Moi!
Pari kuukautta sitten kaniltani (naaras 4v) vuoti verta ilmeisesti pepusta ja sitä oli todella vähän. Sitten verenvuoto loppui.
Nyt kuitenkin eilen torstaina huomasin kun kanin pepusta oli tullut reippaasti verta, että sen selvästi huomasi ja tuli tavallaan "lammikko". Aamulla se oli normaali, mutta illalla veren tulon jälkeen kani kyyhötti nurkassa ja tärisi. Kanilla saattoi olla myös kuumetta. Yön aikana kani kuitenkin piristyi, mutta silti siltä oli tullut vielä verta. Verenvuoto ei ole loppunut, mutta sen määrä on vähentynyt.
Ja niin, se ei voi olla värjäytynyttä virtsaa.
Soitimme eläinlääkärille, joka ei osannut auttaa asiassa mitenkään. Eläinlääkäri sanoi vain että sillä on ehkä kuumetta.
Asia kuitenkin vaivaa nyt minua ja haluaisin tietää onko kenelläkään parempaa tietoa asiasta? Mitä tämä voi olla? Mitä minun pitäisi nyt tehdä? Voiko kesällä ollut virtsaputken tulehdus liittyä tähän asiaan? (se hoidettiin antb. kuurilla)
Apua! Kanin pepusta tulee verta!
13
5895
Vastaukset
- käyttöön!!
Mille ihmeen konitohtorille olet soittanut? Jos olet jostain muualta kuin pääkaupunkiseudulta voit silti soittaa esim. pieneläinklinikan päivystykseen tai kokeilla vaikka eläinlääkäriasema arkkiin, jos he voisivat neuvoa puhelimessa. Tutki nettiä ja ota selvää kuka on lähin eksoottisista eläimistä tietävä eläinlääkäri.
Neljä kuukautta on pitkä aika kanin olla sairas ja kärsiä mahdollisista kivuista.- pupujussikka
Kyllä on yritetty googelilla ja sun muilla välineillä tietoa etsiä mutta missään ei lue mitään mitä pitäisi.......
- sinulle!
pupujussikka kirjoitti:
Kyllä on yritetty googelilla ja sun muilla välineillä tietoa etsiä mutta missään ei lue mitään mitä pitäisi.......
Tarkoitin, että googleta lähin oikeasti pupuista tietävä lääkäri!
- naamakala3
Vie pupusi heti hoitoon ennen kuin on liian myöhäistä!!
Sillähän voi olla kasvainkin siellä jos verta vuotaa..- löllööö
kanillasi voi ollla virtsatulehdus silloin kani vuotaa verta
- Darza
Toi on kyl mun mielestä aika pelottavaa, meinaan saisin varmaan sydärin jos mun kanille kävis jotain tollasta tapahtuis:S
En tiiä mitäään tollasesta, mutta kannattaa ainakin mun mielestä ehdottomasti viedä tai ainakin puhua vielä jonkun muun lääkärin kanssa, koska tossa saattaa olla taustalla jotain vähän vakavampaakin:S - Jemina Periaho
Kannattaa tarkistaa kummasta reiästä veri tulee. Jos veri tulee samasta reiästä pissan kanssa siinä ei pitäisi olla mitään hätää, koska silloin kanillasi saattaa olla kiima-aika jolloin veri viittaa kuukautisiin jos se tuli samasta reiästä kun papanat silloin en tiedä mikä häntä vaivaa mutta se on vaarallista.
- kuukautisia!!!
Kaneilla ei ole kuukautisia! Opiskele ensin eläimistä rauhassa, ennen kuin tulet ohjeistamaan muita väärillä tiedoilla!
- sannikkkeeee
HAHH eipä oo meä pupulla näkyny ja on 4v rouva
- nupeli
Mun tyttökanilta tuli kanssa.. Kävin lääkärissä ja sillä todettiin virtsatulehdus. Sain jotain ruiskelääkettä ja se loppui. Sitten se uusiutiu. Ja taas lääkettä. Kun vaiva loppui taas, leikkautin kanin. Se auttoi! Vika oli kohdussa tm. Vie kani lääkäriin! Puhelinsoitot eivät auta.
- nupeli
eipäs taida auttaa tähän hätään..=DDDDD
- ..
nupeli kirjoitti:
eipäs taida auttaa tähän hätään..=DDDDD
hei ! meillä on sama juttu. mitä kanille sanottiin lääkärissä & lähtikö vaiva pois kuinka ?
- Anonyymi
Moi minulla on 3 kk pupu ja eilen leikkasin kynsiä ja sitten tulikin kynnestä verta niin voisko joku kertoa minulle että selviääkö mun pupu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö26610027K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2125761Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1685298PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *774934Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot73203Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe22589- 2122489
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122299Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3562073- 241925