Onko kellään kokemusta mistä voi saada apua, kun itse ei käytä huumeita, mutta masentaa kun sisko tai veli käyttää ja vanhemmat on siksi ihan hajallaan, eli ne ei jaksa auttaa?
Onko teillä narkkaavia sisaruksia?
10
3652
Vastaukset
- sama tilanne
kannattaa jutella esim kouluterkkarille tai sosiaalityöntekijöille, auttavat ja neuvovat. heillä on vaitiolovelvollisuus.
- buma
Ja vitut nillä on vaitiolovelvollisuutta. Pidä pääs kii jos et tiä asiasta mitään!
- Erityisnuorisotyöntekijä
buma kirjoitti:
Ja vitut nillä on vaitiolovelvollisuutta. Pidä pääs kii jos et tiä asiasta mitään!
Terkkarilla ja sosiaalityöntekijällä ON vaitiolovelvollisuus, mutta lastensuojeluasioissa ilmoitusvelvollisuus menee sen ohi. Tämä siis koskee asioita, joissa lapsen/nuoren terveys tai ikäkauteen kuuluva kehitys on vaarassa hänen oman toimintansa tai toisen toiminnan takia.
Tällöin viranomainen on velvollinen tekemään lastensuojeluilmoituksen asiasta, mutta sitä ei tietenkään tehdä nuoren selän takana tai tieteämättä. Sosiaalityöntekijä tai terkkari kertoo nuorelle, että ko. asia on sellainen, joka pitää viedä eteenpäin, jotta se saadaan hoidettua. Jos hän ei vie, hän rikkoo lakia.
Joskus työntekijä joutuu harkitsemaan, että kummasta lapselle/nuorelle aiheutuu vahinkoa enemmän tai jos tämä joutuu vaaraan ilmoituksen takia. Tällöin täytyy käyttää harkintaa ja miettiä, voidaanko asia jotenkin muuten hoitaa ja ensin varmistaa nuoren turvallisuus. Vaikeimpia tilanteita ovat nuoreen kohdistuneet aikuisen tekemät rikokset, varsinkin jos kyseessä on oma perheenjäsen.
Terkkarin ja sosiaalityöntekijän vaitiolovelvollisuus koskee muita lapsen ja nuoren yksityis- ja perheasioita.
- mijef
mut hyvä vaa kun pääsen sit itsekkin vetämään kaikkea niin että pää sekasin
- jhgj
tuo narkkaaminen on aika suhteellinen käsitys, toisille se meinaa kovia huumeita, toisille esim hamppua jossa itse en näe mitään pahaa.. alkoholi,nikotiini,kofeiini ovat myös huumeita mutta eihän niiden käyttäjiä kutsuta narkkareiski...
- oiuhygfgh
Alkoholia, nikotiinia ja kofeiinia voi kuitenkin käyttää asiallisesti.
Hamppu voi johtaa kovimpiin huumeisiin. - utrtrere
oiuhygfgh kirjoitti:
Alkoholia, nikotiinia ja kofeiinia voi kuitenkin käyttää asiallisesti.
Hamppu voi johtaa kovimpiin huumeisiin.ei hamppu johda kovempiin huumeisiin.
Yleensä hampun polttajat lopettaa alkoholin juomisen ja tupakanpolton ja rupee vetään vaan kannabista ja yleensä 30vuotiaat sitte lopettaa kannabiksen käytön kokonaan.
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/07/669288 - koska
utrtrere kirjoitti:
ei hamppu johda kovempiin huumeisiin.
Yleensä hampun polttajat lopettaa alkoholin juomisen ja tupakanpolton ja rupee vetään vaan kannabista ja yleensä 30vuotiaat sitte lopettaa kannabiksen käytön kokonaan.
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/07/669288ei tehnyt kait oikein muuta.
Suoni meni päästä.
- xxr
Moi! Minulla on velipuoli jolla meni ihan hyvin. lapsia vaimo ja sit se löys huumeet. No saatin se tajuamaan, että vieroitukseen ja vieroitukseen meni ja nyt kuivilla. Onnellinen on perheensä kanssa.
- sshsdfhsdfh
"kannattaa jutella esim kouluterkkarille tai sosiaalityöntekijöille, auttavat ja neuvovat. heillä on vaitiolovelvollisuus."
Koulunterkkarille mäkin menin kerran puhumaan, yhestä erittäin tyhmästä jutusta minkä olin tehny...dadaa....seuraavana päivänä äiti oli saanu kuulla sen mun tyhmän jutun "eräältä" (eli telkkarilta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?792891Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282607Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472411Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122104Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111622- 1671403
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa291118- 521072
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15856Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois111846