Moi!
Oon täs ennemmin kertonu ruskehtavasta valkovuodostani, ja nyt ne menkat sit alkoi.
Mietityttää kun mitään kipuja ei ole ilmaantunut? Eka kierto vasta menossa, joten voiko esim. ensi kierrossa jo olla mukana kipuja ja runsaampi vuoto?
Olisiko mitään mitä pitäisi tietää nyt kun on menkat? Miten teillä muilla on mennyt ensimmäisillä kerroilla ym?
kiitti vastaajille!
Oon täs ennemmin kertonu ruskehtavasta valkovuodostani, ja nyt ne menkat sit alkoi.
Mietityttää kun mitään kipuja ei ole ilmaantunut? Eka kierto vasta menossa, joten voiko esim. ensi kierrossa jo olla mukana kipuja ja runsaampi vuoto?
Olisiko mitään mitä pitäisi tietää nyt kun on menkat? Miten teillä muilla on mennyt ensimmäisillä kerroilla ym?
kiitti vastaajille!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaikki eivät saa mitään kipuja. :) Esimerkiksi minä en saa mitään kipuja, olo on aivan normaali menkkojen aikaan.
Minulla tuli kipuja vasta pari vuotta menkkojen alkamisen jälkeen, eikä tule aina, silloin tällöin vain. Itse säikähdin kun oli pari kertaa menkat säännöllisesti ja sitten yks kaks jättivät joksikin aikaa tulematta. Tervetuloa vain (lähes) ikuisen riesan pariin =)
Itselläni alkoi kuukautiset 10.v ja aluksi ei ollut kipuja koska vuotokin oli niin niukkaa.
Parin vuoden kuluttua kuukautisten alkamisesta alkoi mielettömät kivut ja vuoto oli todella runsasta jota kesti noin vuoden-pari.
Nyt on jo useamman vuoden ajan ollut kuukautisten ensimmäisenä päivänä vain painetta alavatsassa ei siis pahemmin kipuja vaikkakin inhottavan tuntuista onkin (vuoto on normaalia).
Kaikille ei tule kuukautiskipuja, mutta jos tulee siihen yleensä auttaa särkylääke, mutta jos on todella pahat kivut niin niihin voi hakea helpotusta E-pillereistä.
Ei ole mitään järkeä aloittaa e-pillereitä vain kuukautiskipujen takia. Hormonilääkityksen ei pitäisi koskaan olla ensimmäinen vaihtoehto kun kyseessä on kasvava nuori. Kipuihin on kyllä muitakin hoitoja.
Aloittajalle: Tunnut kuvittelevan, että kivut kuuluvat asiaan. Eivät ne kuulu. Joillekin niitä tulee sivuvaikutuksena. Ole vain hyvilläsi, jos ei kipuja tule ollenkaan, niin sen pitäisi ollakin.
Moi! Älä huolestu, jos menkat sit ei tuu tasan kuukauden päästä. Koska saattaa mennä moniaki vuosia,ennen kun ne alkaa tulla joka kuukaus samaan aikaan. Ja jos sulla on vuotoo paljon, ja tuntuu ettei siteet riitä, niin osta mini-tampooneja. Ne on helpot ja niillä kannattaa harjotella. Itelläki meni pitkään enne ku uskalsin ottaa edes ne käyttöön. Älä stressaa, tekemällä oppii. Ihan rauhassa vaan,kyll se siitä!