Käväisin viime kuussa Serbiassa autolla. Keväällä peruin matkani, kun ajattelin, että Suomi ei ole kovassa huudossa siellä.
Edellisestä kerrasta on jo 3 vuotta vierähtänyt, mutta eipä monikaan asia ole muuttunut. Moottoriteiden käyttö on hurjan kallista, eikä hintataso ole muutenkaan kovin edullista, menovesi ja röökit kylläkin.
Belgrad on edelleen mielenkiintoinen miljoonakaupunki, jonne mielelläni palaan tulevaisuudessakin. Ilman karttaa en kyllä yksin sinne menisi paljon seikkailemaan enää.
Rajamuodollisuudet olivat yllättävän helpot, siitä paljon kiitosta. Poliisien määrä muuten on kyllä liian suuri. Eli siitä niitä risuja.
Palasin juuri Serbiasta
2
1710
Vastaukset
- Nimetön
Hei Belgradin matkaaja. Mielelläni lukisin mietteitäsi miksi kuvaat "mielenkiintoinen miljoonakaupunki"? Kolmen matkani jälkeen koen Belgradin todella matkaamisen arvoisena kaupunkina. Palaamisen arvoisena todella. Aika vähän tuntuu löytyvän Serbian matkaajia tai matkoistaan kirjoittajia foorumeilla. Voi olla niinkin, että en ole niitä oikeita foorumeita löytänyt. Belgrad on upea kaupunki. Kannattaa poiketa. Matkailu avartaa ja opettaa:)
- matkailija myös
Kävin marraskuussa, kävelin Tonavan rannoilla, kuljeskelin keskustassa, tutustuin boheemikahviloihin. Mutta tärkeintä, jättin sydäntäni siellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033893
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482771- 1142599
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392108Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311890Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et291733- 271582
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2181538Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?811488- 221378