kokemuksia

Minulla on kolme vuotias uroskani ja olen nyt vuoden mietinyt että ottaisin nartun hänelle seuraksi. Kertokaa miten teijän kanit ovat tottuneet uuteen seuralaiseen? Kanini on ollut aina ns.perheenpää. Eikä sillä ole ollut ennen kanikaveria.. Ostaisin kyllä eri häkin niille. Luin jostain että narttu ja uros tulevat parhaiten toimeen keskenään. Onko totta? Voiko esim.kanini tulla liian mustasukkaiseksi ja tapella nartun kanssa niin että toinen kuolee? (Uroksillahan on tämä että tappaa toisen uroksen reviiriiltään..) Miten niitä pidätään vapaana? Eak eriksen vai samaan aikaan? Kertokaa kaikki, miten se on teillä onnistunut. En ole vielä ostanut kania seuraksi ja haluan eka tietää kaikki seuraukset.. =)
7321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

HEi!
jos aijot ottaa naaraskanin leikkaamattomalle urokselle kaveriksi,niin yleensä uros "kusee ilmaan" eli sitä on joka paikassa,et voi pitää niitä yhdessä vapaana,jos et halua poikasia;)
mutta taas jos leikkaat uroksen,voit pitää niitä samassa häkissä(kaneille kivempi)ja kani ei virtsaa enää mihin sattuu..mutta tässä taas on se,että et voi teetää tällä uroksella enää poikasia..

Äänestä

Jos haluat pitää kaneja samaan aikaan vapaana, kannattaa ne myös pitää samassa häkissä. Ne alkavat tapella jos ovat omissa häkeissään ja kuitenkin ulkoilutat niitä samaan aikaan. Fiksuinta olisi siis mielestäni yhteinen tilava häkki ja näin ollen siis enemmän ulkoiluaikaa.
Totuttaminen kannattaa tehdä ajan kanssa ja vanhan kanin ehdoilla.

Äänestä

Uros kannattaa ehdottomasti kastroida, jos sille meinaa kaverin hankkia. Eipä siitä kaverista juuri iloa muuten ole, koska ei niitä yhtaikaa voi ulkoiluttaa - kanit kun lisääntyvät kuin ... niinnoh, kanit ;) Se ei kauaa yhdessäoloa vaadi kun jo on poikasia tulossa. Niin, ja sen kastroinnin jälkeenkään ei saa heti yhteen laittaa, siinä on kuukauden "varoaika". Uros voi vielä sen kuukauden aikana siittää poikasia...

Tutustuttaminen kannattaa aina tehdä ns. puolueettomalla maaperällä, mikä siis ei ole kummankaan reviiriä. Lisäksi, mikäli ei ole mahdollisuutta tarpeen vaatiessa eristää kaneja kokonaan toisistaan niin että molemmat saavat kuitenkin tarpeeksi huomiota, kannattaa uusi kani hankkia sellaisilla ehdoilla että sen saa palauttaa mikäli eivät tule toimeen. Esim. kunnon kasvattajien (www.kaniyhdistys.com ;)) kanssa voi varmaankin sopia että kasvattaja tarvittaessa etsii uudelle tulokkaalle kodin, mikäli siis vanha pupu ei millään sopeudu tulokkaaseen.

Toiset sopeutuvat helposti kaveriin, toiset taas eivät millään. Eipä sitä oikein muuten näe kuin kokeilemalla...

Äänestä
  • Minkä ikäisenä on hyvä ikä kasteroida kani? Ja kumpi on parempi ottaa pentu vai aikunen kani seuraksi uroskselle?

    Äänestä

  • tiivi kirjoitti:

    Minkä ikäisenä on hyvä ikä kasteroida kani? Ja kumpi on parempi ottaa pentu vai aikunen kani seuraksi uroskselle?

    No eipä siinä taida mitään hyvää ikää olla mut onhan siinä ne rajotuksen että millon aikasintaa jne...
    Riippuu vähän uroksen iästä ja koosta kumpi on parempi pentu vai aikuinen.

    Äänestä

  • tiivi kirjoitti:

    Minkä ikäisenä on hyvä ikä kasteroida kani? Ja kumpi on parempi ottaa pentu vai aikunen kani seuraksi uroskselle?

    ..aina ottaa aikuiselle kanille poikanen seuraksi. Ja mieluummin eri sukupuolta. Vanhemmat kanit kun eivät yleensä tahdo sopeutua elelemään keskenään. Sopiva ikä nuoren uroksen kastrointiin olisi 4kk. Naaraan voi kastroida aiemminkin. Kannattaa kuitenkin muistaa että urokset ovat periaatteessa sukukypsiä jo ennen 4kk ikää. Ei siis kannata pitää kaneja yhdessä ennen kastrointia. Voi olla sitäpaitsi kohtalokasta, jos liian nuori naaraskani alkaa odottaa poikasia. Voi tulla keskenmeno ja pahimmassa tapauksessa kani voi jopa kuolla. Jos harkitset teettää kanillasi poikasia, kannattaa tutustua aiheeseen hyvin tarkasti ja lukea alan kirjallisuutta.

    Äänestä

meillä on vanha poika kani, tosi laiskiainen ja ihmis rakas, se on tottunut entisessä kodissaan kaneihin. meillä sen kaveri kuoli ja tämäkin masentui,sen jälkeen kanistamme tuli todella ihmis rakas!
otettiin sille kuitenkin innokas kaveri, tyttö. kanimme inhosi tätä, tyttö olisi halunnut leikkiä, mutta kanimme rakasti eläkepäiviä ja rapsuttelua.
silloin tällöin innostui tytön puuhista, mutta vain ohi mennen! kanit olivat usein yhdessä. jopa ilman valvontaa, eikä pentuja silti tullut!tyttö kanimmekin kuoli, nuoresta iästä huolimatta!
nyt olo suhteiden pakosta kanillamme on taas kaverinaan tyttö-kani ja he tulevat loistavasti toimeen, samassa häkissä, ilman pentuja!
kanillamme on taas elämän ilo kohdallaan...
että eiköhän se kani itse kaverinsa päätä, kaikki ei aina miellytä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiivi kirjoitti:

Minulla on kolme vuotias uroskani ja olen nyt vuoden mietinyt että ottaisin nartun hänelle seuraksi. Kertokaa miten teijän kanit ovat tottuneet uuteen seuralaiseen? Kanini on ollut aina ns.perheenpää. Eikä sillä ole ollut ennen kanikaveria.. Ostaisin kyllä eri häkin niille. Luin jostain että narttu ja uros tulevat parhaiten toimeen keskenään. Onko totta? Voiko esim.kanini tulla liian mustasukkaiseksi ja tapella nartun kanssa niin että toinen kuolee? (Uroksillahan on tämä että tappaa toisen uroksen reviiriiltään..) Miten niitä pidätään vapaana? Eak eriksen vai samaan aikaan? Kertokaa kaikki, miten se on teillä onnistunut. En ole vielä ostanut kania seuraksi ja haluan eka tietää kaikki seuraukset.. =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu