jos on tollainen 32 tuuman taulutelkkari ja sen tiedoissa lukee, että pc-liitäntä, niin pystynkö mä liittämään mun macbookin siihen sillä tavalla, että macbook on se dvd-soitin mutta kuva tulee töllöstä? kiitos
onko mahdollista?
9
651
Vastaukset
- 1stMacFinn
Mulla on ollut jo vuosia Mac mini kiinni Samsungin PC-liitännässä. Ei mitään Mac only-liitäntöjä ole olemassa, ihan standardikamaa noi on.
- telkkaria...
Kuinka montaa telkkaria tiedät, jotka voi liittää Maciin ilman adapteria? Mulle ainakin ei tule mieleen yhtään.
Mutta sen sijan lähes kaikista PC-tietokoneista löytyy HDMI liitin, joten telkkarin liittäminen niihin onnistuu suoran. - pulmallinen
telkkaria... kirjoitti:
Kuinka montaa telkkaria tiedät, jotka voi liittää Maciin ilman adapteria? Mulle ainakin ei tule mieleen yhtään.
Mutta sen sijan lähes kaikista PC-tietokoneista löytyy HDMI liitin, joten telkkarin liittäminen niihin onnistuu suoran.ei ainakaan yhdessä samsungissa toiminut natiivi resoluutio hdmi:n kautta.
tarvittiin dvi-vga adapteri. Onneksi laitteessa oli analoginen VGA.
itselläni full-hd:n hankinta edessä. Toivottavasti siinä saa hdmi:llä paneelin natiivin resoluution. - mika2
telkkaria... kirjoitti:
Kuinka montaa telkkaria tiedät, jotka voi liittää Maciin ilman adapteria? Mulle ainakin ei tule mieleen yhtään.
Mutta sen sijan lähes kaikista PC-tietokoneista löytyy HDMI liitin, joten telkkarin liittäminen niihin onnistuu suoran..... ole edes odotettavissa hmi-liitintä, koska se on jo vanhanaikainen ja apple meinaa laittaa tuleviin meceihin sen hdmitä kehittyneemmän plugin mikä sen nimi nyt sitten ikinä onkaan.
- Niitä sellaisia
telkkaria... kirjoitti:
Kuinka montaa telkkaria tiedät, jotka voi liittää Maciin ilman adapteria? Mulle ainakin ei tule mieleen yhtään.
Mutta sen sijan lähes kaikista PC-tietokoneista löytyy HDMI liitin, joten telkkarin liittäminen niihin onnistuu suoran.Joissa on myös tavallinen 15 pinninen-VGA-liitin ja hyvin toimii.
Minä en ole edes nähnyt PC:tä, jossa olisi valmiina tuo HDMI. - 1stMacFinn
pulmallinen kirjoitti:
ei ainakaan yhdessä samsungissa toiminut natiivi resoluutio hdmi:n kautta.
tarvittiin dvi-vga adapteri. Onneksi laitteessa oli analoginen VGA.
itselläni full-hd:n hankinta edessä. Toivottavasti siinä saa hdmi:llä paneelin natiivin resoluution.Mahtaako HDMI liitännällä saada siitä Windowsistakaan natiiviresoluutiota? Vahvasti epäilen, ettei saa, mutta ehkä Vistan ostajat ei sitä odotakaan.
Olen kokeillut vain Sonya, ei toiminut. telkkaria... kirjoitti:
Kuinka montaa telkkaria tiedät, jotka voi liittää Maciin ilman adapteria? Mulle ainakin ei tule mieleen yhtään.
Mutta sen sijan lähes kaikista PC-tietokoneista löytyy HDMI liitin, joten telkkarin liittäminen niihin onnistuu suoran.liittää ilman ylimääräistä adapteria Maceihin joissa on DVI out. Kaupasta saa samalla vaivalla DVI>HDMI-johdon kuin HDMI>HDMI-johdonkin.
Se että jotkin Macit tarvitsevat adapterin ulkoisen näytön liittämiseen on varmasti asia joka vaivaa käyttäjiä vähemmän kuin sinua, Mr. Troll. Tuskin edes yksi tuhannesta haluaisi vaihtaa takaisin PC-rautaan vain päästäkseen eroon suunnattoman vaivalloisesta adapterista.;)- pulmallinen
1stMacFinn kirjoitti:
Mahtaako HDMI liitännällä saada siitä Windowsistakaan natiiviresoluutiota? Vahvasti epäilen, ettei saa, mutta ehkä Vistan ostajat ei sitä odotakaan.
Olen kokeillut vain Sonya, ei toiminut.ongelmat johtuvat hdmi:n rajoituksista enemmän kuin käyttiksen
ainakin tyypillinen paneelien 1366x768 on vaikea resoluutio, koska 720p pitää skaalata sille.
1080 luulisi olevan helpompi, koska paneelien ja hdmi:n tukemat resoluution vaikuttaisi täsmäävän
ollappa dvi-liitäntä televisioissa RepeRuutikallo kirjoitti:
liittää ilman ylimääräistä adapteria Maceihin joissa on DVI out. Kaupasta saa samalla vaivalla DVI>HDMI-johdon kuin HDMI>HDMI-johdonkin.
Se että jotkin Macit tarvitsevat adapterin ulkoisen näytön liittämiseen on varmasti asia joka vaivaa käyttäjiä vähemmän kuin sinua, Mr. Troll. Tuskin edes yksi tuhannesta haluaisi vaihtaa takaisin PC-rautaan vain päästäkseen eroon suunnattoman vaivalloisesta adapterista.;)Applen tietokoneet on PC rautaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3066663Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai505817Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1865292Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614073Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383338Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53333HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523247Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293018Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112242Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381115