Heips,
Osaisko joku nopeesti sanoo että onko mahdollista saada Soneran e-mail osoitetta toimimaan Outlookissa jos on Elisan liittymä?
E-mailit tulee kyllä nätisti Outlookiin mutta ei lähetä mitään ulospäin?!
Outlook ei lähetä viestejä
6
915
Vastaukset
- The Rat
Määrittelet ulosmeneväksi postiosoitteeksi joko Elisan SMPT-palvelimen tai Soneran IMAP-palvelimen. Tiedot löytyvät sopimuksistasi.
Jos käytössä on palomuuri, on mahdollista että joudut avaamaan portit ulospäin noihin. Kaikki vähänkin pätevämmät muurit osaavat kysyä aiheesta ja vastaamalla myöntävästi (ja luomalla säännön), homman pitäisi toimia.- ei silti toimi...??
Moro,
Ulosmeneväksi postiosoitteeksi on määritetty Elisan smpt-palvelin mutta silti ulos menevät vaan ei lähde. Onko vielä joku täppä tai jotain mikä pitäisi olla juuri oikeassa kohtaan (mitä en vaan ole hokannut)??? - The Rat
ei silti toimi...?? kirjoitti:
Moro,
Ulosmeneväksi postiosoitteeksi on määritetty Elisan smpt-palvelin mutta silti ulos menevät vaan ei lähde. Onko vielä joku täppä tai jotain mikä pitäisi olla juuri oikeassa kohtaan (mitä en vaan ole hokannut)???Piti olla SMTP - mutta eipä tuo ohjeeseen vaikuta.
Paha sanoa suoraan. En ole vuosiin outolookkia conffannut. Ei kyllä pitäisi olla mitään täppiä, eikä tuon pitäisi tarvita salasanoja tai käyttäjätunnuksiakaan...
Jos Soneralta löytyy lähtevä IMAP -palvelin, käytä mielummin sitä.
- postin palvelin
Lähtevän postin palvelimen määrittelyt on väärin. Kysy Elisalta, mitä siellä pitää lukea.
- äippä
Nyt on kyllä ihan voittaja fiilis.
Sain sähköpostin toimimaan. Sielä oli yksi täppä vielä asetuksissa joka oli väärässä kohti joten sen ku korjas niin johan rupes pelittämään..
Kiitoksia vastanneille avusta! - Ei onnistu
Lähetys muun kuin palveluntarjoajan (Tässä tapauksessa Elisan) serverin kautta.
Joudut siis lähettämään postisi Elisalla, mutta voit kyllä noutaa myös Soneralta.
Käyttämääsi osoitteeseen ei tuo mitenkään vaikuta.
Sinulla voi olla, "vaikka kuinkamonta" osoitetta tahansa, minulla on neljä.
Pitää vain muistaa valita osoite, jonka kirjeessä haluaa näkyvän sitä lähetettäessä.
Olisikohan sinulla kaksi lähtevää serveriä asennettuna, eikä oikea, eli Elisa ole oletuksena.
Jos sinulla on lähtevän postin serveri myös Soneralla niin poista se asetuksista ja jätä vain Elisa.
Tarkista Elisan asetukset. Serverinimi voi olla väärä, kolunpus tms. Pitää katsoa sopimuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site936087Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto535053SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83558Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1133094SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352439Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat502163Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val71510