Niin paljonko teillä menee kuussa vauvaan rahaa? Ja mihin? ois kiva kuulla kun eka vauva tulossa ja ois kiva tietää kuinka paljon käytätte lapseenne kuussa?
paljon menee
vauvaan rahaa?
131105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
En tiedä kun en ole laskenut. En laske myöskään paljonko kulutan itseeni tai mieheeni. Peruselinkustannukset toki tiedän.
No periattessa jos mietitään niin ei kait meillä paljoakaan mene, ruoat teen itse ja ei kauheesti oo kauppalasku pompsahtanut kun samoista elintarvikkeista teen aikuisillekin ruoat,
meilä kestoillaan joten vaippoihin on upotettu rahaa mutta ne maksavat itsenä pian takaisin.
Jotain tuollaista pientä hankintaa on aina, esim. syöttötuolia, turvaporttia, mitälie, mutta en nyt sanoisi että vauva olisi kallis :D ehkä enemminkin se, kun on mammalomalla, ei omat tulot ole entisensä.
Minäkään en ole laskenut, mutta kerron nyt jotain.
Jos imetät niin se tulee huomattavasti edullisemmaksi, eli jos täysimetys onnistuu vaikka 6kk niin ei tarvi yhtään tutteleita/naneja ostella siltä ajalta.
Myöhemmin sitten itsetekemät soseet on tottakai halvempia ja niitä on hyvä tehdä pakkaseen isompia määriä valmiiksi (sitten kun on ajankohtaista).
Vaipat maksavat jos käyttää kertakäyttöisiä, kannattaa kokeilla eri merkkejä, mikä sopii juuri sinun vauvallesi. Osta myös niitä halvimpia eli ei pelkkää pampersia ja liberoa. Kaikki vaipat ei kaikille vauvoille sovi, mutta yleensä halvoista merkeistäkin joku käy. Tai paras vaihtoehto, kestovaipat. Alkuun maksavat enemmän, mutta pidemmän päälle säästää ison summan, yleensä lapsi oppii myös nopeammin kuivaksi ;) Erilaisia kestoja kannattaa ostaa jo ennen vauvan syntymää, mutta muista että kestoistakaan kaikki ei sovi juuri sinun vauvallesi eli älä osta isoa määrää samanlaisia ennen kuin olet päässyt testaamaan mikä on hyvä.
Vauvatavarat on hyvä olla hankittuna ennen syntymää niin ei kerralla tarvi omaisuutta niihin upottaa :D ja kannattaa ettiä käytettynä kirppiksiltä tai huuto.netistä, uudenveroisia on paljon myynnissä ja puoleen hintaan mitä kaupassa maksaisivat!
Moikka!
Meillä vauva on nyt 8 kk ja rahaa menee noin 10-20 € kk. Ruuat teen itse ja imetän, joten niihin ei mene rahaa oikeastaan ollenkaan, kun syö vielä niin vähän. Rahaa menee jonkun verran vaatteisiin, harrastuksiin ja kestovaippoihin.
Jos pitää järjen kädessä, hankkii vaan tarpeellista ja sitäkin osittain käytettynä, niin vauva-aika ei todellakaan ole kallis.
Meillä tämä kakkonen ei ole maksanut juuri mitään, kun ekalta oli vaatteet, turvakaukalo, kestovaipat ja kantoliinat valmiina. Siinä ne isoimmat hankinnat olis olleet. Ja kun yhtään tutteleita tai purkkiruokia ei ole vielä osteltu niin eipä sitä rahaa juuri mihinkään ole tosiaan mennyt.
Mutta tuo isompi jo sitten maksaakin! Vedenkestäviä ulkovaatteita, monta paria kunnon kenkiä (50-100€ pari) vuodessa, polkupyörä, luistimet, sukset, kaikki ruoka- ja matkustuskulut jne.
kaikki
Edellä kuluja laskeskelleet unohtavat mahdollisen isomman auton ja asunnon kulut, vakuutukset, vesimaksut ja sähkölaskut, lääkärikulut jne. Lapsen ruoka ja vaatteet ovat usein kuluina sieltä pienimmästä päästä.
Hei
En oikeastaan unohtanut, mutta alkuperäinen kysyi kuinka paljon rahaa menee kk vauvaan. Voin laittaa tässä kyllä nyt tarkemminkin mitä meillä sitten on mennyt.
Vaunut osti minun äitini, syöttötuolin mieheni äiti. Sitteri, turvakaukalo ja paljon muuta tavaraa on lainassa veljeni perheeltä. Itkuhälyttimen sain serkultani. Eli näihin meillä ei ole mennyt yhtään rahaa.
Auto on sama. Toinen jopa myytiin pois, kun en käy enää töissä niin ei tarvita. Eli tästä hurja säästö rahaa.
Talo ostettiin kyllä ja se lisää meidän kuluja noin 100 €/kk lainan osalta. Vesimaksu ja sähkölasku ovat pienempiä laina hieman suurempi kuin edellisessä asunnossa.
Isompia mitä ollaan itse ostettu ovat pinnasänky 200 €, turvaistuin 300 €, matkarattaat 90 €, rintapumppu 60 € ja kestovaipat n. 300 €. Niin ja onhan meillä myös kantoreppu ja kantoliina yht. 150 €. Nämä kaikki nyt on kuitenkin sellaisia, että niille voi laskea kulujen kattavan useita vuosia ja useita lapsia, jonka jälkeen ne voi vielä mahdollisesti myydä.
Mutta siis tällähetkellä menee se 10-20 € kuussa. Joka kattaa muutamat vaate ostokset, vauvauinnin ja kevät puolella muskarin. Ruuat teen itse ja vaippoihin ei siis kulu enää rahaa kun on kerran hankittu.
Voi olla, että jotain unohtui, mutta pääpiirteittäin näin. Kaikkihan noistakaan ei ole välttämättömiä mitä meille on hankittu ja varmasti saa halvemmallakin.
Tuli mieleen vielä yksi suuri kuluerä meillä, eli lapsivakuutus. Taitaa olla noin 400 € ensimmäinen vuosi ja pienenee siitä sitten pikkuhiljaa, mutta sillähän sitten säästää mm. lääkärikuluissa ja saa viedä yksityiselle jos haluaa välttää jonoja tms.
Kirjotit että vaatteisiin 10-20 e,taitaa olla uudet vaatteet päällä teidän lapsella...
Kirjoitin siihen että 10-20 € menee kuussa rahaa vauvaan ja se sisältää mm. nämä vaatteet ja harrastukset ja kaiken muun tällähetkellä.
ostan tuttelia n kax purkkia pvässä, soseita n kax purkkia päivässä,
pampers vaippoja , 15 euroa n kax kertaa kuussa,
vaatteita ja leluja joskus 0 euroa kuussa mutta useimmin kylläkin n 50-60 euroa kuussa...
eilen ostin viel lämpöpussin vaunuihin, meni 40 euroa.
Yksin asun ja en ole töissä, poika 10kk ja hyvin pärjää kun hän on prioroteetti ja joo kledjut aina uusia lähestulkoon..en halua nuhjusia bodeja kirppiksiltä.tai kenkiä..en tajua miten joku muuten ostaa lapselleen käytetyt kengät, siis jos ei viel oppinu käveleen tai oppimassa.Voi tulla virheellinen asento toiselta.terkut lekurilta.kukin tyylillään, hyvää jatkoa!
Hei, täällä kaikki ovatkin melko superäitejä. Tässä rehellinen vastaus meidän perheeltä, kun itse en ole tuommoinen jaksava mamma kestovaippoineen... ;-).
Suurimmat menoerät tietysti ovat perheautot ja asunnot, mut jos ne jättää esimerkistä pois, niin tässä on näitä ihan arkipäivän raha"reikiä"...
Meillä 9 kk poika, joka juonut alusta asti korviketta. Nyt sitä menee noin paketti päivässä (noin 4,40 x 30 pv kuussa). Imettäminen olisi ollut halvempaa, mut onnistui vain osittain. Valmisruokia menee noin 4-5 purkkia päivässä (vauvajukurttia, hedelmä- ja lihasoseita yms.) ja ne taitavat maksaa noin 40-60 senttiä kappaleelta. Itse tehtynä MINUN MIELESTÄNI eivät tule juurikaan halvemmiksi (esim. ataatit ja lihat kalliita) ja haluan käyttää vähän vapaa-aikani tehden jotain hauskempaa.
Vaippoja menee noin 6-7 tällä hetkellä vuorokaudessa, ja ne ovat varmaan noin 20 senttiä kappaleelta.
Lisäksi vitamiinit, maitohappobakteerit yms. Vauvavakuutusta ei ole, joten omasta pussista on menneet lääkärikäynnit joita on onneksi ollut vähän.
Eli peruskulut taitavat olla joku 200 e kuukaudessa, lapsilisä kattaa tästä 100 e.
Vauvanvaatteet (hienoja haalareita lukuunottamatta) eivät ole kovinkaan kalliita ja niitä ja kirjoja ja leluja saa paljon lahjaksi ja käytettyinä. Niihin mennyttä rahaa en osaa arvioida.
Uusina on ostettu turvakaukalo ja istuin noin 300 e kumpainenkin, hoitopöytä 200 e, yhdistelmävaunut 600 e, sänky patjoineen 250 e, sitteri 50 e, syöttötuoli ilmainen... Onhan noita - kaikkia en varmaan muistakaan!
Mut lohduttaisin sua, että loppupelissä perhe pärjää taloudellisesti jopa paremmin kuin ennen vauvaa, sillä meillä on ainakin vähentyneet monet viihdekulut, ravintoloissa syödään vähemmän yms. Ja iltaisin kaadutaan väsyneinä ja kaikkemme antaneina petiin onnellisina ;-).
Siis mitä noi vitamiinit ja maitohappobakteerit on, mistä äskeinen kirjoittaja puhui? En mä ainakaan vauvalleni mitään sellasia anna. d-vitamiinitipat toki annan, mutta purki maksaa 5 euroa ja kestää monta kuukautta.
Vaipat ostan aina tarjouksesta, Pampers-paketti maksaa noin 10 euroa ja niitä menee kuussa ehkä 2. Vaippoja kuluu päivässä yleensä 5.
Vauvan ruokiin (itse tehden) ei juuri mene rahaa. Lihapaketti (esim. broilerin rintaa) maksaa noin 5 euroa ja kestää piiiitkään. Vauvan ruokiin kun lihaa ei tarvitse lisätä juuri ollenkaan, ruokalusikallinen riittää. Menisköhän noihin vauvan ruokiin ehkä 10 euroa kuussa,tuskin sitäkään. Vihanneksethan on aika edullisia. Perunaa, porkkanaa, bataattia jne. Mitään kalliita vauvajugurtteja en osta, vaan 10 kk iästä alkaen olen antanu ihan tavallista kaupan jugurttia. Ekat puol vuotta täysimetin.
Tuo on kyllä totta, mitä äskeinen kirjoittaja kertoi, eli monesti taloudellinen tilanne on jopa parempi kuin ennen vauvaa, koska omat menot kutistuu niin paljon. Ei enää ravintolakäyntejä tai leffassa käymistä. Eikä uusia vaatteita, koska itse en ainakaan ehdi ikinä vaatekaupoille.
Meillä ei kyllä tosiaan mene 200 euroa vauvaan, ehkä 50 euroa on todellisempi. Alkuhankinnat toki piti tehdä (vaunut, sänky jne.) mutta ne ollaan saatu/ostettu käytettynä. Sähköä ja vettä ei juuri kulu enempää kuin ennen vauvaa. Meidän vauva nyt siis 11 kk.