Minkälaista vaihtoehtoista hoitoa on tarjolla atooppisen ihon hoitoon? Itse olen kärsinyt siitä koko ikäni ja nyt muutaman viime vuoden saanut taistella tosissani pitääkseni ihon kunnon edes siedettävänä. Nyt alkaa riittää. Haaveena olisi pystyä elämään normaalia elämää. Yritän syödä terveellisemmin ja juoda enemmän vettä. Ei auta. Rasvaan ihoa. Eikä auta. Varsinkin näin talvisaikaan kuivuminen, hilseily ja punotus vain lisääntyy lisääntymistään. Kohta olen taas siinä tilanteessa, etten voi edes peseytyä. Todella stressaavaa. Lääkärien luustoa haurastuttavia ja ihoa ohentavia kortisoneja en tahdo käyttää. Niitäkin on testailtu jo tarpeeksi, eikä niistä saa pidempiaikaista apua. Olisin todella kiitollinen neuvoista!
Atooppinen iho
_krisya_
293131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Solarium 2-3 vko. Aurinko kesällä, jolloin lääke-
voiteen voi lähes täysin unohtaa. Mutta syksyt ja
talvi on paras hoito Solarium, jos vain on rahaa.
Itse en käytä lainkaan perusvoiteita, koska ne vain pahentaa asiaa. Käytän kasvoissa 2,5 % hydo-
cortisonia, jos ei ole rahaa solariumiin.
Ja muualla vartalolla ressepti voidetta, n.1x vko
. Mutta en sitäkään, jos voin käydä Solariumissa
2-3 x/Vko. Tällöin Iho on 100 % Terve. Kosteusvoide on vain Nivea Aftersun ajoittain Solrium käyntijen jälkeen. Liikunta ja ulkonaolo
on myös tärkeää, jotta IHO hengittää. Liika rasva
tukkii ihon ja saa aikaan hikoilun.
Kortisooni vain ajoittain. SOLKKU on pelastus.
Ei mitään lääkevalohoitoja 100% huu-haata, Rahastus, samoin kuin Perusvoiden kauppa.
Tässä minulle auttanut resepti.
Resepti( sähköposti osoite minulle, niin saat
kopion reseptistä, jota käytän)
Mailini on [email protected]
helokkiöljyä ja sinkkiä niistä on moni saanut apua atooppisen ihon hoidossa. Meidän perhe oli tyytyväinen. Eivät ole mitään huuhaata vaan aivan tavallisia ravintolisiä.
Voit tietysti kokeilla kaikkia ehdotuksia, joita tähen ketjuun tulee, mutta se vie aikaaa ja on vaivalloista. Nopeimman tuloksen saat käymällä ennustajalla, joka kertoo heti mikä hoito tulee auttamaan.
ennustaja se vasta huuhaata onkin. Eipä ole tiennyt kummallakaan kerralla
Käy seuraavaksi ennustajalla, joka kertoo sinulle kuka ennustajista tulee ennustamaan parhaiten.
Kansalaishuvitusta, ei sen kummempaa. Aikanaan kävin kuuluisalla ennustajalla, ja sen jälkeen hyväksi kehutulla, mutta kummaltakin jäi avoimeksi, tai ei toteutunut tulevaisuuden ennusteet. Menin hakemaan vastausta sairauteeni, mutta ei se ennustus toteutunut.
"Menin hakemaan vastausta sairauteeni, mutta ei se ennustus toteutunut."
Ei kai käynyt niin, että ennustajalla oli hinnastossaan monen hintaisia ja saituuksissasi otit halvimman.
Kuule, ei ollut, joten vesiperän vedit
Kyllä ne vesiperän vetäjiä on ne ennustajilla kävijät.
"Lääkärien luustoa haurastuttavia ja ihoa ohentavia kortisoneja en tahdo käyttää."
Jos kyseessä on atooppinen iho, niin kortisonia ei tietenkään kannata käyttä pistoksina tai tabletteina vaan voiteina.
Kortisonivoiteita ei saisi käyttää yhteen menoon viikkoa paria kauempaa.
NONI on pitänyt atopiani poissa kokonaan. On vaivaton ja tehokas.
Elimistössäsi on antioksidanttien ja ravinteiden tasapainon puute.
Oletko kokeillut Herbalife-tuotteita? Moni on saanut niistä avun.
ei oikein kannata riskeerata.
Maksasta Sinä et ymmärrä yhtään mitään.
Mutta jos ei kelpaa, niin siinäpähän kärsit.
kortisoonilla on myös onglemia pitkäaikaiskäytössä. Iho ohenee, ja palelee helposti kun on pitkään kortisoonivoidetta käyttänyt. Ihosta voi tulla kuin ohut kalvo.
Jotkut atoopikot vastoin kieltoa käyttävät kortisonia päivittäin pitkijä aikoja ja sitten käy näin. Oikein käytettynä riski on hyvin pieni.
Ajoittaista apuako? Niin kyllä se juttu sillai on, että ihottuma on päällä kaiken aikaa, ellei sitä kortisoonia siihen hölvää. Jos hoidon jättää pelkän lääketieteellisen näkemyksen varaan niin eihän se ihottuma pysy varsinkaan talvisaikaan hallinnassa ilman jatkuvaa kortisoonin hölväystä.
Vaihtoehtojahan on muitakin, siis VAIHOEHTOISELLA puolella, jolloin kortisoonia ei tarvita lainkaan.
Pitää käyttää kortisonia JA perusvoidetta. Näillä se atopia saadaan kuriin eikä kortisonia tarvitse käyttää jatkuvasti. Jos homma ei jostain kumman syystä näilläkään toimi, niin takataskussa on kyllä vielä muutakin arsenaalia atopian taltuttamiseksi.
Hei krisya! Äitini on sairastanut todella vaikeaa atopiaa koko ikänsä, aina n. nelikymppiseksi saakka. Silloin tilanne kärjistyi pahaksi, yli sietokyvyn, eikä normaaleista peruslääkäreiden perusohjeista enää ollut apua. Hän kääntyi lääkäri Erkki Antilan puoleen. Suosittelen lämpimästi ottamaan yhteyttä, ja selvittämään hänen kanssaan, mikä olisi paras hoitomuoto sinun tilanteessa. Tsemppiä sinulle, ja muille, jotka painitte saman asian kanssa.
Minulla on atooppinen iho, ja se kutisee, punoittaa ja kukkii, mutta ihon huonokuntoisuutta edistää kloori, jota on pesuvedessä mitä tulee suihkuissa. itse olen alkanut hakemaan järvestä vettä, ja keittänyt isossa kattilassa lämpimäksi, ja peseytynyt sillä. eron kyllä huomaa ihon hyväkuntoisuudessa, eikä enää kutisekkaan kokoaikaa.
Sillä kloorihan on ykkösluokan myrkky.
Ruokavalio.
Sain psoriaasiksen pois kasvisruokavalion avulla.
Atooppinen ihottuma muistuttaa psoria hyvin suuressa määrin.
Psori on vain huomattavasti pahempi.
Ohjeita kyllä löytyy.
Miten hoidat raudan ym. saannin ollessasi kasvissyöjä?
Niin tarkka, että olisin laskenut kaikki vitamiinit ja hivenaineet erikseen. Söin monipuolista kasvisravintoa noin kuukauden ajan. Se sisälsi mm. ituja ja idätettyjä papuja ja paljon erilaisia hedelmiä ja salaatteja. Paljon myös lähdevettä, sillä kraanavesi sisältää useimmiten klooria.
Ruokavalio tepsi jo noin reilun kahden viikon kuluttua ja noin kuukauden kuluttua laajensin ruokavaliooni kalan ja kananmunat.
En koskaan käyttänyt näitä "kovia" koululääkinnän rasvoja, vaan kylmäpuristettua oliiviöljyä ja vastaavia. Tehosivat minulla kuitenkin aika hyvin.
Tämän kirjan tilasin psoriliitosta Helsingistä. Nimeä ja tekijää en valitettavasti muista, mutta alkuperäinen teos on jenkkilääkärin tekemä ja siitä on tehty suomennos.
Oman kirjani lahjoitin parantumiseni jälkeen toiselle psoriaatikolle. Kirjassa on tarkat ohjeet ruokavaliosta ja vältettävistä ruoka-aineista. Siellä on myös luku atooppiseta ihottumasta.
Psori ei ole tullut takaisin. Olen tietenkin vältellyt niitä ruokia, mitä kirjassa kehoitettiin välttämään.
Ei ollut varsinainen psoriasisliitto, vaan:
Psorinat Oy ja nettiosoite:
www.psorinat.com
Monia hyviä neuvoja olet saanut,niistä on hyvä oman valinnan mukaan kokeilla.
Yhtä neuvoisin vielä kokeilemaan,nimittäin hoitoturvetta.
Se kosteuttaa ja hoitaa ihoa..tehokkaasti. Tee ainakin viikon verran hoito kerran päivässä. en lupaa lopullista parantumista mutta huomattavasti saat helpotusta ihollesi. Jos hoidon jälkeen iho tuntuu kireältä,lisää jotain kylmäpuristettua öljyä esim. seesam,-avokado,-oliiviöljyä