http://www.iltasanomat.fi/autot/1615167
Onko vaarana että härmäläispoliisi ottaa mallia?
Täällähän on tapana apinoida kaikki ns."suuresta maailmasta".
Onko vaarana että härmäläispoliisi ottaa mallia?
Täällähän on tapana apinoida kaikki ns."suuresta maailmasta".
Vastaukset 12
Vanhimmat
En usko että tässä ollaan moottoripyöriä kieltämässä, vaan herätetään keskustelua kuinka moottoripyöräilijöiden rikkeitä ja onnettomuuksia saadaan vähemmälle. Ja tällaisilla heitoillahan saadaan suut auki ja mielipiteitä asiaan.
..on asiasta innoissaan.
Tämä kieltojen, rajoitusten ja rangaistusten luvattu maa on innoittava leikkikenttä poliisityöstä kiinnostuneelle, kieroutuneelle päällepäsmärille.
Ahdistetaan vaan ihmiset nurkkiin ja lopputulos on taattu.
Sitten taas perustetaan kriisiryhmiä, että kuinka näin on päässyt käymään....
onpa melkoisen kaukaa haettua.
Vähän sama kuin että pitäisiköhän nyt kaikki aseet kieltää, kun pari dorkaa ei suostunut lopettamaan liian surkeaksi kokemaansa olemassaoloa, vaan kävikin tekemässä laajennetun itsemurhan.
Esimerkiksi tällainen kielto ei vaikuttaisi ilmiöiden syihin tuon taivaallista.
Ja suurin osa motoristeista, kuten myös esim. aseharrastajista, on aivan täysijärkisiä. Ja ne, jotka eivät ole, otetaan niiltä ase pois, niin rakentavat sitten seuraavaksi vaikkapa pommin, tai otetaan kahjoilta moottoripyörät pois, niin jatkavat todennäköisesti samaa meininkiä paljon suuremman massan/tuhovoiman omaavilla autoilla.
Yleinen turvallisuus paranee mielestäni joillain aivan muilla keinoin, kuin yrittämällä kieltää kaikki, se ei nimittäin onnistu.
Et kai ole taas siellä pappilassa vonkaamassa siltä hengenheimolaiseltasi ?
..tehokaampaa valvontaa ja kovempia rangaistuksia kovista rikkeistä, ja koskee kaikkea liikennettä!
Kaikenmaailman katubombaajilt kortti veks/kovat sakot ja samoin holtittomasti 2pyöräisiin suhtautuvilta(luulin mopox) bilisteilta,siis,valvonta tehokkaamaks.
En väitä etteikö meikäläiselkin viisari joskus heilahda ylinopeuteen mutta järkee ja ennakointia silti kaikkeen tiellä liikkumisen,meidän jokaisen tajuttava tämä ettei noin radikaaleihin toimenpiteisiin ryhdytä.Engelsmannit ei varmaan oo tätä tajunnut ja se on aikas helppo uskoo kun joskus on vilkaissu näitä "hullut liikenteessä" dokkareita.
sais lopettamaan ajelut.....tuskin ja jos menee noin huonoon malliin koko moottoripyöräily täällä emämunavaltiossa niin eikun vaan kortitta ajoa ja kaiken karvasta sakkojen maksamattomuutta kehiin niin eiköhän valtio rupea olemaan ihmeissään kun sakkoja rästissä vähän siellä sun täällä.
se olis se kansalaistottelevaisuuden lopullinen niitti.
älä tallaa nurmikoita jne.
kaikki valvonta pois niin johan pelaa taas niinku pitääkin...ps.eikö täällä vero"paratiisissa"mikään riitä.
ja laittoi engelsmannit saareen asumaan.
Niin se sama saari taitaa jäädä veden alle tulevaisuudessa.....(?)
lähtöisin.
Mutta jos sama asia olisi ollut esillä Ruotsissa,huoleen olisi "todellista" syytä,sillä Svedujahan täällä on aina matkittu!
aark..Lisäksi pyöriin haluttaisiin muun muassa tunnistesiru, jolla motoristit voitaisiin tunnistaa jo kaukaa.
IS
Sitä vielä puuttu, että tunnistesiru upotettais oman nahkan alle lemmikkieläinten tapaan.
Kyllä "Aatu" olis ollut meille kateellinen aikanaan, jos olis voinut seurata jokaista ihmistä 24/7.
Vaikka kyllähän me elämme jo nytkin kontrolloidummassa ympäristössä kuin mikään sukupolvi ennen meitä tähän saakka. Joku raja sentään yksilön yksityisyydelläkin pitää yhteiskunnassa olla.
Vaikka viranomaisilla voiskin olla suuri houkutus rakentaa järjestelmä, jolla vois helpommin tunnistaa pahimmat lain rikkojat.
"Onko moottoripyörille tilaa ahtailla ja ruuhkaisilla liikenneväylillä". Tilaa tulee tietysti lisää kun siirrymme kaikki autoilijoiksi.