Päät iskeytyi

kovaa yhteen!

Ajelin pyörällä kohtalaista nopeutta lievää alamäkeä, Helsingissä. Oli auringonpaistetta ja hyvä keli kesällä. Vilkkaasti liikennöidyn tien vieressä ja huomasin liian myöhään kuinka toinen pyöräilijä ajoi varomattomasti sairaalan sisäpihalta suoraan eteeni. Niin päämme iskeytyivät kovaa yhteen ja lensin maahan pyörästäni, aurinkolasini hajosivat, kypärää ei tietenkään ollut kummankaan päässä.
Laiha kun olen, minua sattui luihin asti se kaatuminen ja pääni oli pitkään kipeänä, verta tuli monesta kohdasta koska kaatuminen/lento oli niin raju, ja vain puoli metriä ajoradalta, eli onneksi en lentänyt sinne tielle autojen alle.
Toiselle pyöräilijälle ei käynyt kuinkaan, ei häntä edes sattunut, ainakin niin hän väitti.
Mutta hän ajoi pihalta suoraan minun eteen, joten onnettomuus oli suurilta osin hänen vikansa, ja hän myönsi sen mutta ei kyennyt anteeksi pyytämään kuitenkaan. Kehui vaan että "sulla on makee pyörä", jatkettiin siitä sitten matkaa ja ajoin kotiin "shokissa" kun sattui joka paikkaan ja vertakin valui. Tästä on nyt aikaa jo 6kk kohta mutta aina välillä ajattelen sitä kuinka onnekas olin, että selvisin siitä! Kypärä on siitä lähtien ollut aina päässä kun ajelen pyörällä, näyttää vaikka kuinka typerältä mutta henki on arvokkaampi asia.
Pyöräilijät olkaa varovaisia!!! Samoin autoilijat ottakaa pyöräilijätkin huomioon liikenteessä! Vaikka pyöräilijä olisi kuinka ruma ja typerännäköinen! :) Kiitos. t. Santeri 14v.

1

1282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä tarina

      ja opettavainen. Onneksi ei käynyt pahemmin:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4206
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3456
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      76
      3249
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3189
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3072
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2760
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      60
      2678
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2519
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2364
    Aihe