Enso pitää

Yrittäjiä pilkkana

Ja ilmottaa lomautuksista tekstiviestillä! Sitä ennen käskee painaa peräpukamat pitkällä yötäpäivää ja palkata kuskeja minkä ehtii. Puupula, sitä ei ole! Puhutaan toista ja tehdään toista. Tuontipuuta ajetaan paikat täyteen ja kalliilla ennen vuodenvaihdetta. Metsänomistajien tarjouspyyntöihin ei vastata, leimikoita pöytälaatikot täynnä.

Yrttäjillä kulut juoksee ja vain viidennes pääsee plussalle. Tee siinä sitten "iloisella mielellä" isännille hyvää jälkeä.

Koneet sammuu 15.11. vaikka palsta jäis kesken. Se siitä kiireestä, pankki ei kuitenkaan lomauta velkomistaan. Hyvä IsoEnso!!!!!

T. Petetty

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/nakoislehti/tiiserit/11/fi_FI/stora_lomauttaa

9

2926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkihan

      on osoitus siitä ,että Enso kolmesta isosta ainut, joka hoitanu hommansa oikein.

      Hoitaa asiansa pyynmyyjiin niin, että saanut ostettua puuta tarvitsemansa määrän ...enempikin olis tarjolla.
      Enson pääliköt ei ole ensimmäisinä, joka lehdessä syyttämässä metsänomistajia sinä ,että puu liian kallista ..ilmaseks pitäs lahjottaa.

      Jos kelirikkoleimikoita ei ole hakattavaksi ,ihan oiken ,että koneita ei lasketa särkemään metsiä rapakko aikaan.
      Jos tuotteen ei mene kaupaksi ..suotta niitä puita katkoo pinoihin märkänemään.

      Kyllä koneyrittäjienkin pitää osata varautua pahimpaan

    • uutta

      auringon alla!
      Kusetus jatkuu ajasta aikaan,uusia kusetettavia nousee tilalle kuin sieniä varpaan väliin!
      Puupulan takia tehtaita kiinni ja samaan aikaan liian suurten varastojen takia koneet ja miehet seisokkiin!
      Valtiovalta (=maan hallitus) ei saa suutaan auki vaikka onkin suur omistajana ko.firmassa.
      Päin vastoin vetäytyy kaikesta vastuusta ja puolustautuu globalisaatioon vedoten niin kuin kunnon paskahousujen kuuluukin tehdä vaikeuksien tullen!
      Ja kansa kumartaa ja niijaa näitä meidän tolvanoita!!
      Nyt kannattaa nauttia näistä kunnon riisto kapitalismin hedelmistä mitä kansana olemme herrasta narriin suureen ääneen hinkuneet??

    • joustaa :-(

      Tässä nähdään, ketkä joutuu joustamaan ja antamaan talkoilla tai pahimmillaan velkarahaa apuna käyttäen osansa mettäherroille. Isot herrat viimeisenä näyttävät esimerkkiä ja luopuvat miljoonapalkoistaan.

      Montako kiintoa täytyy pistää pinoon, ennen kuin on Pesosien, Härmälöiden, Karvisten jne. palkat, edut ja kultaiset kädenpuristukset kasassa? Se on pitkä pino se. Näyttäisivat edes esimerkkiä ja luopuisivat 10 % palkastaan, mutta ei.
      Miljoonasta 10 % olis 100 000 euroa, kyllä sekin säästöä toisi, mutta säästöt otetaan aina kannosta käsin, ei latvasta.

      • Meikäläänen vähän

        Selvittää.Aluksi painan rahaa.Sitten luon tarpeita sen käytölle.Joku haluu rahaa.Annan sitä vähä.toinen haluu enempi lainaan korolla,nostan koneenhintaa lasken työnhintaa lopuks ostan halvalla sen koneen vittu mä menestyn.


    • Sopimuspaperi tuli tehtyä

      Siinähän vaan tienaa,kun kulut 0 ja urakointisopimuksen mukainen palkka juoksee.

      • vastasit

        jo itse esittämääsi kysymykseen!
        Nimittäin, sopimukset on PAPERIA ja niillä ei ole edes perseen pyyhkimis paprun arvoa silloin kun tuuli käy juuri tuosta(firmat)suunnasta!!!!!
        Ja porukat(edus miehet) seisoo ja katselee huulipyöreänä,mites tässä nyt näin kävi,tai korkeintaan ollaan himuisen hirmuisen vähän vihaisia ja heristellään sormea tyyliin"ei noin saa tehdä se on niin väärin!
        Voi vittu ,arvatkaa ketkä nauravat matkalla pankkiin??


    • myös lomille!!!!!

      Niin, eikös tasapuolisesti pitäs panna ostomihetkin pakkolomalle, kun kerta kauppaa ja puuta ei tarvita?
      Miljoonasäästöt siitäkin muutamassa viikossa. Ja kun virmojen varastot on piukassa puuta, voisi ostoporukka jäädä lomille myös keväälläkin.

      On tämä koko kauppatouhu ja puusta valitus naurettavaa touhua. En usko enää mitään selityksiä, ennemmin joulupukkiin kuin virmojen miehiin.

      • kyllä

        Sitä pitää säästää hyvinä aikoina että on mistä ottaa jos huonot ajat tulee.HAH


    • yksi on

      avain yrittäjä ja saldo positiivinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      69
      1537
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      114
      1004
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      834
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      811
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      750
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      746
    7. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      737
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      72
      724
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      719
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      697
    Aihe