UV suodatin

Pojalle tuli uusi kamera. Objektiivien suodatinkierre on 52 mm. Mistä nykyään löytyy hyviä UV-suodattimia. Omasta vanhasta laukusta löytyi 49, 55 ja 58-milliset, mutta ei juuri tuota kokoa.

Kaikille aliottelijoille tiedoksi: UV-suodatin on kaikkein halvin vähän halvemmankin kakkulan etulinssin suoja. Voi pyyhkiä ja puhdistaa huoletta. Toisin kuin herkkää linssiä.
13977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Nykyään on myös muita "0" laseja suojaksi, mutta UV-suodin on ihan käypä suojaksi, vaikka mitään suodinominaisuuksia ei tarvitsisikaan.
Lähimpään valokuvausliikkeeseen mars!

Äänestä

varmasti löydät sen suotimen ihan ite, vai oletko rintaruokinnassa:)

Äänestä

Joo, vähänkö oli tyhmä kysymys. Jäi tilaamatta kameran kanssa nettikaupasta, kun luulin, että vanhoista löytyy. Ja erikseen tilattuna postikulut ovat isohkot. Valokuvausliikkeet, joita vielä 80-luvulla oli pikkukaupungeissakin pilvin pimein, ovat lopettaneet.

Kysymykseni tarkoitti lähinnä, että löytyykö niitä marketeista, mistä suurin osa kameroistakin ostetaan.

Äänestä
  • sulla ehkä on jotain muutakin tavaraa linssin eteen (harmaasuotimia?). vois harkita tota StepUp sovitinta:
    http://www.digitarvike.fi/product_catalog.php?c=65
    digitarvike lähettää kirjeenä ennakkomaksetun kaman, jollon kulut ei päätä huimaa. mulle ainaski kaikki on tullu virheettä.

    terkut:
    pera

    Äänestä

  • old_profile_28750 kirjoitti:

    sulla ehkä on jotain muutakin tavaraa linssin eteen (harmaasuotimia?). vois harkita tota StepUp sovitinta:
    http://www.digitarvike.fi/product_catalog.php?c=65
    digitarvike lähettää kirjeenä ennakkomaksetun kaman, jollon kulut ei päätä huimaa. mulle ainaski kaikki on tullu virheettä.

    terkut:
    pera

    Nyt alkaa Lyyti kirjottaa. Suotimia on tosiaan melkomoinen kasa. Kun silloin ennen piti kaikki (melkein) tehdä kuvausvaiheessa. Nykyisinhän se kaikki tehdään sitten PhotoShopissa tai jossain. On värillisiä, puolivärillisiä, tehosteita, erilaisia valopisteitä muokkaavia ja jotain vielä. Adaptereitakin on, mutta tuo 52-millinen ei ole minulle vielä eteen sattunut. Liekö jokin uusi standardimitta.

    Äänestä

Siitä on harrastelijoiden parissa kamala kädenvääntö, että suojaako UV-suodin oikeastaan objektiivin etulinssiä vai ei, vai aiheuttaako pahimmillaan rikkoutuessaan vielä kamalammat naarmut linssiin.

Mutta oli miten oli, niin flareja ei kannata unohtaa, mitä filtterit aiheuttaa kuviin:

http://www.vanwalree.com/optics/filterflare.html

Äänestä
  • Tuota flare-ilmiötä en ole kuvissani (silloin kun vielä kuvailin enemmän) havainnut. Paitsi onhan sen tapaista joskus ollut, mutta ei ole johtunut suotimesta.

    Mitä tulee UV- tai muun suotimen suojausvaikutukseen, niin minä käytän, perustuen omiin kokemuksiin. Olen muutamia kertoja metsissä samoillessani könähtänyt polvilleni ja kerran on linssi kolahtanut kaatuessa kiveen (tai johonkin). UV-suoja meni säröille, mutta ei kokonaan rikki. Mitähän olisi tapahtunut etulinssille. Siinäpä miettimistä.

    Äänestä

  • Enpä ole testannut, onko markkinointikikka vai mikä, kun erikseen on myynnissä digitaalikameroille noita suotimia? Väittävät, että kennon edessä olevasta lasista tulisi ilman sellaista vielä lisäheijastuksia kuvaan.

    Äänestä

  • Simo kirjoitti:

    Enpä ole testannut, onko markkinointikikka vai mikä, kun erikseen on myynnissä digitaalikameroille noita suotimia? Väittävät, että kennon edessä olevasta lasista tulisi ilman sellaista vielä lisäheijastuksia kuvaan.

    > Enpä ole testannut, onko markkinointikikka vai mikä, kun erikseen on myynnissä digitaalikameroille noita suotimia?

    Pelkkä markkinointikikka. Nehän ovat joko ihqu tavallsia UV -suotimia tai sitten pelkkää lasia, ilman mitään erityisiä suodatusominaisuuksia (koska digit eivät UV-suodatusta tarvitse).

    Toki näissä digisuotimissakin on heijastuksenestopinnoitteet, muttei tietenkään yhtä hyvät kuin parhaimmissa UV suotimissa. Näin on tullut todettua ainakin Hoyan kohdalla. Toki digisuodinkin voi olla hinta/laatusuhteeltaan OK/parempi, jos sen saa halvemmalla kuin de lux -mallin UV-suotimen.

    > Väittävät, että kennon edessä olevasta lasista tulisi ilman sellaista vielä lisäheijastuksia kuvaan.    

    Myös Elviksen väitetään olevan yhä hengissä ja uhvomiesten abduktoivan eräitä meistä harva se yö. Ei kaikkea kannata uskoa.

    Äänestä

  • inssi' kirjoitti:

    Tuota flare-ilmiötä en ole kuvissani (silloin kun vielä kuvailin enemmän) havainnut. Paitsi onhan sen tapaista joskus ollut, mutta ei ole johtunut suotimesta.

    Mitä tulee UV- tai muun suotimen suojausvaikutukseen, niin minä käytän, perustuen omiin kokemuksiin. Olen muutamia kertoja metsissä samoillessani könähtänyt polvilleni ja kerran on linssi kolahtanut kaatuessa kiveen (tai johonkin). UV-suoja meni säröille, mutta ei kokonaan rikki. Mitähän olisi tapahtunut etulinssille. Siinäpä miettimistä.

    >UV-suoja meni säröille, mutta ei kokonaan rikki.

    Pahimmillaan ne suotimen rikkoutuessa menee etulinssi naarmuille. Joku on onnistunut kameralaukussaan tässä. Oli painunut suodin rikki ja vahingoittanut obiskan etulinssin :/

    Itse käytän vastavalosuojaa etulinssin suojala tuolla metsässä :) Semmonen 10 sentin tötterö suojaa paremmin kuin joku ohut härpäke tuossa etulinssin nokalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


inssi' kirjoitti:

Pojalle tuli uusi kamera. Objektiivien suodatinkierre on 52 mm. Mistä nykyään löytyy hyviä UV-suodattimia. Omasta vanhasta laukusta löytyi 49, 55 ja 58-milliset, mutta ei juuri tuota kokoa.

Kaikille aliottelijoille tiedoksi: UV-suodatin on kaikkein halvin vähän halvemmankin kakkulan etulinssin suoja. Voi pyyhkiä ja puhdistaa huoletta. Toisin kuin herkkää linssiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu