Onko kellään kokemusta mistä voi saada apua, kun itse ei käytä huumeita, mutta masentaa kun sisko tai veli käyttää ja vanhemmat on siksi ihan hajallaan, eli ne ei jaksa auttaa?
Onko teillä narkkaavia sisaruksia?
10
3629
Vastaukset
- sama tilanne
kannattaa jutella esim kouluterkkarille tai sosiaalityöntekijöille, auttavat ja neuvovat. heillä on vaitiolovelvollisuus.
- buma
Ja vitut nillä on vaitiolovelvollisuutta. Pidä pääs kii jos et tiä asiasta mitään!
- Erityisnuorisotyöntekijä
buma kirjoitti:
Ja vitut nillä on vaitiolovelvollisuutta. Pidä pääs kii jos et tiä asiasta mitään!
Terkkarilla ja sosiaalityöntekijällä ON vaitiolovelvollisuus, mutta lastensuojeluasioissa ilmoitusvelvollisuus menee sen ohi. Tämä siis koskee asioita, joissa lapsen/nuoren terveys tai ikäkauteen kuuluva kehitys on vaarassa hänen oman toimintansa tai toisen toiminnan takia.
Tällöin viranomainen on velvollinen tekemään lastensuojeluilmoituksen asiasta, mutta sitä ei tietenkään tehdä nuoren selän takana tai tieteämättä. Sosiaalityöntekijä tai terkkari kertoo nuorelle, että ko. asia on sellainen, joka pitää viedä eteenpäin, jotta se saadaan hoidettua. Jos hän ei vie, hän rikkoo lakia.
Joskus työntekijä joutuu harkitsemaan, että kummasta lapselle/nuorelle aiheutuu vahinkoa enemmän tai jos tämä joutuu vaaraan ilmoituksen takia. Tällöin täytyy käyttää harkintaa ja miettiä, voidaanko asia jotenkin muuten hoitaa ja ensin varmistaa nuoren turvallisuus. Vaikeimpia tilanteita ovat nuoreen kohdistuneet aikuisen tekemät rikokset, varsinkin jos kyseessä on oma perheenjäsen.
Terkkarin ja sosiaalityöntekijän vaitiolovelvollisuus koskee muita lapsen ja nuoren yksityis- ja perheasioita.
- mijef
mut hyvä vaa kun pääsen sit itsekkin vetämään kaikkea niin että pää sekasin
- jhgj
tuo narkkaaminen on aika suhteellinen käsitys, toisille se meinaa kovia huumeita, toisille esim hamppua jossa itse en näe mitään pahaa.. alkoholi,nikotiini,kofeiini ovat myös huumeita mutta eihän niiden käyttäjiä kutsuta narkkareiski...
- oiuhygfgh
Alkoholia, nikotiinia ja kofeiinia voi kuitenkin käyttää asiallisesti.
Hamppu voi johtaa kovimpiin huumeisiin. - utrtrere
oiuhygfgh kirjoitti:
Alkoholia, nikotiinia ja kofeiinia voi kuitenkin käyttää asiallisesti.
Hamppu voi johtaa kovimpiin huumeisiin.ei hamppu johda kovempiin huumeisiin.
Yleensä hampun polttajat lopettaa alkoholin juomisen ja tupakanpolton ja rupee vetään vaan kannabista ja yleensä 30vuotiaat sitte lopettaa kannabiksen käytön kokonaan.
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/07/669288 - koska
utrtrere kirjoitti:
ei hamppu johda kovempiin huumeisiin.
Yleensä hampun polttajat lopettaa alkoholin juomisen ja tupakanpolton ja rupee vetään vaan kannabista ja yleensä 30vuotiaat sitte lopettaa kannabiksen käytön kokonaan.
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/07/669288ei tehnyt kait oikein muuta.
Suoni meni päästä.
- xxr
Moi! Minulla on velipuoli jolla meni ihan hyvin. lapsia vaimo ja sit se löys huumeet. No saatin se tajuamaan, että vieroitukseen ja vieroitukseen meni ja nyt kuivilla. Onnellinen on perheensä kanssa.
- sshsdfhsdfh
"kannattaa jutella esim kouluterkkarille tai sosiaalityöntekijöille, auttavat ja neuvovat. heillä on vaitiolovelvollisuus."
Koulunterkkarille mäkin menin kerran puhumaan, yhestä erittäin tyhmästä jutusta minkä olin tehny...dadaa....seuraavana päivänä äiti oli saanu kuulla sen mun tyhmän jutun "eräältä" (eli telkkarilta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463220Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091952Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811791- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 281356
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1261212UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131168