turvaksi

pikkulady

itse otin rotikkni turvaksi,sun omakotitalossa lasteni kanssa ja jouduin pahoinpidellyksi..nyt kun minull on mies talossa,ei kukaan tule enää ikinä tekemään pahaa..koira on nyt vajaa 2v. hieman ollu ongelmia apua olen kysellyt ja oli eka koirani,hyvin pärjätty vaikka koira mua 10kg painavempi..on pienet lapset ja hengisä vielä ja kaks kisssaa ja neki hengisä..postipoika joka tuo paketteja hengisä..olen tyytyväinen valintaani!!

12

1319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MietteliäsH

      Eikö rottweilerisi ole sinulla kuin "vaan tuon takia?" Toivottavasti koirasi saa olla sisällä, kun haluaa?

      • Korjaus!!

        Siis: Onko koirasi sinulla vain tuon takia?


      • pikkulady

        se on aina sisällä!! toki paljon muitakin syitä miksi mulla koira..ajoin takaa tällä vain sitä, että se voi olla myös pirun hyvä asia olemassa..eikä vain tappokone ja olen pieni nainen ja pärjään hyvin sen kanssa, asioita mihin kaikki takertuu aina!!en vain jaksanu mitää raamattua kirjottaa!!


    • ostanu

      ASEEN! Silloin ainakin teet itse päätöksen, milloin ja kehen käytät sitä. Nyt sun koiras tekee ne päätökset. Just sun kaltaisten koiranomistajien takia, tollasten rotujen omistaminen pitäs tehdä luvanvaraiseksi.

      • vauhkoojalle

        Useimmiten koira tekee kyllä paremman päätöksen kuin ihminen vai kummalla täällä on tapettu enemmän; aseella vai koiralla?


      • neropatille
        vauhkoojalle kirjoitti:

        Useimmiten koira tekee kyllä paremman päätöksen kuin ihminen vai kummalla täällä on tapettu enemmän; aseella vai koiralla?

        Aivan rautasta logiikkaa! Ja Suomessa lähes 100% kovien huumeiden käyttäjistä on käynyt ala-asteen. Näinhän se on. Entä sitten?

        Ihminen tekee järjestään parempia päätöksiä ihmisten maailmassa, kuin koira, joka näkee velvollisuudekseen suojella emäntäänsä, kun tämä saa sairaskohtauksen ja ambulanssimiehet yrittävät päästä häntä hoitamaan.

        Huonosti kasvatetut koirat purevat tasaiseen tahtiin ihmisiä uhkaaviksi kokemissaan tilanteissa. Kaduilla, perhejuhlissa, lenkkipoluilla jne.. Nämä ovat suojelevaan rotuun kuuluvalle koiralle sellaisia tilanteita, joissa se saattaa nähdä uhkia, siellä missä niitä ei ole.


      • toi meirän
        neropatille kirjoitti:

        Aivan rautasta logiikkaa! Ja Suomessa lähes 100% kovien huumeiden käyttäjistä on käynyt ala-asteen. Näinhän se on. Entä sitten?

        Ihminen tekee järjestään parempia päätöksiä ihmisten maailmassa, kuin koira, joka näkee velvollisuudekseen suojella emäntäänsä, kun tämä saa sairaskohtauksen ja ambulanssimiehet yrittävät päästä häntä hoitamaan.

        Huonosti kasvatetut koirat purevat tasaiseen tahtiin ihmisiä uhkaaviksi kokemissaan tilanteissa. Kaduilla, perhejuhlissa, lenkkipoluilla jne.. Nämä ovat suojelevaan rotuun kuuluvalle koiralle sellaisia tilanteita, joissa se saattaa nähdä uhkia, siellä missä niitä ei ole.

        naapurin täti joka pelkää rosmoja.Se on semmosta kun tykkää ja elää sille nih ne voi joskus käyrä pelottavaksi.Nih ne rosmot.


      • hiljaa

        Kuka voi suositella aseen ostamista lemmikin sijaan?
        Aseet on luvan varaisia. Silti niitä saa kaikenmaailman Pekkaeerikit. Mitenkähän luvanvaraisuus parantaisi koirakuria?


      • luvanvaraisiksi
        hiljaa kirjoitti:

        Kuka voi suositella aseen ostamista lemmikin sijaan?
        Aseet on luvan varaisia. Silti niitä saa kaikenmaailman Pekkaeerikit. Mitenkähän luvanvaraisuus parantaisi koirakuria?

        ehdottomasti! Eihän tuosta mitään haittaa olisi. Hyvä ajatus.


      • käteen
        luvanvaraisiksi kirjoitti:

        ehdottomasti! Eihän tuosta mitään haittaa olisi. Hyvä ajatus.

        Ei ole haittaa, muttei hyötyäkään.
        Ei kaikkea voi laittaa luvan varaiseksi mistä ei ole haittaa


    • Järki käteen!

      Jos rottweileria yrittää vähänkin yllyttää vahtimaan, siitä voi tulla hyvinkin yli-suojeleva, joka ei epäröi käyttää hampaitaan vieraan lähestyessä sen reviiriä. Rotikka on ehdottomasti totutettava ulkomaailman tapahtumiin ja vieraisiin asioihin, ettei siitä tulisi turhan epäluuloista kaikkea vierasta kohtaan. Jo se riittää pitämään häiriköijät poissa pihapiiristäsi, että he >>tietävät>> sinulla olevan rottweiler lemmikkinä. Suurin osa ihmisistä pelkää rottweilereita jo luonnostaan. Tiedän yhden tapauksen, jossa rottweiler kuoli jäätyään liikenteen uhriksi. Auto meni silloin tuon rotikan pihan ohitsen tietä pitkin (tapahtui maaseudulla) ja rotikka kuin hullu ryntäsi lujaa autoa kohti. Se iski hampaansa auton eturenkaaseen ja siihen päättyi sen elämänkaari, kun autokuski ei ehtinyt reagoimaan rotikan nopeaan liikkeeseen ja hullunrohkeaan tekoon. Rottweilerilla on jo luonnostaan vahva vartioimisvaisto, eikä sitä pitäisi siitä enää ytittää voimistaa, päinvastoin. Vahtiviettiä on ehdottomasti yritettävä hillitä, mikäli koirasta halutaan saada sopiva muuhunkin tarkoitukseen kuin vartiointiin.
      T: Komondor
      T: Sussex spaniel

      • =)=)

        Minusta tuo oli ihan hyvä ajatus ja ei muiden tarvitse siihen kommentoida aina negatiivisiä kommennteja! Tälle suomi24 palstoille ei oikein enää jotkut hyvin kertoa/sanoa mitään kun aina saa paskaa niskaan! Voisitte itse ottaa sen järjen käteen ja ajatella posiitivisesti! Onhan koirasta hyvä puolustus luonnekkin! ja en usko että aloittaja on ottanut koiran pelkän puolustuksen takia! Ajatelkaa vähän ennenkuin rupeatte kommentoimaan tommosia juttuja aloittajille voitte pahoittaa joittenkin mielen!
        en yritä puolustella tässä ketään! vaikka oikeastaan en oikein tykkää rotweilereistä,mutta eläimiä ne on ja suloisia semmoisia! vastailkaa kiltimmin! voitte neuvoa kyllä kiltimmin eli opastamalla vaik näin: et en itse tekisi näin ja antaa vinkkejä... tää ei ollu sit tolle aloittajalle toi esimerkki=) HYVÄÄ JOULUA KAIKILLE, JA NIIDEN ELÄIMILLE!=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      214
      6872
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      196
      3521
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      26
      3299
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      190
      2279
    5. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      142
      1812
    6. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1787
    7. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      117
      1509
    8. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1096
    9. Etkö vieläkään ole löytänyt ketään??

      😅😅😅😅😅😅😅
      Ikävä
      124
      1078
    10. Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset

      Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii
      Tv-sarjat
      18
      944
    Aihe