miten joku IP voi joutua sensuuriin / bannaukseen
kun laajakaistan palveluntarjoaja ei saa luovuttaa tietoja muille kuin poliisille?
En saanut minkäänlaista tietoa tai apua itse vaikka olin joutunut häiriköinnin kohteeksi täällä?
kun laajakaistan palveluntarjoaja ei saa luovuttaa tietoja muille kuin poliisille?
En saanut minkäänlaista tietoa tai apua itse vaikka olin joutunut häiriköinnin kohteeksi täällä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
En ymmärrä, mitä tarkoitat.
Kun käytät internetiä, IP-osoitteesi jää joka paikkaan muistiin. Kyse on tietoliikenneprotokollasta. IP-osoite ei ole sama asia kuin IP-tietojen luovuttaminen. IP-tietojen luovuttaminen tarkoittaa sitä, kun palveluntarjoaja luovuttaa poliisille tiedot, joiden perusteella jokin tietty IP-numero voidaan yhdistää tiettyyn ihmiseen/tietokoneeseen. Jos sinun IP-numerosi on blokattu, se tarkoittaa, että vain se kasvoton numero on blokattu.
IP-osoitteiden blokkaaminen ei ehkä ole kovin järkevää, koska suurimmalla osalla netinkäyttäjistä IP-numero vaihtelee.
Jos IP-osoitteesi on blokattu, se ei sisällä mitään muuta tietoa sinusta kuin sen osoitteen, joka koneellasi (tällä hetkellä) on verkossa.
Jotta voi olla verkosto, jokaisella verkkoon liittyvällä koneella pitää olla jokin tietty lanka, jolla se on verkossa kiinni. Tämä lanka on tietenkin näkyvä. Esimerkiksi suomi24:n ylläpito varmaankin näkee viesteistä IP-osoitteen eli mistä IP-osoitteesta viesti on kirjoitettu. Nämä IP-osoitteet ovat kasvottomia.