiin kultinomaisiin ja epäammatillisiin piirteisiin alallanne on osin lainsäädännön epämääräisyydessä.

        Hyvä että myös sosiaalityön ja sosiaalialan järjestöjen piirissä joku seuraa puoskarikysymystä; koulutusbusiness, hypnootikot, psykokultit ja tajunnanyhteisöt ovat vain osa sitä. Teillähän taitaakin olla omiakin kokemuksia pikaterapioiden ja NLP-ohjelmointien vaikutuksista sosiaali- ja kansanterveystyössä, lastensuojeluseuraamuksista ja ehkä tietoa erilaisista yhteisöllisistä uhriutumisistakin.


    • massaskannaus

      jo yltänyt shyroom skannaukseen. vai sulkevatko, ennekuin tutkimukset ulottuvat sinne ? viranomaiset kolkuttelevat ja suggerien ovelle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15251
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10176
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9391
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7119
    5. 182
      6567
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6248
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      1942
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1717
    Aihe