Kuulin huhuja, että ns. keskeneräiseen taloon ei voi muuttaa. Pitääkö paikkaansa ja kuka sen päättää voiko taloon muuttaa vai ei ?
Muuttaminen keskeneräiseen
Kaapo
42720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rakennustarkastaja päättää.
Rakennustarkastaja tekee ns. muuttotarkastuksen ja antaa luvan muutolle jos antaa. Meillä ainakin piti olla valmiina keittiö/tai oikeesti ruanlaittomahdollisuus, wc - ja peseytymistilat, meillä puuttui suihkun katto ja lattiakin oli vielä osaksi laatoittamatta, vähintään yksi makuuhuone valmiina, palovaroitin katossa ja osoitekyltti pihalla.
kaikki muu meillä olikin ja on vielä kesken.
Hyvä tietää. Kiitoksia vastauksista.
Talon pitää olla asumiseen sopiva ja sen pitää olla turvallinen ja terveellinen. Rakennustarkastaja tekee muuttotarkastuksen.
Käyttöön tulevissa tiloissa ei saa olla esim. pölyäviä pintoja, eikä saa olla läpikulkua sellaisten tilojen kautta. Ilmanvaihdon pitää toimia. Ei saa olla tapaturmavaaraa (sähkö, putoaminen, liukastuminen, komapastumeinen jne.). Peseytymismahdollisuus täytyy olla (kylmä vesi riittää).
Talo voi olla paljonkin kesken eräinen, kunhan oikeat asiat on huolehtittu kuntoon. Ja toisinpäin, talo voi näyttää hyvinkin valmiilta, mutta siihen ei saa muuttolupaa.