Kalojen suolaaminen

Eikö suolaaminen pitäisi tehdä suolaliuoksessa? Siis vettä ja suolaa, kala siihen muutamiksi minuuteiksi, ja sitten suolaus on valmis. Olenko väärässä?
111186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Asukkaat ovat Johanin johdolla miettineet, että leikkelevät kalan ja ripottelevat suolaa päälle. Toimiiko se näinkin? Imeytyykö suola?

Äänestä

vuorotellen ja sitten paino viel päälle ja ainakin viikon kait graavataan

Äänestä
  • Suolaa varmaankin pitää laittaa paljon? Ei mitään lusikallisia vaan isoja kauhallisia joka väliin?

    Äänestä

  • tarvitaan? kirjoitti:

    Suolaa varmaankin pitää laittaa paljon? Ei mitään lusikallisia vaan isoja kauhallisia joka väliin?

    meri suolaa. Siian gravaus 6-8 tuntia tiukassa pakkauksessa, lohi pidempään

    eli paino päälle kun eivät voi paketoida

    Äänestä

  • tarvitaan? kirjoitti:

    Suolaa varmaankin pitää laittaa paljon? Ei mitään lusikallisia vaan isoja kauhallisia joka väliin?

    tarvitse tönkkösuolata. Mutta jos käyttä paljon suolaa, niin pitää liottaa puhtaassa vedessä ainakin vuorokausi ennen ruuuaksi valmistusta. Vettä on myös vaihdettava.

    Äänestä

  • vajaa vuorokausi riittää kraavatulle lohelle.

    Äänestä

Minä suolaan kalan näin laitan sen esin tarjottimelle, leikkaan kalan fileiks ja laitan molemmille fileille pultoista kourallista meri suolaa ja peitän sen, kala on seuraavana päivänä syötävää.

Äänestä
  • kala ja liha laitettiin kunnon suolaliemeen ja painot päälle ettei saanut ilmaa ja säily kauan tuskin silloin mitään graaveja tehty.Anniina sitä jo ehdotti mutta ei kukaan korviansa lotkauttanut ei nyt auta sivistyssanat ja enkun taito vaan kunnon maalaisjärki.

    Äänestä

Onnistuu noissa oloissa. Leikataan lohi ohuiksi siivuiksi. Siivut suolaveteen (esim kattilaan) ja mukaan tilkka sokeria jos löytyy. Valmista muutamassa minuutissa.

Graavi voidaan käyttää pannussa jos halutaan. Lohen kyljessä on rasvaa - paistamiseen.

Mukaan paistettua sipulia. Avot.

Voihan kalan keittääkkin. Kala kuutioiksi. Keitetään suolavedessä kunnes kypsää.

Jos tontilta löytyy peltipurkki niin savustuskin onnistuu. Purkkiin puuta ja sokeria. Suolatut kalat päälle ja trangian polttimella kuumennus. Kansi tietenkin purkin päälle. Jos ei muuta puutavaraa löydy niin kuorittu pajukin kelpaa.

Olkohan kokkien käsihygienia kunnossa ;-)

(tässä vaiheessa pitäisi ruveta kuivattelemaan sukkia)

/eräkokki

Äänestä
  • Keittämällä kuolevat taatusti loiset ja bakteerit.

    "Jos tontilta löytyy peltipurkki niin savustuskin onnistuu. Purkkiin puuta ja sokeria. Suolatut kalat päälle ja trangian polttimella kuumennus. "

    Muuten hyvä, mutta vaatisi kyllä kunnon tulet alle. Ei pieni trangian polttimo pysty nostamaan pöntön lämpötilaa niin korkeaksi, että kala kypsyisi.

    Äänestä

Karkeaa merisuolaa vatsaan ja suolan määrästä riippuu miten kauan kestää ennen kuin kala on syötävää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eikö... kirjoitti:

Eikö suolaaminen pitäisi tehdä suolaliuoksessa? Siis vettä ja suolaa, kala siihen muutamiksi minuuteiksi, ja sitten suolaus on valmis. Olenko väärässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu