Kardaani vai ketjuveto

Ensi kesäksi pärrä

Kertokaapa kumpaa suosittelette. Aion ostaa ekan pyöräni ensi kesäksi. Vetotapa mietityttää, ketju vai kardaani...? Kardaania ovat muutamat tutut kehuneet helpoksi mutta onko silloin valikoimaa riittävästi tarjolla?

9

9385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ketjuveto

      Äkkiseltään voisi kuvitella jotta kardaani olisi helpompi. Näin onkin jos siihen ei tule vikaa. Pitää muistaa että siinä on useampi laakeri, kulmavaihde joka ui öljyssä jne.
      Ketjuja joudut rasvaamaan ja välillä kiristämään. Kun ne tulevat tiensä päähän, satanen-kaksi-kolme ja sulla on uudet ketjut sekä rattaat. Itse en ole ketjuvetoa hankalaksi todennut missään vaiheessa. Bandit on mennyt oikeilla ketjusäädöillä ja voitelulla yli kymppitonnin kerrallaan ennenkuin on säätöihin tarvinnut koskea.

      Valikoimaa riittävästi tarjolla? Sehän riippuu sinusta, itselleni riittää yksi pyöräpari kerrallaan.

    • valinta..

      Jos customi tai matkapeli niin tietty kardaani tai hihna,muut mallit onkin yleensä ketjuilla.

    • kardaani...

      hihna on kyllä miellyttävämpi

    • mie vuan

      rasvata ketjuja ja putsailla takavannetta ja löydät pyörän joka on mieleesi kardaanilla, niin ota toki sellainen.
      Jos taas putsaus ja rasvaus eivät ole ongelma, niin mikään ei estä ketjuvetoista hommaamasta. Mulla on ollu vain ketjuvetoisia ja nykyään kun nuo ketjut/rattaat kestävät esim busassakin n. 40tkm ja kiristyskin tarvii tehdä yleensä vain renkaan vaihdon yhteydessä, niin eipä tuosta ole hirveästi ollut haittaa. Ja "pikkurahalla" saat uuden setin ja taas mennään...
      Makuja on monia! Usein jokin tuollainen mielestäni kuitenkin aika marginaalinen seikka pienentää sitä pyörävalikoimaa aika paljon.... Riippuen tietysti mistä suunnasta aina katsoo!

      • DEKKU

        Itsellä kokemusta kardaanista ja hihnasta.
        Kardaani pikkuisen äänekkäämpi,hihna tosi
        hiljanen.Hihnasta sanovat että kestää jopa
        100000km ajaa.Kestää kait kartaanikin normaali
        käytössä.Siskon porukalla ketju,aika usein öljytä
        pitää.Luulen että kestäviä kaikki.T:D


    • plus keskiseisontatuki

      Ketjuveto on ihan helppo hoidettava, jos pyörässä on keskituki. Voiteluhuolto siinä 500 kilsan välein käy silloin nopeasti - ketjurasva kun pitäisi annostella ketjun sisäpuolelta päin O-renkaiden tienoille. Jos ei keskitukea ole niin veikkaan ketjujen iän jäävän lyhemmäksi: homma on hankalampi kun ainakin yksin pitää pyörää liikutella vähän kerrassaan ja moni suihkii rasvaa vain ketjujen päälle. Voiteluvälikin voi venähtää. Jopa 30...40 tkm menee hyvällä hoidolla ainakin mun matkaendurossa. Sporteissa tietenkin voi olla kuluminen vauhdikkaampaa.

      Kardaanipyörien valikoima taas on aika pieni, ei riitä oikein valintaperusteeksi. Kardaanikin vaatii ainakin öljynvaihtoa ja onhan noissa joillekin sattunut kalliimpiakin remontteja. Hihnaveto lienee kanssa toimiva, eipä vaan sellaisiakaan vielä monella merkillä ole.

    • pelistä.,

      Itsellä vähän ajettu 5v. vanha hihnapeli,voiko hihnaa "huoltaa" kuten asim.tuulettajan hihnaa autossa,aattelin vain että haurastuuko ajanmittaan kuten kumi yleensä,tosin uv-valoa ei onneks ole saanu paljoo...mikäköhän noilla on kestoikä?

    • Osta
    • Anonyymi00009

      Tosiajoäijät/Akat käyttääpi ketjuu/ liivii sopiva rasvasoosina

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      809
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      664
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      584
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      530
    Aihe