Koko päivän sitä latasin
Ei mahtunut cd-levylle
näkemiin
8678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
pistäppä linkkiä, niin katsotaan.
toi paska
http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html
ladannu dvd:tä?
Miksi aina pitää epäillä käyttäjää?
yleensä se joka niitä virheitä tekee. Tuo sun aloituskin oli niin infoa täynnä, että kristallipalloon ei tarvinnut vilkaista kertaakaan. Oman laskuopin mukaan 698,8 MB menee oikein nätisti 700 MB CD-levylle.
ja k3b:llä nätisti cd:lle polttelin ilman muttia.
Olikin vain 650 megainen?
Poltto-ohjelmat myös muuttaa käytettävän alueen kokoa n. -1-2 Megaa. Erilaiset ohjelmat mahduttaa samalle levylle 700,5-703 MB, joten 698 MB pitäisi mahtua joka tapauksessa.
Joillakin ohjelmilla voi myös ylipolttaa yli sallitun nimellisrajan.
Jos ohjelmasta löytyy niin "salli ylipoltto" on ongelman avain.
mutta Ubuntulla on selvä puute eli siellä pitäisi lukea sen kakkoskohdan perässä vaadittava levyn koko. Itselleni kävi joskus aikoinaan samoin, muistaakseni Mandraken kanssa, ja siitä lähtien olen kokemuksestani viisastuneena ostanut vain 700 megaisia levyjä.