Tiede palstalla oli mielenkiintoinen artikkeli kansalaisvelvollisuudesta ryhtyä koekaniiniksi. Mitä mieltä olette,eikö tuo antaisi lähes äärettömät mahdollisuudet (koe-eläimiä vähennetty)
käyttää ihmistä mitä ihmeellisimpiin tutkimuksiin.
http://www.tiede.fi/blog/?cat=5
käyttää ihmistä mitä ihmeellisimpiin tutkimuksiin.
http://www.tiede.fi/blog/?cat=5
Vastaukset 8
Vanhimmat
käytäntö. Edes sen riskejä eivät ihmiset osaa aina arvioida. Mutta esimerkiksi verenluovutuksessa se täällä vielä toimii ja kai lääketieteen tutkimuksessakin.
että sinä päivänä kun vapaaehtoiset koekaniinit loppuvat, on jokaisen taviksen vastuulla uhrata itsensä tieteen hyväksi jos haluamme pitkittää elämäämme terveenä, toimintakykyisinä ja ilman kipua.
tutkimuksissa. Muutamaan kertaan opetussairaalassa niin, että joukko kandeja on "tutkinut" mua ja kyselly ja etsinyt vastauksia mun "vaivoihin!" siinä mitään kummallista ole.
Mun ystävä saa nyt tutkimuksen, joka on kallis, mutta siinä on kans mukana kasapäin kandeja, aloittelijoita ja jo pidemmällä olevia.
Sanoi että ei se häirinnyt, häntä kiinnostaa enemmän se oma napa, eli mikä tulos sillä tutkimuksella on.
Sinne vaan, rohkeesti mukaan!
Saatat auttaa itseäsikin!
Se avaisi liian suuret mahdollisuudet yhä herkemmin tutkia uusia keksintöjä lääketieteessä kovinkin herkästi!
Varsinkin vanhuksilla saattaisi näitä velvollisuuksia tulla kovinkin eteen?
tietämättäni!
sillä olen kuullut ja lukenut muualtakin samaa ja se tuntuu kyllä pahalta. Lumelääkitys ja aito kun ovat siitä vakavia että jos lumetta saakin kipeästi apua tarvitseva, voi seuraukset olla aikamoisia sen ihmisen itsensä kannalta. Ikävää!
tutkittavan vapaaehtoisuuteen, niin mikäpä siinä sitten,- puheilla voi yritää velvoittaa, muttei ne oikeasti velvoita mihinkään.
lähdettäisiinkö testailemaan liian keskeneräisiä lääkkeitä jos ihmiset alistettaisiin koekaniineiksi ilman että siihen lupaa tarvittaisiin.
Pahimmissa tapauksissahan koelääkkeistä voisi olla erittäin kohtalokkaat seuraukset. En kyllä kannata "kansalaisvelvollisuus"-ajatusta. Vapaaehtoisuus olisi mielestäni oikea tie.