Mitä

Herättää tämä vikatilasto. Olen nähny monenlaista tilastoo, aika usein toyota on kärkipäässä.

http://www.iltasanomat.fi/autot/vikatilasto.asp
11848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Miksi muuten katselet 10-vuotiaiden autojen vikoja?

Äänestä
  • Joka vuodelle oma tilastonsa...vaikka kiva 10-vuotiaiden autojen vikoja on katsella myös.

    Äänestä

Jos katsoo noita aloittajan 10-v ikäisiä autoja ja vertaa esim vastaaviin volkkareihin niin melkosia eroja.

Avensis - Passat melkein 20%, mikä sinänsään ei ole tämmöiselle Passatin joskus omistaneelle yllätys.

Corolla - Golf / Bora tais sekin olla yli 10% joka on jo jonkinmoinen yllätys jopa Volkkarin laadun tuntien...

Äänestä

mietteitä, että autot, joilla ajetaan vähän, kuluvat myös vähemmän. Eipä muuta.

Äänestä
  • 5 kertaisia ajomääriä vrt vastaava tojota?

    Äänestä

  • Ota vaikka huvin vuoksi malliksi 10v vanhan Corollan ja Avensiksen hylkäysprosentit ja vertaile niitä 5v vanhoihin "paljon ajaviin" merkkeihin ja malleihin ja kerro sitten mitä mieltä olet siitä vertailusta.

    Äänestä

Toyotan, Hondan ja Mazdan hylkyprosentit taas ihan omalla tasollaan. Siis selkeimmin kestävimpiä autoja. Muita merkkejä hylätään 2-6 kertaa useammin. Karu tilasto.
Vai mitä kysymykselläsi tarkoitit?

Äänestä
  • On.Enpä oikeestaan tarkottanu mtään kysyä. Kyllähän toi aika yllätys oli toi sakemannien hylkyprosentit, itse kyllä olen aina ollu sitä mieltä että yliarvostettuja ovat ainakin kestävyyden suhteen noi sakemannit. Tietysti joka merkille löytyy fanaattinen kannattaja, sitä en ymmärrä että täällä käy muitten merkkien puolesta puhujat heittämässä asiattomia kommentteja...joissa ei yleensä ole mitään perääkään. Mutta jokainen ajaa parhaaksi näkemällään autollaan...mitä osa-aluetta arvostaa eniten.

    Äänestä

on hylättyjä eri merkeillä OBD pakokaasupäästöjen valvontajärjetelmän takia mm ranskalaisia malleja. Onkohan katsastajien testeritkään ajan tasalla. Paljon on myös näitä alapallonivelien ja raidetankojen päiden vikoja. Mutta ruosteen takia nykyautoja ei näytä hylättävän vielä -98 mallejakaan (?)
Pienet automallit joilla oletetevasti ajetaan vähemmän kuin isommilla saavat pieniä hylkäysprosentteja. Yarikset, Corollat näköjään mm selviävät hyvin vuosikatsastuksista

Äänestä
  • ...sitten valmisteta kestämään niitä ajomääriä joita niillä suoritetaan? Sitä en ymmärrä. Hyvä laatuhan on juuri sitä, että tuote toimii hyvin siinä käytössä johon se on tarkoitettu. Eikö isoja autoja ole tarkoitettu enemmän ajettaviksi kumminkaan?

    Äänestä

  • tojomään kirjoitti:

    ...sitten valmisteta kestämään niitä ajomääriä joita niillä suoritetaan? Sitä en ymmärrä. Hyvä laatuhan on juuri sitä, että tuote toimii hyvin siinä käytössä johon se on tarkoitettu. Eikö isoja autoja ole tarkoitettu enemmän ajettaviksi kumminkaan?

    jäävän tielle harvemmin ja sietävän pitempään tielle jättäviä vikoja. Tilastot saat hakea itse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietteitä kirjoitti:

Herättää tämä vikatilasto. Olen nähny monenlaista tilastoo, aika usein toyota on kärkipäässä.

http://www.iltasanomat.fi/autot/vikatilasto.asp

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu