Minulla on Minun Sonera-puhelinliittymä johon EI kuulu data-liittymää. En tarvitse enkä halua sitä. Kännykkäni on vanhanaikainen Simenes jossa on GPRS. Jos käynnistään siitä surffauksen, se ei lähde käyntiin. Ihan OK, koska en ole tilannut data-palvelua.
Sitten minulla on toinen varapuhelin, Nokian 6630 joka on ihan perseestä. (Sain sen ilmaiseksi.) Otin sen kuitenkin hetkeksi koekäyttöön siinä olevan kameran takia. Leikkiessäni sillä satuin klikkaamaan "maapallon kuvaa". Yllättäen surffaus lähti käyntiin vaikka en ole tilannut datapalvelua.
Hiukan myöhemmin kotiini tuli paperikirjeellä kytkentävahvistus jossa luki: "TERVETULOA SONERA DATA-PALVELUN KÄYTTÄJÄKSI". Siitä kävi myös ilmi, että aina kun käynnistän surffauksen vaikka vain sekunniksi, niin Soneran kassaan kilahtaa 90 senttiä omalta tililtäni.
Eli taas kerran havaittiin että Sonera on täynnä ansoja. Ääretöntä riemua tunnen vain siitä että tuossa pöydälläni on jo aiemmin tilattu toisen operaattorin SIM. Odotan vaan että se tulee voimaan. Vaihdon operaattoria jo ennen tätä tapausta eikä vaihdon syy ollut halvempi hinta, vaan se että Soneralla mikään ei näytä olevan sitä miltä se näyttää.
Sonera harhautti viimeisen kerran
6
903
Vastaukset
- LeenuLii
Luitko uuden operaattorisi toimitusehdot? Useilla operaattoreilla tiedonsiirto on peruspalvelu ja jos sen haluaa estää pitää liittymälle kytkeä dataesto.
- ihana ero
Siinä maksan tiedonsiirrosta siirretyn datamäärän mukaan enkä alkava tunti.
Hyvä tietää että sen voi estää halutessaan.
- eikä wap lähde käyntiin
jollei ole tilannut asetuksia puhelimeen.
- .......
Taas näitä tumpeloita jotka ei ymmärrä lukemaansa. Eihän tämä kaveri halunnut dataliikennettä....
- Mieti mieti!
"Vahinkosi" (=tietämättömyytesi/laiskuutesi ottaa asioista selvää) maksoi sinulle 90 centtiä. Soneralla määräveloitus oli ennen 5,99€/Mt. Olisitpa avannut vahingossa iltalehden etusivun, niin sinulta olisi mennyt sillä hetkellä lähes kuusi euroa! Mietipä vähän ennen kuin valitat.
- Ihana ero
Lue miljoona sivua sopimustekstejä jotta välttyisit Soneran ansoilta.
Haluan olla laiska enkä viitsi ottaa selvää mitä kaikkia konnankoukkuja Soneran sopimuksiin liittyy. Siksi hankkiuduinkin siitä eroon.
Ei yhdellä vajaalla eurolla ole merkitystä, sillä että se vietiin minulta tietämättäni, niin sillä on merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436334Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213290Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172480Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208