opiskelujen aloittaminen tammikuussa

_tate

Hei!

Kertokaa mietteitänne ja kokemuksianne opiskelujen aloittamisesta tammikuussa. Mitä huonoja puolia ja kenties mitä hyviä puolia?

Itselläni tämä asia tulee luultavasti ajankohtaiseksi reilun vuoden päästä. 09 tammikuussa olen siis menossa inttiin ja melko varmasti vietän siellä koko vuoden. Mietityttää vain se, kuinka hyvin tammikuussa pääsee mukaan opiskeluihin ja uusiin kaveripiireihin, kun suurin osa porukasta on jo aloittanut syksyllä ja kerennyt löytää ne uudet kaverit. Itse kun en ole se kaveriporukan sosiaalisin jäsen. Parhaimmat fuksibileetkin on taidettu järjestää jo syksyllä..? Kuinka paljon tammikuussa aloittaa uusia opiskelijoita? Koska he saavat teekkarilakin?

Toinen vaihtoehto on, että aloittaa opiskelut vasta seuraavana syksynä ja kuluttaa välissä olevan ajan matkustaen/työskennellen. Puoli vuotta ulkomailla on vain kallista, eikä kotonakaan enää huvittaisi asua. Työskentely ulkomaillakin olisi mahdollista, mutta en tiedä riittääkö rohkeus.

4

3509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      mutta itse melkein suosittelisin syksyyn venyttämistä vaikka ehkä tyhmältä kuulostaa. Kaveripiirit voi olla ongelma, sillä mites lähdet luennoilta sellaisia metsästämään. Käytännönasioissa ehkä opintoneuvojat opastavat.

      Enemmän näkisin ongelmaksi sen, että mitä opiskelet? Matikoista ja fysiikoista on jo kakkoskurssit meneillään ja harva pystyy niihin hyppäämään suoriltaan. Yleensä suorituksiakaan ei saa ennenkuin vaadittavat esitiedot on suoritettu (eli ne ykköskurssit, tämä voi vaihdella laitoksittain) ja sekös näyttää opintotuen kannalta hyvältä...(jos tukea ei kaipaa, sittenhän voi tulla hengailemaan) Kielten ilmoittautuminenkin taitaa päättyä ennenkuin saat tarvittavat tunnukset yms. Toisaalta, on alkavia ei-esitietoja vaativia kurssejakin, joihin on helppo hypätä mukaan.

      Kaikesta negatiivisuudesta huolimatta, aina joku klaaraa tammialoituksen kuitenkin. Tuttuni aloitti tammikuussa ja kirosi valintaansa, toki asiat myöhemmin korjaantuvat. Itselleni se olisi ollut "mahdotonta" (ujoutta ja sen seurauksena nahjustelua).

      Ulkomaille töihinpääsy ei taida olla helppoa nuorelle ja opintoja aloittelevalle (pelätä sitä ei kannata henk.koht. kokemuksella). Toivottavasti saat duunia, säästöt lämmittävät mieltä..mutta jos opiskelija-asuntoa kaipaat, kirjat voi olla parempi pitää vanhempien himassa.

    • fdbfdbfd

      Käyt ensin ½vuotta koulua, jonka jälkeen menet armeijaan vuodeksi. Tämän jälkeen jatkat opintoja tammikuussa. Ainoa huono puoli tuossa on se että kaikki tammikuussa tarvittava tieto ei ole enää nii tuoreessa muistissa ja kaverit ovat sinua jo vuoden edellä.

      Itsellä oli aikoinaan sama ongelma, ratkaisin sen tosin vaihtamalla intin suorituspaikkakuntaa ja menin kesäksi Sodankylään, vaikka alkujaan minun olisi pitänyt mennä tammikuuksi Rovaniemelle.

      • ...........

        Muista että olet menossa yliopistoon, joten saat aika vapaasti päättää mitä opiskelet. Katsele vaikka etukäteen mikä sivuaine kiinnostaisi, ja lue puoli vuotta kyseistä sivuainetta pelkästään.. sitten aloitat vaikka syksyllä pääaineen fuksikurssit uusien oppilaiden kanssa ja löydät paremmin kavereita. Voit käyttää tuon puoli vuotta myös vaikka tutkiskellen eri vaihtoehtoja, lue kursseja sieltä täältä. Alussa on ihan hyvä tunnustella rauhassa, ja sitten kiihdyttää tahtia kun löytää sen oman tien :)


      • _tate
        ........... kirjoitti:

        Muista että olet menossa yliopistoon, joten saat aika vapaasti päättää mitä opiskelet. Katsele vaikka etukäteen mikä sivuaine kiinnostaisi, ja lue puoli vuotta kyseistä sivuainetta pelkästään.. sitten aloitat vaikka syksyllä pääaineen fuksikurssit uusien oppilaiden kanssa ja löydät paremmin kavereita. Voit käyttää tuon puoli vuotta myös vaikka tutkiskellen eri vaihtoehtoja, lue kursseja sieltä täältä. Alussa on ihan hyvä tunnustella rauhassa, ja sitten kiihdyttää tahtia kun löytää sen oman tien :)

        Vaikka menisin Tammikuussa opiskelemaan, niin aloittaisin opiskelun varmaan "uudelleen" seuraavana syksynä, jotta pääsisi osallistumaan kaikkeen fukseille syksyllä järjestettävään äksöniin. Samalla varmaan saisi helposti uusia kavereita ja kontakteja. Jos tämä siis on mahdollista.

        Kotiin ja töihin jääminen ei houkuta niin kauheasti, koska työ olisi luultavasti jotain "paskaduunia" ja moni kavereista olisi luultavasti jo jossain muualla opiskelemassa, koska ovat jo nyt armeijassa. Pelkään, että elämän sisältö olisi vain jotain tylsää työtä ja kavereita näkisi vain harvakseltaan. Toisaalta tuo puolen vuoden opiskelu ennen syksyä tuntuu aika turhalta, jos kuitenkin aloittaisi syksyllä "uudestaan".

        Periaatteessahan armeijasssakin voisi viettää vain puoli vuotta, mutta se tuntuu melkein kunniakysymykseltä että siellä viettää vuoden.

        Matkustaminen olisi kolmas mielenkiintoinen vaihtoehto, mutta yksin en varmaan uskaltaisi lähteä pidemmälle, useamman kuukauden reissulle, vaan haluaisin kaverin, mikä taas voi olla suurempi ongelma.

        Yritä nyt sitten päättää.. Onneksi vielä on reilusti aikaa kypsytellä päätöstä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6404
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe