Olemme miettineet parin kuukauden reppumatkailua ympäri Aasiaa (Thaimaa, Malesia, Bali, Vietnam...), mutta ainoa mahdollinen matka-ajankohta olisi tammikuun alusta kesäkuun alkuun. Olen ymmärtänyt, että tuolloin on sadekausi meneillään, niin kannattaako tuonne mennä tuona aikana, vai odotanko ensi talveen?
Kannattaako Aasiaan matkustaa huhtikuu-kesäkuu?
3
2124
Vastaukset
- juuri ei
Silloin juuri ei ole sadekausi. Sadekausi kestää noin kesäkuusta lokakuulle. Talvella on paras aika matkustaa sinne päin. Loppukeväästä alkaa sitten ennen sadekautta olla tosi kuumaa.
Indonesiassa sadekausi on pahimmillaan marras-helmikuun välillä, joten kevät on mainio aika suunnistaa sinne päin. Itse olen viettänyt eri puolilla Indonesiaa toukokuun jo kahtena vuotena.
- ropisee
aina kannattaa matkustaa Aasiaan kun suomessa on sadekausi eli 365 päivää vuodesta. Sadekausi muuten ei ole koko aasiassa samaan aikaan. Indonesiassa parhaillaan eli myöhempään kuin esim thaimaassa. Sen verran kannattaa säätiedotuksia katsoa ettei pahimpaan aikaan ko maihin lähde.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101104
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82824Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18649Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264616- 76590
- 104574
- 54547
- 26522
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49513- 47437