opiskelujen aloittaminen tammikuussa

_tate

Hei!

Kertokaa mietteitänne ja kokemuksianne opiskelujen aloittamisesta tammikuussa. Mitä huonoja puolia ja kenties mitä hyviä puolia?

Itselläni tämä asia tulee luultavasti ajankohtaiseksi reilun vuoden päästä. 09 tammikuussa olen siis menossa inttiin ja melko varmasti vietän siellä koko vuoden. Mietityttää vain se, kuinka hyvin tammikuussa pääsee mukaan opiskeluihin ja uusiin kaveripiireihin, kun suurin osa porukasta on jo aloittanut syksyllä ja kerennyt löytää ne uudet kaverit. Itse kun en ole se kaveriporukan sosiaalisin jäsen. Parhaimmat fuksibileetkin on taidettu järjestää jo syksyllä..? Kuinka paljon tammikuussa aloittaa uusia opiskelijoita? Koska he saavat teekkarilakin?

Toinen vaihtoehto on, että aloittaa opiskelut vasta seuraavana syksynä ja kuluttaa välissä olevan ajan matkustaen/työskennellen. Puoli vuotta ulkomailla on vain kallista, eikä kotonakaan enää huvittaisi asua. Työskentely ulkomaillakin olisi mahdollista, mutta en tiedä riittääkö rohkeus.

4

3710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      mutta itse melkein suosittelisin syksyyn venyttämistä vaikka ehkä tyhmältä kuulostaa. Kaveripiirit voi olla ongelma, sillä mites lähdet luennoilta sellaisia metsästämään. Käytännönasioissa ehkä opintoneuvojat opastavat.

      Enemmän näkisin ongelmaksi sen, että mitä opiskelet? Matikoista ja fysiikoista on jo kakkoskurssit meneillään ja harva pystyy niihin hyppäämään suoriltaan. Yleensä suorituksiakaan ei saa ennenkuin vaadittavat esitiedot on suoritettu (eli ne ykköskurssit, tämä voi vaihdella laitoksittain) ja sekös näyttää opintotuen kannalta hyvältä...(jos tukea ei kaipaa, sittenhän voi tulla hengailemaan) Kielten ilmoittautuminenkin taitaa päättyä ennenkuin saat tarvittavat tunnukset yms. Toisaalta, on alkavia ei-esitietoja vaativia kurssejakin, joihin on helppo hypätä mukaan.

      Kaikesta negatiivisuudesta huolimatta, aina joku klaaraa tammialoituksen kuitenkin. Tuttuni aloitti tammikuussa ja kirosi valintaansa, toki asiat myöhemmin korjaantuvat. Itselleni se olisi ollut "mahdotonta" (ujoutta ja sen seurauksena nahjustelua).

      Ulkomaille töihinpääsy ei taida olla helppoa nuorelle ja opintoja aloittelevalle (pelätä sitä ei kannata henk.koht. kokemuksella). Toivottavasti saat duunia, säästöt lämmittävät mieltä..mutta jos opiskelija-asuntoa kaipaat, kirjat voi olla parempi pitää vanhempien himassa.

    • fdbfdbfd

      Käyt ensin ½vuotta koulua, jonka jälkeen menet armeijaan vuodeksi. Tämän jälkeen jatkat opintoja tammikuussa. Ainoa huono puoli tuossa on se että kaikki tammikuussa tarvittava tieto ei ole enää nii tuoreessa muistissa ja kaverit ovat sinua jo vuoden edellä.

      Itsellä oli aikoinaan sama ongelma, ratkaisin sen tosin vaihtamalla intin suorituspaikkakuntaa ja menin kesäksi Sodankylään, vaikka alkujaan minun olisi pitänyt mennä tammikuuksi Rovaniemelle.

      • ...........

        Muista että olet menossa yliopistoon, joten saat aika vapaasti päättää mitä opiskelet. Katsele vaikka etukäteen mikä sivuaine kiinnostaisi, ja lue puoli vuotta kyseistä sivuainetta pelkästään.. sitten aloitat vaikka syksyllä pääaineen fuksikurssit uusien oppilaiden kanssa ja löydät paremmin kavereita. Voit käyttää tuon puoli vuotta myös vaikka tutkiskellen eri vaihtoehtoja, lue kursseja sieltä täältä. Alussa on ihan hyvä tunnustella rauhassa, ja sitten kiihdyttää tahtia kun löytää sen oman tien :)


      • _tate
        ........... kirjoitti:

        Muista että olet menossa yliopistoon, joten saat aika vapaasti päättää mitä opiskelet. Katsele vaikka etukäteen mikä sivuaine kiinnostaisi, ja lue puoli vuotta kyseistä sivuainetta pelkästään.. sitten aloitat vaikka syksyllä pääaineen fuksikurssit uusien oppilaiden kanssa ja löydät paremmin kavereita. Voit käyttää tuon puoli vuotta myös vaikka tutkiskellen eri vaihtoehtoja, lue kursseja sieltä täältä. Alussa on ihan hyvä tunnustella rauhassa, ja sitten kiihdyttää tahtia kun löytää sen oman tien :)

        Vaikka menisin Tammikuussa opiskelemaan, niin aloittaisin opiskelun varmaan "uudelleen" seuraavana syksynä, jotta pääsisi osallistumaan kaikkeen fukseille syksyllä järjestettävään äksöniin. Samalla varmaan saisi helposti uusia kavereita ja kontakteja. Jos tämä siis on mahdollista.

        Kotiin ja töihin jääminen ei houkuta niin kauheasti, koska työ olisi luultavasti jotain "paskaduunia" ja moni kavereista olisi luultavasti jo jossain muualla opiskelemassa, koska ovat jo nyt armeijassa. Pelkään, että elämän sisältö olisi vain jotain tylsää työtä ja kavereita näkisi vain harvakseltaan. Toisaalta tuo puolen vuoden opiskelu ennen syksyä tuntuu aika turhalta, jos kuitenkin aloittaisi syksyllä "uudestaan".

        Periaatteessahan armeijasssakin voisi viettää vain puoli vuotta, mutta se tuntuu melkein kunniakysymykseltä että siellä viettää vuoden.

        Matkustaminen olisi kolmas mielenkiintoinen vaihtoehto, mutta yksin en varmaan uskaltaisi lähteä pidemmälle, useamman kuukauden reissulle, vaan haluaisin kaverin, mikä taas voi olla suurempi ongelma.

        Yritä nyt sitten päättää.. Onneksi vielä on reilusti aikaa kypsytellä päätöstä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      148
      4872
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3943
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      120
      3619
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      44
      2926
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1886
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1687
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      60
      1360
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1223
    Aihe